Oragiaspor-dramas.gr

Παρασκευή, 29 Μαΐου 2020 20:25

Γ Εθνική....αυτοί που προβιβάζονται ....και αυτοί που υποβιβάζονται!

Γράφτηκε από τον

Οριστικές είναι οι αποφάσεις της ΕΠΟ για τη Γ' Εθνική, καθώς η Εκτελεστική Επιτροπή έκανε δεκτές τις προτάσεις της Επιτροπής Διοργανώσεων για προβιβασμό και υποβιβασμό.

Έτσι στον 1ο όμιλο που συμμετείχε ο Πανδραμαϊκός ....ο πρωταθλητής Πανσερραϊκός προβιβάζεται...ενώ στην ουρά αν και αρχικά υποβιβαζόταν πέντε ομάδες...εντούτοις θα πέσουν ...τέσσερις ...με τον Ορφέα Ξάνθης να είναι ο μεγάλος τυχερός αφού μαθηματικά δεν είχε πέσει (Αλεξανδρούπολη 30β. έναντι 26β. του Ορφέα) ενώ τον δρόμο για τα τοπικά πρωταθλήματα πήραν Πέρνη , Κιλκισιακός , Θεολόγος και Ηρακλής Ζύγου !!!!!

Αναλυτικά :

Στην ανακοίνωση της Ομοσπονδίας όπως  αναφέρεται χαρακτηριστικά: «Επικύρωσε ομόφωνα την πρόταση της Επιτροπής Διοργανώσεων για την άνοδο των 8 πρωταθλητών των ομίλων της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας και τον υποβιβασμό όσων σωματείων είχαν μαθηματικά υποβιβαστεί κατά τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω της πανδημίας.

Ειδικά για τον όμιλο της Κρήτης, δεν θα υποβιβαστεί καμία ομάδα και θα ανέβουν οι πρωταθλητές και οι δευτεραθλητές των τεσσάρων (4) Ε.Π.Σ., ώστε το πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 2020-21 να διεξαχθεί με 16 ομάδες».

 

 

Οι ομάδες που προβιβάζονται
Οι οκτώ ομάδες που παίρνουν το εισιτήριο για τις επαγγελματικές κατηγορίες, είναι αυτές που τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους, όταν αποφασίστηκε η διακοπή του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Πανσερραϊκός

Αλμωπός Αριδαίας

Πιερικός

ΑΕΠ Κοζάνης

Καλλιθέα

Ρόδος

Αστέρας Βλαχιώτη

Επισκοπή.

 

 

Οι ομάδες που υποβιβάζονται
Η απόφαση της ΕΠΟ για τις ομάδες που υποβιβάζονται στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, αφορά όσες είχαν και μαθηματικά υποβιβαστεί με τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Αντί για 40 ομάδες, που επρόκειτο να υποβιβαστούν βάσει της προκήρυξης θα υποβιβαστούν 20 ομάδες.

 

Αυτές είναι ανά όμιλο:

 

1ος όμιλος
Κεραυνός Πέρνης
Κιλκισιακός
Ηρακλής Ζυγού
Δόξα Θεολόγου

 

 

 

2ος όμιλος
ΠΑΣ Φλώρινα
Αστραπή Μεσοποταμίας
ΑΟ Σειρήνα
Άρης Παλαιοχωρίου

 

 

 

3ος όμιλος
ΑΟ Ποταμιάς

4ος όμιλος
Απόλλων Ευπαλίου
Αστέρας Ιτέας

 

 

 

5ος όμιλος
Ηλυσιακός
Άγιοι Ανάργυροι
Ερμής Κορυδαλλού

 

 

 

6ος όμιλος
Αχαρναϊκός
Κόρινθος 2006
ΑΕΚ Τρίπολης

 

 

 

7ος όμιλος
Παναργειακός
Ολυμπιακός Ζαχάρως
Πανηλειακός

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 29 Μαΐου 2020 20:34

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.