Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Μετά απο ένα άσχημο ξεκίνημα ...ήρθε η σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία για τον Εθνικό Αστέρα Καλλιφύτου , με σκορ 1-2 μέσα στην έδρα του εως τότε πρωτοπόρου Καστρινού....και πλέον όλοι στο ''ροσομπλού'' στρατόπεδο βλέπουν την συνέχεια με ανεβασμένη αισιοδοξία....

Έτσι η δραμινή ομάδα προχώρησε σε τριπλή μεταγραφική ενίσχυση με τους Μαυρουδή Καλπάκη (ελεύθερο) , Μιχάλη Πλακανδάρα (ομάδα Θεσσαλονίκης) και Νίκο Σιαρόπουλο (ελεύθερο) να ενισχύουν απο εδώ και πέρα την δύσκολη αποστολή της Καλλιφύτου !

Η ''Ο'' εύχεται αγαστή συνεργασία και στις δύο πλεύρες!

Πρεμιέρα κάνει αυτό το σαββατοκύριακο , το 40ο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών σε μία ιδιαίτερη σεζόν με ειδικές συνθήκες που απαιτούσε λεπτούς και προσεκτικούς χειρισμούς με πρώτο στόχο την επιβίωση των σωματείων.

Αναδιάρθρωση με 12 ομάδες και 3 ομίλους
Λόγω της πανδημίας, αλλά και για να... ανασάνουν οικονομικά οι ομάδες, η Ομοσπονδία αποφάσισε την αναδιάρθρωση της κατηγορίας χωρίς υποβιβασμό, με προβιβασμό τριών ομάδων (Εθνικός Κοζάνης, ΓΑΣ Καματερού και Αθηναϊκός –αντί της Δόξας Βύρωνα που δήλωσε συμμετοχή στην Α2) και την δημιουργία τριών ομίλων με γεωγραφικά κριτήρια -για τον περιορισμό των μετακινήσεων- ως ακολούθως:

 

1ος όμιλος:

ΟΦΝ Ιωνίας, ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού, ΓΑΣ Καματερού, Αθηναϊκός

 

 


2ος όμιλος:

ΠΑΟΚ, Honda Πανόραμα, ΑΕΣΧ Πυλαίας, ΑΟ Προσοτσάνης

 

 


3ος όμιλος:

Αναγέννηση Άρτας, Βέροια 2017, Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, Εθνικός Κοζάνης.

 

 

 


Σύστημα


Α' φάση:

Ένας προς όλους σε 2 γύρους στον κάθε όμιλο (6 αγωνιστικές)

 

 

 


Β' φάση :

Πλέι οφ (1-6):

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο (6 ομάδες), μεταφέροντας τους βαθμούς από την Α' φάση μόνο από τα μεταξύ τους παιχνίδια. Αγωνίζονται μεταξύ τους σε 2 γύρους μόνο οι ομάδες που δεν έχουν συναντηθεί στην Α' φάση(8 αγωνιστικές)

 

 


Πλέι άουτ (7-12):

Οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο (6 ομάδες), μεταφέροντας τους βαθμούς από την Α' φάση μόνο από τα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αγωνίζονται μεταξύ τους σε 2 γύρους μόνο οι ομάδες που δεν έχουν συναντηθεί στην Α' φάση(8 αγωνιστικές).

Οι 2 τελευταίες ομάδες από αυτή την εξάδα υποβιβάζονται στην Α2 Γυναικών.

 

 


Γ' φάση:

Οι 2 πρώτες ομάδες των πλέι οφ, αγωνίζονται στον τελικό και ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

 

 

 

Φαβορί ο ΠΑΟΚ, ενισχυμένες Αναγέννηση και Βέροια 2017
Το μεγάλο φαβορί είναι ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ που κράτησε σχεδόν ατόφιο τον ελληνικό κορμό, αποκτώντας επιπλέον τις ταλαντούχες Καραχαρίση και Σεβδίλη.

Επίσης ανανέωσε με την δυναμική πίβοτ Νίκολιτς, ενώ απέκτησε και άλλες τρεις ξένες.


Η Νέα Ιωνία μετά από χρόνια δεν θα έχει ξένη παίκτρια στο ρόστερ της με μοναδική εξαίρεση την Σαίντοβα, η οποία όμως εδώ και πολλά χρόνια είναι μόνιμη κάτοικος Ελλάδας.

