Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Στην τελική ευθεία έχουν μπεί οι ομάδες της Γ΄Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου....μιας και όπως ανακοινώθηκε απο την ΕΠΟ , την ερχόμενη Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των ομίλων ενώ στις 20 Σεπτεβρίου θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα !

Να σημειώσουμε ότι Πανδραμαϊκός και Αμπελόκηποι θα συμμετάσχουν στον 1ο όμιλο τον οποίο αποτελούν οι παρακάτω ομάδες :

Α.Ε. Διδυμοτείχου 

Αλεξανδρούπολη 

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 

Ελπίδα Σαππών 

Αναγέννηση Θαλασσιάς 

Ορφέας Ξάνθης 

Άρης Αβάτου

Νέστος Χρυσούπολης 

Αετός Οφρυνίου 

Μέγας Αλέξ. Ορφανίου 

Απόλλων Παραλιμνίου 

Ηρακλής Αμπελοκήπων 

Α.Ε. Ευόσμου

Εθνικός Σοχού 

Η Τεχνική Επιτροπή και οι προπονητές των Μικτών Ομάδων της Ε.Π.Σ. Δράμας, ανακοινώνουν την έναρξη των προπονήσεων για την στελέχωση των Ομάδων που θα συμμετέχουν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κ-15 και Κ-14 της Ε.Π.Ο. για την ποδοσφαιρική περίοδο 2020-2021.
Οι πρώτες προπονήσεις-συγκεντρώσεις θα πραγματοποιηθούν στο Αθλητικό Κέντρο της Ένωσης (Νικοτσάρα) ως εξής:
1. Μικτή Ομάδα Κ-14 (γεν.2007-2008) τις ημέρες Πέμπτη-
Παρασκευή και Δευτέρα 03-04 και 07 Σεπτεμβρίου 2020
και ώρα 17:00.
2. Μικτή Ομάδα Κ-15(γεν.2006) την Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2020 και
ώρα 17:00.
Για τις κλήσεις συμμετοχής των ποδοσφαιριστών θα ενημερωθούν οι διοικητικοί παράγοντες ή οι προπονητές των ομάδων τους.

 


Για την Τεχνική Επιτροπή
Ο Πρόεδρος
Βασίλειος Καστίδης

Ακόμα μια μέρα γεμάτη με φιλικές αναμετρήσεις  η σημερινή...Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου , με τις ομάδες πλέον να έχουν μάθει αντιπάλους και πρόγραμμα σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετά την προχθεσινή κλήρωση ....και απέχουμε λίγες μόλις ημέρες πριν τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις...

Συνολικά σημειώθηκαν 69  γκολ σε δεκατρείς αναμετρήσεις με τις ομάδες να παρουσιάζονται ιδιαίτερα φορμαρισμένες παρά την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε κατα την διάρκεια της ημέρας !

139-DSC 0349

Στο Κραχτίδη η Α.Ε. Αμπελοκήπων έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο συντρίβωντας με το ευρύ σκορ 6-1 τον Νέστο Χρυσούπολης ....χάρη σε τέρματα των Περσίδη , Τσερκέζου , Χ''Κυριάκου , Χ''Δημητρίου , Τουμαντζίδη και Κυριακίδη ενώ για τους Καβαλιώτες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φραγκούλης  ...

 

Στην Νέα Αμισσό , ο τοπικός ΠΑΟΠ και ο Μέγας Αλεξ. Ξηροποτάμου αναδείχθησαν ισόπαλοι με το ...χορταστικό σκορ 3-3 ...με τους Μπαντή (2) και Παπακωσταντίνου να σκοράρουν για τους γηπεδούχους ...ενώ για τον Μέγα οι Άρμεν , Λυκίδης και Τανούσι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ ....

144-DSC 0354

 

 

Στην Πετρούσα , η τοπική Δόξα επικράτησε με το αγγλικό σκορ 5-3 επί του Ηρακλή Μαυροβάτου με τις δύο ομάδες να χρησιμοποιούν αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές....

