Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Μαζί με το ποδόσφαιρο που ξεκίνησε το σαββατοκύριακο ...επιστρέφουν και οι αγαπημένες σας στήλες που έχετε αγκαλιάσει!

Κάθε Τρίτη λοιπόν μετά την αγωνιστική που θα υπάρχει και ΠΑΝΤΑ μέσα απο την ψήφο των προπονητών θα έχετε την ευκαιρία να δείτε την καλύτερη ενδεκάδα καθώς και τους παίκτες που ξεχώρισαν!

Η ''Ο'' θα προσπαθήσει στο μέτρο του δυνατού - αφού φέτος έχουμε 18 ομάδες στην Α' κατηγορία -  να σας παρέχει την πλέον αντικειμενική σύνθεση!

Πάμε λοιπόν να δούμε ποια είναι η πολυτιμότερη ενδεκάδα της πρεμιέρας ...σε σύστημα 4-2-3-1 καθώς ποιοι ακόμα ποδοσφαιριστές ξεχώρισαν με την απόδοση τους...

ενδεκαδα 1ης

 

 

 

Ξεχώρισαν ακόμα με την απόδοση τους οι :

Στόϊκου Γ. (Πετρούσα) , Μητρούσης , Ουζούνης , Παπαδόπουλος Κ. (Αρκαδικός) , Γαλάζιος , Τρελόπουλος (Κύργια) , Ρούσσος , Γεωργιάδης (Προσοτσάνη) , Τσακίρης , Γαλόπουλος (Νευροκόπι) Βασιλειάδης Μ. , Μαρκόπουλος , Αϊδης (Βώλακας) , Τανούσι , Χαρίσκος , Καρασαββίδης  (Ξηροπόταμος) , Κονδυλίδης , Κωσταντινίδης (Κουδούνια) , Παπαδόπουλος Ν. (Άγιος Αθανάσιος)

Πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο , η 1η αγωνιστική στην 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ όπου δυστυχώς η ομάδα της Ελευθερούπολης ηττήθηκε εντός έδρας απο το Ψυχικό και έτσι αποχαιρέτησε νωρίς την διοργάνωση !

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής καθώς και τα ζευγάρια που προέκυψαν στην 2η αγωνιστική της 1ης φάσης....και τα οποία θα διεξαχθούν αύριο Τετάρτη 16/9!

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 20:26

SL2...προσχέδιο προκήρυξης με 12 ομάδες !

Προσχέδιο προκήρυξης πρωταθλήματος με 12 ομάδες βρίσκεται στα χέρια των ομάδων για να μελετηθεί και να έρθει προς ψήφιση !

Συγκεκριμένα, οι 12 ΠΑΕ έχουν στα χέρια τους το προσχέδιο της προκήρυξης του πρωταθλήματος 2020-2021 της Σούπερ Λιγκ 2. Οι ομάδες θα πρέπει μέχρι την Τετάρτη (16/9) θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή στο νέο Πρωτάθλημα.

Μετά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος θα ακολουθήσουν τα πλέι-οφ (θέσεις 1-6) και πλέι-άουτ (θέσεις 7-12), κάτι που ίσχυε και πέρσι.

Οι δύο πρώτοι προβιβάζονται στην Σούπερ Λιγκ 1.

Οι δύο τελευταίοι (11η και 12η) υποβιβάζονται στην Φούτμπολ Λιγκ.

Οι 12 ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο νέο Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 είναι οι εξής: Απόλλων Λάρισας

ΑΟ Ξάνθη

ΑΕ Καραϊσκάκης

Δόξα Δράμας

Εργοτέλης

Ιωνικός

Λεβαδειακός

Παναχαϊκή

Πανιώνιος

Πλατανιάς

Τρίκαλα

Χανιά.

 

 

 

Σε μια εκ βαθέων συζήτηση ο Ρεθυμνιώτης επιχειρηματίας Απόστολος Πετράκης , ο νέος ''οδηγός'' της Δόξας Δράμας παρουσιάστηκε στο δραμινό κοινό το μεσημέρι της Δευτέρας και απάντησε για όλους και όλα ενώ εξέφρασε το όραμα που έχει για την ιστορική ομάδα....

Αναλυτικά :

 Πρεμιέρα και στην ΕΠΣ Έβρου με την 1η φάση του κυπέλλου ερασσιτεχνών σε Βόρειο αλλά και Νότιο όμιλο όπου σε 16 αναμετρήσεις σημειώθηκαν 65 γκολ ενώ απομένει και ο αγώνας της ερχόμενης Τετάρτης ανάμεσα σε Διδυμότειχο και Θούριο !

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής αλλά και τα ζευγάρια που προέκυψαν στην 2η φάση ..

Συνεχίστηκε το σαββατοκύριακο , το πρωτάθλημα στην Α΄ΕΠΣ Ξάνθης όπου σημειώθηκαν 20 τέρματα και συνολικα φθάσαμε στα 44 τέρματα ....

Στα αποτελέσματα της ημέρας , Άρης Πετεινου ....Α.Ο. Βιστωνίδος και Απόλλων Διομήδειας ''ζευγάρωσαν'' τις νίκες τους και έπιασαν κορυφή....ενώ απο την άλλη πλευρά παρέμεινε η Α.Ε. Ξάνθης καθώς και το Σελινό!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική .....