Θα στηριχτεί στα δικά της κορίτσια που έχουν βγει από τις πολύ καλές ακαδημίες της.

 


Ενισχυμένη παρουσιάζεται η Αναγέννηση Άρτας που κράτησε όλο τον έμπειρο κορμό της, ενώ απέκτησε τις διεθνείς Ολίνα Ανδρίτσου και Λένα Μούρνου.

 


Ηχηρές μεταγραφές έκανε η Βέροια 2017 που απέκτησε την πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Καμπόιμ, την πολύπειρη Σέρβα Κάμπα, διαθέτει την Δανέζα Γιούρισιτς και τις διεθνείς Μάστακα, Βασιλειάδου, Κερλίδη, Ζενέλι που συνδυάζουν εμπειρία και ταλέντο.

 

 

 

Μάχη για τα πλέι οφ και τα πλέι άουτ
Από κει και πέρα υπάρχουν στην κατηγορία τέσσερις ομάδες που βρίσκονται σε δυναμική μεταξύ 5ης και 8ης θέσης και είναι οι Μέγας Αλέξανδρος, Honda Πανόραμα, ΑΕΣΧ Πυλαίας και ΑΟ Προσοτσάνης.

Οι τρεις τελευταίες βρίσκονται μαζί στον 2ο όμιλο που σημαίνει ότι θα δώσουν «μάχη» για την δεύτερη θέση πίσω από τον ΠΑΟΚ που θα οδηγήσει στα πλέι οφ, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος που βρίσκεται στον 3ο όμιλο είναι το αουτσάιντερ απέναντι σε Αναγέννηση Άρτας και Βέροια 2017, αλλά από την άλλη -αν δεν καταφέρει να μπει στην πρώτη εξάδα- θα έχει πλεονέκτημα βάσει εμπειρίας και ρόστερ για τις θέσεις 7-12.

 

 

 

 

«Μάχη» για την παραμονή
Οι ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή θα είναι σε πρώτη φάση οι νεοφώτιστές, δηλαδή Εθνικός Κοζάνης, Αθηναϊκός, ΓΑΣ Καματερού και ο ΑΟΑΟ Κορυδαλλού που έχει μεν την περσινή εμπειρία, αλλά έχασε δε, δύο πολύτιμες αθλήτριες (Ανδρίτσου, Διακογιάννη) στην μεταγραφική περίοδο που δεν αντικαταστάθηκαν.

Φυσικά μία από τις τρεις τελευταίες ομάδες (είναι μαζί στον 1ο όμιλο) θα ακολουθήσει την Νέα Ιωνία στα πλέι οφ και θα ξεμπερδέψει με την ψυχοφθόρο διαδικασία των πλέι άουτ.

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασσιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας βρέθηκε ο Πανδραμαϊκός μετά την μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη που πέτυχε στην Χωριστή επί του τοπικού Ορφέα....

Για τους ''ερυθρόλευκους'' χατ-τρικ σημείωσε ο Μπερούκας ενώ σκόραραν ακόμα Πατένταλης , Κωσταντάρας , Παυλίδης και Μπελμανί!

Παρακάτω δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ μέσα απο τον φακό της ''Ο'' που βρέθηκε και στο γήπεδο της Χωριστής και ακολούθως ''κατεβάστε'' όποια φωτογραφία θέλετε στο αρχείο σας...

161-DSC 0425

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ ΕΔΩ !

205-DSC 0469

Λίγες ημέρες μετά την επιτυχημένη συνάντηση που είχαν οι εκπρόσωποι των ομάδων του 1ου ομίλου στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής , ανακοινώθηκαν και τα αιτήματα που θα τεθούν στην πολιτεία ώστε να βρεθεί λύση σε όλα τα προβλήματα που αναφέρουν...

Αναλυτικά η ανακοίνωση των ομάδων :

Ανακοινώθηκαν απο την Ε.Δ./ΕΠΣ Δράμας , οι διαιτητές και βοηθοί διαιτητές των αγώνων της 2ης φάσης στον θεσμό του κυπέλλου ερασσιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας , οι οποίοι -ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ- θα διεξαχθούν το Σαββάτο 10/10 με κοινή ώρα έναρξης στις 16:30 μ.μ. 