 

Στο γήπεδο της Φτελιάς , η Α.Ε. Κυργίων επικράτησε με το ευρύ σκορ 7-0 επί του Αρκαδικού και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στα φιλικά τεστ ενώ απο την άλλη ο Αρκαδικός με αρκετές αλλαγές και με τον Στέφανο Φεστερίδη να βρίσκεται στο ..μαιευτήριο....αφού περιμένει μαζί με την σύζηγο του ....τον ερχομό της κορούλας του ....σίγουρα ''πήρε ένα μάθημα'' όπως τόνισε στην ''Ο'' ο προπονητής των φιλοξενουμένων Σάββας Σαββίδης !

Σκόρερς για τους ''κιτρινόμαυρους'' οι Τρελόπουλος , Παπαζώτος , Θεοδωρίδης (2) και Πουλας (3)!

 

Στο Μενοίκιο Όρος...η τοπική Α.Ε. Καλής Βρύσης επικράτησε με το ευρύ σκορ 5-2 επί της ανανεωμένης φέτος Γραμμένης χάρη σε τέρματα των Μαυρουδή (2) , Σαρηπαυλίδη (2) και Παλτζίδη ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Αμπατζόγλου και Γεωργιάδης .....

001-DSC 0582

Στο Παραλίμνιο , ο τοπικός Απόλλων τα βρήκε ''σκούρα'' απέναντι στην αξιόμαχη Δόξα Βώλακα που προηγείτο μέχρι το 79΄με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του νεοαποκτηθέντα Τάσου Παναγιώτου ...ωστόσο ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής είχε ...άλλη άποψη και με δύο προσωπικά τέρματα έδωσε την νίκη στους Σερραίους !

 

Στους Σιταγρούς , η τοπική Δόξα επικράτησε με σκορ 2-1 επί του Μακεδονικού Αλιστράτης  χάρη σε τέρματα των Τοκμακτσή και Ιβάνοφ ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε..ο συνήθης ύποπτος Μανώλης Κοκοτσάκης !

027-DSC 0608

Στην Προσοτσάνη και ..στο ντέρμπι της ημέρας , ο τοπικός Γυμναστικός και ο Πανδραμαϊκός αναδείχθησαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 ..σε ένα δυνατό ματς ....με τους Τσακμακίδη Κ. και Μπελμανί να χρίζονται σκόρερ !

 

Στο ακριτικό λεκανοπέδιο και δη στην Κάτω Βροντού η τοπική Δόξα επικράτησε με σκορ 4-3 επί της αξιόμαχης Δόξας Μικροκλεισούρας και δείχνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο εν'όψει των αγωνιστικών υποχρεώσεων....

 

Χορταστικό παιχνίδι ...και στην Χωριστή , με τον τοπικό Ορφέα και τον Καστρινό να μοιράζονται πολλά γκολ (4-4) αλλά και εντυπώσεις ....

Απο πλευράς Ορφέα σκόραραν οι Ιωσηφίδης , Μπεζυργιάννης , Πετρίδης και Κουμπρόγλου ενώ για τους ''μαυραετούς'' οι Μουρατίδης Γ. (2) , Καραγιαννίδης και Μπερμπερίδης ...

239-DSC 0449

Στα Κουδούνια , ο τοπικός Αστέρας ηττήθηκε με σκορ 1-3 απο τους Φίλιππους Δοξάτου....που έπαιξαν για πρώτη φορά φέτος μιας και συγκεντρώθηκαν ...στις καθυστερήσεις !

Για τους γηπεδούχους το γκολ της τιμής πέτυχε ο Κουγιουμτζίδης ενώ για τους Φίλιππους ...που δείχνουν ''πολύ σκληροί για να πεθάνουν'' οι Καλτσίδης ,Χατζηνικολαϊδης και Μαργαριτίδης ....

 

Ο Άρης Μικροχωρίου επικράτησε με σκορ 3-1 της νεανικής ομάδας της Νέας Σεβάστειας ...χάρη σε τέρματα των Ελευθεριάδη και Κυριακίδη (2) ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Χαραλαμπίδης !

 

Τέλος , στο βοηθητικό της Δόξας ....οι Μαυραετοί Δουμπέσα επικράτησαν του αξιόμαχου ΠΑΟΠ Νέας Αμισσού Β΄με σκορ 2-1 χάρη σε τέρματα των Μπαντή και Ποιμενίδη ενώ για τους ''κιτρινόμαυρους'' σκόραρε ο Σουμπάκης !

