Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Παρασκευή, 04 Σεπτεμβρίου 2020 21:20

Α΄Εθνική...το πρόγραμμα του πρωταθλήματος!

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκεύης , η κλήρωση του επερχόμενου πρωταθλήματος της Α΄Εθνικής...ή αλλιώς της SL1!

Το μεγάλο παιχνίδι ορίστηκε να είναι το ΑΕΚ-Ολυμπιακός....που αναβλήθηκε για να διεξαχθεί στις 16 Δεκεμβρίου με τις νέες συνθέσεις....αφού οι ''παλιές'' θα παίξουν το Σαββάτο 12 Σεπτεμβρίου τον τελικό κυπέλλου της προηγούμενης χρονιάς !!!!

Ελλάς το μεγαλείο σου !!!!

Ωστόσο η αγωνιστική περίοδος θα ανοίξει το βράδυ της Παρασκεύης 11 Σεπτεμβρίου , με την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Λάρισας έπειτα απο σχετικό αίτημα των γηπεδούχων ....οι οποίοι τέσσερις μέρες μετά θα δίνουν τον νύν υπερ πάντων αγώνα απέναντι στην Μπενφίκα !

Επίσης  να σημειωθεί ότι μετά απο σχετικό αίτημα των Απόλλων Αθ. και ΠΑΣ Γιάννενα οι δύο ομάδες τις δύο πρώτες αγωνιστικές δεν θα παίξουν ....λόγω ελαχίστου χρόνου προετοιμασίας !!!!!

Αναλυτικά το πρόγραμμα του πρωταθλήματος :

 

1η Αγωνιστική
AEK - Ολυμπιακός
Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Γιάννινα
Άρης - Λαμία
Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός
Ατρόμητος - Βόλος
ΟΦΗ - Παναιτωλικός
ΠΑΟΚ - ΑΕΛ
2η Αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΛ
Βόλος - Άρης
Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης
Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης
Παναιτωλικός - ΑΕΚ
ΠΑΟΚ - Ατρόμητος
Λαμία - ΟΦΗ
3η Αγωνιστική
ΑΕΚ - Λαμία
ΑΕΛ - Παναθηναϊκός
Άρης - ΠΑΣ Γιάννινα
Αστέρας Τρίπολης - Απόλλων Σμύρνης
Βόλος - ΠΑΟΚ
Ολυμπιακός - Παναιτωλικός
ΟΦΗ - Ατρόμητος
4η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός
Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΛ
Ατρόμητος - ΑΕΚ
Παναθηναϊκός - Άρης
Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης
ΠΑΟΚ - ΟΦΗ
Λαμία - Βόλος
5η Αγωνιστική
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ
ΑΕΛ - Αστέρας Τρίπολης
Άρης - Απόλλων Σμύρνης
Βόλος - ΠΑΣ Γιάννινα
Ολυμπιακός - Ατρόμητος
ΟΦΗ - Παναθηναϊκός
Λαμία - Παναιτωλικός
6η Αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ
ΑΕΛ - Άρης
Απόλλων Σμύρνης - Λαμία
Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ
Ατρόμητος - Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός - Βόλος
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
7η Αγωνιστική
ΑΕΚ - ΟΦΗ
Άρης - Αστέρας Τρίπολης
Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα
Βόλος - ΑΕΛ
Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης
Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ
Λαμία - Παναθηναϊκός
8η Αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός
ΑΕΛ - Λαμία
Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ
Άρης - ΑΕΚ
Αστέρας Τρίπολης - Βόλος
ΟΦΗ - Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός - Ατρόμητος
9η Αγωνιστική
ΑΕΚ - ΑΕΛ
Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης
Βόλος - ΟΦΗ
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός - Άρης
ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα
Λαμία - Αστέρας Τρίπολης
10η Αγωνιστική
ΑΕΛ - Ατρόμητος
Απόλλων Σμύρνης - Βόλος
Άρης - Ολυμπιακός
Αστερας Τρίπολης - ΑΕΚ
ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα
Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός
Λαμία - ΠΑΟΚ
11η Αγωνιστική
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός
ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία
Ατρόμητος - Άρης
Ολυμπιακός - Βόλος
ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης
Παναιτωλικός - ΑΕΛ
ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης
12η Αγωνιστική
ΑΕΛ - ΟΦΗ
Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ
Άρης - ΠΑΟΚ
Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος
Βόλος - Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα
Λαμία - Ολυμπιακός
13η Αγωνιστική
ΑΕΚ - Βόλος
ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης
Ατρόμητος - Λαμία
Ολυμπιακός - ΑΕΛ
ΟΦΗ - Άρης
Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός

 

 

* στον β΄γύρο οι αγώνες είναι αντίστροφα.