Οι αγώνες είναι νοκ-αουτ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι..

Αναλυτικά :

456654585

Πέμπτη, 08 Οκτωβρίου 2020 21:00

Το ποινολόγιο της ΕΠΣ Δράμας !

Ανακοινώθηκαν απο την ΕΠΣ Δράμας , οι ποινές ποδοσφαιριστών και παραγόντων ή προπονητών και οι οποίες αφορούσαν αποβολές του περασμένου σαββατοκύριακου και πλέον βρίσκονται σε ισχύ....

Δείτε παρακάτω ποιοι δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις....

324563

Ακόμα μια επιβλητική εμφάνιση για την ομάδα της Δράμας στο πρωτάθλημα της χειροσφαίρισης που επικράτησε με σκορ 31-25 επί του Αερωπού Έδεσσας και έτσι συνέχισε να οδηγεί μαζί με τον ΠΑΟΚ ...την κούρσα της βαθμολογίας !

Ο φωτογραφικός φακός βρέθηκε και στο κλειστό γυμναστήριο ''Δ.Κραχτίδης'' και παρακάτω μπορείτε να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ .....

159-DSC 0724

 

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ ΕΔΩ !

 

224-DSC 0789

Με την 4η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της HANDBALL PREMIER , όπου η Δράμα BIANCO MONTE για μια ακόμη αγωνιστική έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις που οδηγούν την ομάδα στην κορυφή του 2ου ομίλου !

Η δραμινή ομάδα επικράτησε σε ένα σημαντικό ματς με σκορ 31-25 επί του Αερωπού  Έδεσσας και έτσι παρέμεινε στην κορυφή.....

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική .....

 

4η αγωνιστική (07/10/2020)
Ζαφειράκης Νάουσας-Π.Α.Ο.Κ. 22-29
Φαίακας Κέρκυρας-Φίλιππος Βέροιας 24-28
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic 31-25
ΡΕΠΟ : Πυλαία  

 

 

 

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
1 ΠΑΟΚ 7 4 3 1 0 104-85 +19
2 ΔΡΑΜΑ ‘86 BIANCO MONTE 7 4 3 1 0 101-90 +11
3 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 5 4 2 1 1 109-103 +6
4 ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 2 3 1 0 2 86-84 +2
5 ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 1 3 0 1 2 68-75 -7
6 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1 3 0 1 2 70-81 -11
7 Α.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ 1 3 0 1 2 79-90 -11
Με κίτρινο χρώμα στην στήλη των αγώνων οι ομάδες που έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους.

 

 

5η αγωνιστική (10/10/2020)
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Ζαφειράκης Νάουσας  
Π.Α.Ο.Κ.-Φαίακας Κέρκυρας  
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte  
Ρεπό : Φίλιππος Βέροιας  

 

 

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Δόξα Σιταγρών με σκορ 0-1 μέσα στην Μικρόπολη επί της τοπικής Δόξας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ΕΠΣ Δράμας !

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Τουκμακτσής στο 58ο λεπτό και έτσι μετά απο αυτήν την νίκη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το ''2/2'' και παρέμειναν στην κορυφή....

Παρακάτω δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ μέσα απο τον φακό της ''Ο'' που βρέθηκε και στο γήπεδο της Μικρόπολης και ''κατεβάστε'' τις φωτογραφίες ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ στο αρχείο σας ....

097-DSC 0361

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ ΕΔΩ !

141-DSC 0405

Πλήρη αγωνιστική δράση και αυτό το σαββατοκύριακο 10-11 Οκτωβρίου στις εθνικές κατηγορίες χάντμπολ όπου εκτός της Δράμας'86 ....σε αγωνιστική δράση μπαίνουν  Γυναίκες και Άνδρες  του Α.Ο. Προσοτσάνης σε Α1 και Α2 Εθνική Κατηγορία αντίστοιχα !

 

Μάλιστα η ''Ο'' σε συνεργασία

με την PROSOTSANI WEB TV αλλά και τον Α.Ο.Π.

θα σας μεταδίδει καθ'όλη την διάρκεια της χρονιάς

όλους τους εντός έδρας αγώνες LIVE STREAMING!