293-DSC 0503

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

 

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 17.30 ΚΡΑΧΤΙΔΗ

Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ

Περσίδης , Τσερκέζος , Χ΄΄κυριάκου , Τουμαντζίδης , Χ''Δημητρίου , Κυριακίδης  -  Φραγκούλης  

 

6-1 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 17.45 ΝΕΑΣ ΑΜΙΣΣΟΥ

ΠΑΟΠ ΝΕΑΣ ΑΜΙΣΣΟΥ – ΜΕΓ.ΑΛΕΞ. ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟY

Μπαντής 2 , Παπακωσταντίνου  -  Άρμεν , Λυκίδης , Τανούσι

 3-3 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΥΡΟΒΑΤΟΥ  5-3 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΦΤΕΛΙΑΣ

Α.Ε. ΚΥΡΓΙΩΝ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

Τρελόπουλος , Παπαζώτος , Θεοδωρίδης (2) , Πουλάς (3) 

 

 7-0 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΚΑΛΗΣ ΒΡΥΣΗΣ

Α.Ε. ΚΑΛΗΣ ΒΡΥΣΗΣ – ΜΕΓ.ΑΛΕΞ. ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ

Μαυρουδής (2) , Σαρηπαυλίδης (2) , Παλτζίδης - Αμπατζόγλου , Γεωργιάδης 

 

 5-2 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ

Γαϊδαρτζής (2) - Παναγιώτου Α.

 

 2-1 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΣΙΤΑΓΡΩΝ

ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ

Τοκμακτσής , Ivanof - Κοκοτσάκης Μ. 

 

 2-1 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.00 ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ

Τσακμακίδης Κ. - Belmani 

 

 1-1 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.30 ΚΑΤΩ ΒΡΟΝΤΟΥΣ ΔΟΞΑ ΚΑΤΩ ΒΡΟΝΤΟΥΣ – ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ  4-3 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18:30 ΧΩΡΙΣΤΗΣ 

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ - ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ 

Ιωσηφίδης , Μπεζυργιάννης , Πετρίδης , Κουμπρόγλου  - 

Μπερμπερίδης , Μουρατίδης Γ. (2) , Καραγιαννίδης 

 4-4 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.30 ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ – ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ

Κουγιουμτζίδης - Καλτσίδης , Χ''Νικολαϊδης , Μαργαριτίδης 

 

1-3
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 18.30 ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ

ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΝΕΑΣ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΣ

Ελευθεριάδης , Κυριακίδης (2) - Χαραλαμπίδης 

 

  3-1 
ΤΕΤΑΡΤΗ 2/9 19.00 ΒΟΗΘ.ΔΟΞΑΣ 

ΜΑΥΡΑΕΤΟΙ ΔΟΥΜΠΕΣΑ - ΠΑΟΠ ΝΕΑΣ ΑΜΙΣΣΟΥ Β΄

Μπαντής , Ποιμενίδης - Σουμπάκης 

2-1

 

 

 

* Σε άλλα φιλικά αντιπάλων του Πανδραμαϊκού και των Αμπελοκήπων ....

Δραβίσκος - Μεγ.Αλέξ. Ορφανίου ....0-2 

Αετός Ελευθερών - Αετός Οφρυνίου..2-8 

Ανακοινώθηκε απο την ΕΠΟ ο διαχωρισμός των κατηγοριών και των ομίλων του γυναικείου ποδοσφαίρου για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο...

Η ομάδα της Δόξας 2016 για πρώτη φορά θα συμμετάσχει στην μεγάλη κατηγορία μετά την αναδιάρθρωση που έγινε στο τέλος της περασμένης περιόδου και συγκεκριμένα στον Βόρειο Όμιλο !

Παρακάτω δείτε εκτός απο τους αντιπάλους της δραμινής ομάδος τις συνθέσεις όλων των κατηγοριών ...

Αναλυτικά :

Ο κορωνοϊος έχει μπεί για τα καλά πλέον στην ζωή όλων ....και η είδηση που βγήκε χτες κατα την κλήρωση των κληρώσεων της ΕΠΣ Δράμας ήταν ότι σε νέο κρούσμα κορωνοϊού ...θα υπάρξει εβδομαδιαία αποχή....ή αλλιώς ποδοσφαιρικό lock down! 