 

Η απόλυτη ανατροπή έχει συντελεστεί εδώ και λίγες ώρες με την απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου ..να δικαιώσει την προσφυγή των Χανίων ..και ουσιαστικά να ρίξει ''άκυρο'' στην απόφαση της ΕΠΟ που έκανε για πρωτάθλημα 18 ομάδων την νέα χρονιά !

Έτσι μετά την απόφαση αυτή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν την νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της SL2 θα είναι δώδεκα (12) και είναι οι εξής :

Δόξα Δράμας 

Ξάνθη 

Πανιώνιος 

Χανιά 

Καραϊσκάκης 

Απόλλων Λάρισας 

Εργοτέλης 

Λεβαδειακός 

Πλατανιάς 

Παναχαϊκή 

Ιωνικός Νίκαιας 

Τρίκαλα

 

Όπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς αυτή η απόφαση αναμένεται να ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών ...μιας και μετά απο αυτήν την απόφαση.....

1) υποβιβάζονται Καλαμαριά και Κέρκυρα....

 

2) προβιβάζονται Ιωνικός και Τρίκαλα.....αλλά ΟΧΙ ....οι Διαγόρας , Ιεράπετρα , Νίκη Βόλου , Βέροια , Καβάλα , Ολυμπιακός Βόλου που ανέβαιναν βάση απόφασης ΕΠΟ !!!!!

 

3) αφού υπάρχουν προβιβασμοί...έτσι υπάρχουν και υποβιβασμοί και στην Φουτμπολ Λιγκ !

Άρα θα πρέπει να πέσουν ...Καλαμάτα , Ιάλυσος , Τρίγλια και Ασπρόπυργος !!!!!

 

...και 4) και σημαντικότερο που πιθανόν να αφορά τις δραμινές ομάδες στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής!

Το ερώτημα είναι ....αφού η ΕΠΟ προβίβασε τους ''8'' πρωταθλητές των ομίλων της Γ΄Εθνικής ....βασιζόμενη σε αναδιάρθρωση ...η  οποία πλέον έχει καταπέσει μετά την απόφαση του Διαιτητικού ...τι θα πράξει με τις οκτώ ομάδες μεταξύ των οποίων ο Πανσερραϊκός ;;;;;

Θα τις επιστρέψει στην Γ΄Εθνική.....;;;;;

Αρα είναι πολύ πιθανό να δούμε στο τέλος τον Πανσερραϊκό να επιστρέφει στον όμιλο των Πανδραμαϊκού και Αμπελοκήπων ;;;;;;;

Όλα αυτά ....μόλις λίγες ημέρες πριν την κλήρωση που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη!

Δείτε παρακάτω την απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου 

343

 

344

 

345

 

346

 

Σε αναζήτηση προπονητή βρίσκεται τις τελευταίες ώρες ο Νέστος Χρυσούπολης (αντίπαλος των Πανδραμαϊκού και Αμπελοκήπων στο φετινό πρωτάθλημα Γ΄Εθνικής κατηγορίας ) μετά την αποχώρηση του προπονητή Κυριάκου Κετσιεμενίδη !

Ο έμπειρος τεχνικός σύμφωνα με πληροφορίες της ''Ο'' αποδέχθηκε την πρόταση της Ξάνθης για να πλαισιώσει το προπονητικό τιμ στα τμήματα υποδομής την νέα χρονιά !

Αναλυτικά η ανακοίνωση της καβαλιώτικης ομάδος :

Η πρώτη ΕΠΣ που ξεκίνησε και επίσημα τις αγωνιστικές της δραστηριότητες ήταν της Ξάνθης ...μιας και την Τετάρτη διεξήχθησαν τα πρώτα παιχνίδια του κυπέλλου , ενώ την Κυριακή 6/9 υπάρχει η πρεμιέρα της Α΄ΕΠΣ με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής !

Η ''Ο'' για μια ακόμη χρονιά θα είναι δίπλα στο περιφερειακό ποδόσφαιρο όπως κάνει τα τελευταία χρόνια με αποτελέσματα και βαθμολογίες....απο Έβρο μέχρι Σέρρες !