 

2η Αγωνιστική
ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ – ΑΕ ΞΑΝΘΗΣ 4-0
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ 0-1
ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΖΥΓΟΥ 2-1
ΑΤΛΑΣ ΣΕΛΙΝΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ 0-3 α.α.
ΑΕΤΟΣ ΤΟΞΟΤΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 1-3
ΚΕΝΤΗΤΗ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 3-2
Π. ΜΕΛΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 0-0

 

 

 

 

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
1 ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ 6 2 0 0 7-1 +6
2 ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ 6 2 0 0 4-0 +4
3 Α.Ο. ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ 6 2 0 0 4-2 +2
4 ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 4 1 1 0 3-1 +2
5 ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 4 1 1 0 3-1 +2
6 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ 3 1 0 1 6-2 +4
7 ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΝΗΣΕΑΣ 3 1 0 1 5-2 +3
8 ΑΕΤΟΣ ΤΟΞΟΤΩΝ 3 1 0 1 5-5 0
9 ΚΕΝΤΗΤΗ 3 1 0 1 3-3 0
10 ΕΡΜΗΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 2 0 2 0 0-0 0
11 ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥ 2 0 2 0 0-0 0
12 ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΟΥ ΖΥΓΟΥ 0 0 0 2 3-6 -3
13 ΑΤΛΑΣ ΣΕΛΙΝΟΥ 0 0 0 2 1-9 -8
14 Α.Ε. ΞΑΝΘΗΣ 0 0 0 2 1-10 -9

 

 

 

3η Αγωνιστική
ΑΕ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ  
ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΖΥΓΟΥ – ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ  
ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ  
ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ  
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΤΛΑΣ ΣΕΛΙΝΟΥ  
ΕΡΜΗΣ ΜΑΝΔΡΑΣ – ΑΕΤΟΣ ΤΟΞΟΤΩΝ  
Π. ΜΕΛΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥ – ΚΕΝΤΗΤΗ  

 

 

 

Δημήτρης Μπακιρτζής

 Πρεμιέρα το σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Δράμας όπου σε εννέα αναμετρήσεις σημειώθηκαν 21 γκολ....

Μαζί λοιπόν με το πρωτάθλημα...επιστρέφει και μια αγαπημένη σας στήλη....η ''ταυτότητα'' της αγωνιστικής όπου μπορείτε να δείτε τα πλήρη στοιχεία των αγώνων , συνθέσεις ...σκόρερς ....κίτρινες και κόκκινες κάρτες παικτών και προπονητών ....πέναλτι και διαιτητές !

Συνολικά η μπάλα ''στήθηκε'' στην ''άσπρη βούλα'' μία φορά ....οι διαιτητές επέδειξαν 56 κίτρινες κάρτες ( 27 γηπεδούχοι και 29 φιλοξενούμενοι) και μία κόκκινη κάρτα....ενώ σε προπονητές είχαμε μία αποβολή και μία κίτρινη κάρτα!

Αναλυτικά :

Εικοσι ένα (21) τέρματα σημειώθηκαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣ Δράμας σε εννέα αναμετρήσεις όπου σκόραραν 17 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές !

Παρακάτω δείτε τον πίνακα των σκόρερς με την υπογραφή του Λάζαρου Παπαλαζάρου....

Αναλυτικά:

Πρεμιέρα στο κύπελλο μπάσκετ Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ είχαμε το σαββατοκύριακο με τις τρείς δραμινές ομάδες που συμμετείχαν να γνωρίζουν τον αποκλεισμό !

Ο ΚΑΟΔ παρατάχθηκε με την εφηβική ομάδα στο κλειστό των Ποταμουδίων και γνώρισε την συντριβή απο την σαφώς ανώτερη ομάδα της Αγίας Βαρβάρας με το βαρύ σκορ 79-29 .....με τους ''πράσινους'' να δίνουν την ευκαιρία στους νεαρούς της ομάδος να αποκομμίσουν εμπειρίες!

Στις Σέρρες , η Προσοτσάνη ηττήθηκε απο την ΓΣ Σέρρες με σκορ 80-46 με το σκορ να περνάει σε δεύτερη μοίρα αφού είχαμε επεισόδια ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων με τους Δραμινούς να προκαλούνται απο παίκτη των γηπεδούχων...!!!!

Τέλος οι Τιτάνες ''αυτοκτόνησαν'' αφού 35'' πριν το τέλος αν και προηγούνταν με 61-56 εντέλλει ηττήθηκαν απο τον Ορφέα Νέου Σκοπού με σκορ 61-62 με την νικητήρια βολή των φιλοξενουμένων να επιτυγχάνεται στην εκπνοή !!!!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους :

1ος ομιλος
12/09/20
1η αγωνιστική
ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ  
18.00 ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ K20 88-76
18.00 ΔΗΓΑ ΔΡΑΜΑΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 61-62
18.00 ΣΕΡΡΩΝ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ K20 ΠΑΓΓΑΙΟ ΠΓΣ 88-76
18.00 ΟΜΟΝΟΙΑ ΣΕΡΡΩΝ ΣΕΡΡΕΣ 2017 Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 80-46
17.00 ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΩΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΟΔ K17 79-29
2ος ομιλος
12/09/20
1η αγωνιστική
20.00 ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ K20 56-87
18.00 ΑΜΟΙΡΙΔΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ ΑΘΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ 58-72
17.00 ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 65-70
18.00 ΕΥΜΟΙΡΟΥ ΞΑΝΘΗΣ ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ K20 ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ K20 61-67
20.00 ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΩΝ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΝΑΒΟΛΗ
18.00 ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ. 28-61

Ιδιαίτερα πλούσιο και το σημερινό αθλητικό τηλεοπτικό πρόγραμμα για όλα τα γούστα....με Ελλάδα...Αγγλίες ....Ολλανδία.....Ισπανία ....Φόρμουλα...μηχανοκίνητο αθλητισμό !

Ας δούμε όμως όλες τις τηλεοπτικές αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας!

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.