Ο πρόεδρος της ΕΠΣ Δράμας κ. Χατζησαρόγλου στον χαιρετισμό του ...μιας και βρισκόταν σε εξέλιξη τηλεδιάσκεψη με την ΕΠΟ ....ανέφερε ότι ήδη οι ημερομηνίες είναι πιεσμένες όσον αφορά κυρίως την Α΄ΕΠΣ Δράμας ...σίγουρα θα υπάρξουν εμβόλιμες αγωνιστικές ενώ σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο κρούσμα του κορωνοϊου ...τότε αναπόφευκτα θα οδηγηθούμε σε εβδομαδιαία αποχή απο τα αγωνιστικά πεπραγμένα ....κάτι που ''βαρύνει'' ακόμη περισσότερο το αγωνιστικό πρόγραμμα !!!!!

Επίσης ο πρόεδρος της ΕΠΣ Δράμας ανέφερε ότι γίνονται προσπάθειες μεταξύ ΕΠΟ και ΕΟΔΔΥ ώστε να παρεβρίσκεται στους αγώνες μικρός αριθμός φιλάθλων !

Δείτε στο παρακάτω video τις δηλώσεις του κ. Χατζησαρόγλου μέσα απο την κάμερα του insport.gr και του καλού φίλου Άγγελου Χάνου !

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του κυπέλλου μπάσκετ ανδρών ''Τάσος Χαραλαμπίδης'' της ΕΚΑΣΑΜΑΘ όπου φέτος θα συμμετάσχουν τρείς δραμινές ομάδες....ο ΚΑΟΔ , η Προσοτσάνη και οι Τιτάνες !

Ο ΚΑΟΔ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αγία Βαρβάρα ...η Προσοτσάνη έχει δύσκολη αποστολή στις Σέρρες απέναντι στον Γυμναστικό ενώ οι Τιτάνες θα υποδεχθούν τον Ορφέα Νέου Σκοπού !

Όλοι οι αγώνες είναι νοκ-αουτ...

Αναλυτικά η κλήρωση και στους δύο ομίλους !

 

1ος ομιλος
1η αγωνιστική
ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ ΠΑΓΓΑΙΟ ΠΓΣ
ΣΕΡΡΕΣ 2017 Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΟΔ
2ος ομιλος
1η αγωνιστική
Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
ΑΘΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ
ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ.

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρωταθλήματος μπάσκετ στην Γ΄Εθνική και συγκεκριμένα στον 6ο όμιλο ...όπου φέτος θα αγωνίζεται ο ΚΑΟΔ ..άμα την επιστροφή του στις εθνικές κατηγορίες !

Η δραμινή ομάδα δεν θα αγωνιστεί στην πρεμιέρα μιας και θα έχει ρεπό ...αλλά την 2η αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον επίσης ιστορικό ΒΑΟ!

Η πρώτη ''παράσταση'' στο δραμινό κοινό είναι την 1η Νοεμβρίου όταν και θα υποδεχθεί τον Ζέφυρο !

Αναλυτικά το πρόγραμμα του πρωταθλήματος :

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των τοπικών πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για όλες τις κατηγορίες εν'όψει της επερχόμενης αγωνιστικής περιόδου....

Στο πρωτάθλημα Ανδρών ....και μετά την άνοδο του ΚΑΟΔ στην Γ΄Εθνική .....απέμειναν μόλις δύο ομάδες , αφού μετά την περυσινή αποχώρηση του Βώλακα ...φέτος δυστυχώς δεν ''κατέβηκε'' το Δοξάτο και έτσι Προσοτσάνη και Τιτάνες θα αντιπροσωπεύσουν το δραμινό μπάσκετ!

Αναλυτικά η κλήρωση του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο :

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του κυπέλλου ερασσιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο και παρακάτω μπορείτε να δείτε τα ζευγάρια της 1ης και 2ης φάσης ....καθώς και ποιες ομάδες προκρίθηκαν στην 3η φάση ανευ αγώνος....

Αναλυτικά :

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρωταθλήματος της B΄ΕΠΣ Δράμας και συγκεκριμένα στον 2ο όμιλο  , το οποίο εκτός απροόπτου θα αρχίσει στις 20 Σεπτεμβρίου....

Αναλυτικά η κλήρωση του πρωταθλήματος :

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.