 

 

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου αλλά και οι διαιτητές : 

 

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020

 

Handball Premier (5η αγωνιστική)

 


ΟΑΚΑ 16:00,

ΑΕΚ- ΑΣΕ Δούκα
(Αβράμης- Χρόνης, Μπεμπέτσος)

 

 


Σπίτι του Χάντμπολ 18:00,

ΑΕΣΧ Πυλαίας- Bianco Monte Δράμα
(Τσιάνας- Θεοδοσίου, Κατσίκης)

 

 


ΔΑΚ Έδεσσας 19:30,

Αερωπός Έδεσσας ManDynamic- Ζαφειράκης Νάουσας (EΡTSPORTS)
(Τζαφερόπουλος- Πατιός, Παρτεμιάν)

 

 


Ρέντη 21:00,

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή- Ιωνικός ΝΦ
(Σκλαβενίτης- Βήτας, Μίγκας)

 

 

 

 

Α1 Γυναικών (1η αγωνιστική)

 


Καματερού 16:00,

ΓΑΣ Καματερού- ΟΦΝ Ιωνίας
(Μπράμου- Λεφάκης, Ανταλής)

 

 


Προσοτσάνης 16:00,

ΑΟ Προσοτσάνης- ΑΕΣΧ Πυλαίας
(Μπέτμαν- Αγγελίδης, Χατζηγεωργίου)

 

 


Πανοράματος 16:30,

Honda Πανόραμα- ΠΑΟΚ Mateco
(Βαγγελτζίκης- Παπούλιας, Σαμαράς)

 

 


ΔΑΚ Άρτας 18:00,

Αναγέννηση Άρτας- Μέγας Αλέξανδρος
(Τέμης- Πήτας, Αγγελίδης)

 

 


Φιλίππειο 18:00,

Βέροια 2017- Εθνικός Κοζάνης
(Καζαντζίδης- Τομίδης, Σίσκου)

 

 

 

Α2 Ανδρών (1η αγωνιστική)

 


Πάτρας 17:30,

Ακαδημία Πάτρας- Ποσειδών Λουτρακίου
(Χαραλαμπίδης- Ζήσης)

 

 


ΧΑΝΘ 18:00,

ΧΑΝΘ- ΓΑΣ Κιλκίς
(Λινάρδος- Νικολαϊδης)

 

 


Αξιούπολης 18:00,

Αλέξανδρος Αξιούπολης- Φοίβος Συκεών
(Γράψας- Κυριακού)

 

 


Βύρωνα 18:00,

Δόξα Βύρωνα- Ηλυσιακός
(Φωκίτης- Καρυδάκης)

 

 


Πανελληνίου 18:30,

Πανελλήνιος- ΟΦΝ Ιωνίας
(Αβράμης- Χρόνης)

 

 


Κορωπίου 20:00,

ΓΣ Παπασιδέρης- Αθηναϊκός
(Φωκίτης- Γιαβρούτας)

 

 

 

Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

 

Handball Premier (5η αγωνιστική)

 


Σπίτι του Χάντμπολ 17:00,

ΠΑΟΚ- Φαίακας Κέρκυρας
(Τζαφερόπουλος- Γράψας, Μιχαηλίδης)

 

 


Ρέντη 20:30,

ΟlympicDiagnostic Άρης Νίκαιας- Διομήδης Άργους
(Kινατζίδης- Φωτακίδης, Τσακώνας)

 

 

 

Α1 Γυναικών (1η αγωνιστική)

 


Βύρωνα 17:00,

Αθηναϊκός- ΑΟΑΔ Κορυδαλλού
(Φωκίτης- Γιαβρούτας, Μίγκας)

 

 

 

Α2 Ανδρών (1η αγωνιστική)

 


Mετς 15:00,

Πανιώνιος- ΕΣΝ Βριλήσσια
(Ζήσης- Λεφάκης)

 

 

 


Αλεξανδρούπολης 18:00,

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης- ΑΟ Προσοτσάνης
(Σαπανίδης- Ηλιάδης)

 

 


ΔΑΝ Ναυπλίου 19:00,

Πολυνίκης Ναυπλίου- Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων
(Σκλαβενίτης- Μπράμου)

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.