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της προκριματικής και 1ης φάσης του κυπέλλου καθώς και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής έχουν ως εξής :

Χωρίς νικητή έληξε η σημαντικότερη φιλική αναμέτρηση εκ των 15 του προγράμματος της Τετάρτης 2 Σεπτεμβρίου ανάμεσα στην Προσοτσάνη και τον Πανδραμαϊκό (1-1)...

Ο αγώνας είχε δύναμη απο την αρχή και η Προσοτσάνη ευτύχησε να προηγηθεί με πανέμορφο γκολ απο τον Τσακμακίδη ενώ ο Πανδραμαϊκός έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπελμανι....

Παρακάτω μπορείτε να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ απο την αναμέτρηση ...μέσα απο τον φακό της ''Ο'' που βρέθηκε στο γήπεδο της Προσοτσάνης !

 

 

307-DSC 0517

 

 

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ ΕΔΩ !

 

 

280-DSC 0490

 

Διαβάστε παρακάτω την ανακοίνωση που εξέδωσε η Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΣ Δράμας και με την οποία γνωστοποιεί τις κατευθύνσεις της , εν'όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου...ενώ παράλληλα κάνει γνωστό ότι αναβάλλεται η συγκέντρωση και κατ'επέκταση ο αγιασμός που επρόκειτο να γίνει την Παρασκεύη 4/9 ....ελέω κορωνοϊου !

Αναλυτικά :

Ανακοινώθηκε απο την ΕΠΣ Δράμας , το πρόγραμμα της 1ης φάσης του κυπέλλου ερασσιτεχνών της νέας αγωνιστικής περιόδου ....με τους αγώνες - ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ- να ορίζονται για την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου , και ώρα έναρξης στις 17:00 μ.μ. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα :

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα γενέθλια του ο ποδοσφαιριστής της Α.Ε. Κυργίων Κώστας Προκοπίου , ο οποίος εδώ και λίγες ώρες ανήκει στον Α.Ο. Καβάλας !

Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός θα αγωνιστεί μέχρι τον Δεκέμβριο ως δανεικός απο την ομάδα της Καβάλας στην Α.Ε. Κυργίων και απο τον Ιανουάριο θα έχει την ευκαιρία να ξεδιπλώσει το ταλέντο του στο πρωτάθλημα της Football league...''εξαργυρώνοντας'' έτσι την περυσινή χρονιά με το καλύτερο αποτέλεσμα!

Επίσης ανάμεσα στις δύο ομάδες αναπτύχθηκε και υπογράφηκε μνημόνιο συνεργασίας το οποίο και θα αποφέρει σημαντικά οργανωτικά οφέλη στην δραμινή ομάδα !

 

Η ''Ο'' εύχεται αγαστή συνεργασία και στις δύο πλευρές!

Κωσταντίνε καλή επιτυχία !

Ανακοινώθηκε απο την Δόξα 2016 , το πρόγραμμα των προπονήσεων της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο !

Η δραμινή ομάδα θα συμμετάσχει και φέτος στα παιδικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Δράμας και δη στις κατηγορίες Κ10 - Κ12-Κ14 και Κ16 .....

Αναλυτικά οι ώρες προπονήσεων ανα τμήμα είναι οι εξής :

118772110 661109147835588 7625475934933507829 n

Στην τελική ευθεία έχουν μπεί οι ομάδες της Γ΄Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου....μιας και όπως ανακοινώθηκε απο την ΕΠΟ , την ερχόμενη Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των ομίλων ενώ στις 20 Σεπτεβρίου θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα !

Να σημειώσουμε ότι Πανδραμαϊκός και Αμπελόκηποι θα συμμετάσχουν στον 1ο όμιλο τον οποίο αποτελούν οι παρακάτω ομάδες :

Α.Ε. Διδυμοτείχου 

Αλεξανδρούπολη 

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 

Ελπίδα Σαππών 

Αναγέννηση Θαλασσιάς 

Ορφέας Ξάνθης 

Άρης Αβάτου

Νέστος Χρυσούπολης 

Αετός Οφρυνίου 

Μέγας Αλέξ. Ορφανίου 

Απόλλων Παραλιμνίου 

Ηρακλής Αμπελοκήπων 

Α.Ε. Ευόσμου

Εθνικός Σοχού 

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.