Τρίτη, 28 Νοεμβρίου 2017 23:11

Στο ''Χ'' έμεινε η μπίλια ανάμεσα σε Δράμα'86 και ΧΑΝΘ (26-26) ! Αποτελέσματα-βαθμολογία

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ο Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986 αναζητούσε πώς και πώς την πρώτη νίκη στη Handball Premier, η ΧΑΝΘ το 4ο σερί εκτός έδρας διπλό, τελικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 26-26 στο ΑΠΚ Κραχτίδης, για την 8η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να «αγγίζουν» τη νίκη όταν με γκολ από τον Θανάση Παπαδόπουλο προηγήθηκαν 26-23 στο 57', όμως οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα. Δείχνοντας ψυχικά αποθέματα, με γκολ των Κοβογλανίδη, Σισμανίδη και Θωμίδη στο 58:40, έφθασαν στον τελικό 26-26, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα της Δράμας κατέκτησε τον 2ο βαθμό της στο πρωτάθλημα, είχε αναδειχθεί ισόπαλη 20-20 με τον Καματερό για την 4η αγωνιστική, και έτσι όπως πήγε το παιχνίδι στο τέλος, η εμφάνιση γέννησε προσδοκίες για τη συνέχεια. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία για τη ΧΑΝΘ, που έφθασε στους επτά βαθμούς, όλοι μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Σημαντικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε για τη δραμινή ομάδα ο Χρήστος Χαϊτίδης στο 52:01, για επικίνδυνο παιχνίδι.

Η ΧΑΝΘ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, παίρνοντας διαφορά τριών γκολ (24-21 στο 54:10), αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να το διατηρήσει.

Η ομάδα της Δράμας έχοντας για ηγέτη τον Ευγένη Τουνγκελίδη, με τον 20χρονο ίντερ να σημειώνει 14 συνολικά γκολ, προηγήθηκε 6-2 (9΄), όμως η ΧΑΝΘ απάντησε γρήγορα, 6-6 με τον Δέσπο στο 17′, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 12-12.

Η ΧΑΝΘ διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του β' ημιχρόνου, ο ΓΣ Δράμα 1986 προηγήθηκε για τελευταία φορά με τον Χαϊτίδη, 21-20, στο 49′, με το ντέρμπι να κρατεί καλά μέχρι το τέλος, και το 26-26 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 – ΧΑΝΘ 26-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 6-5, 8-7, 10-10, 12-12 (ημ).,

14-15, 16-17, 18-19, 21-20, 22-24, 26-26.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης):

Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμότσος, Κοτζαμαρίκογλου, Χαϊτίδης 3, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 14, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 4, Παγωνίδης, Τσαύλος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης 4.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος):

Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 3, Ν. Παπαδόπουλος 3, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 7, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 3, Κουρουμλίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 1, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1, Τσόγιας.

Διαιτητές: Δίλεπτα: 5-4

Πέναλτι: 3/5-4/5

Κόκκινη: Χαϊτίδης 52:01 (δεν κρατήθηκε δελτίο).

Δηλώσεις Σάκη Βαλαβάνη (προπονητής Δράμα' 86)

Ο Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986 με τεράστια ψυχικά αποθέματα από τους παίκτες του στα τελευταία λεπτά, πήρε την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ (26-26).

Η ομάδα της Δράμας κατακτώντας το 2ο βαθμό της στη Handball Premier απέκτησε πίστη για τη δύσκολη συνέχεια και οι δηλώσεις του τεχνικού Σάκη Βαλαβάνη  είναι ενδεικτικές του κλίματος στις τάξεις της ομάδας.

Συγκεκριμένα δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι, πήραμε ένα σημαντικό βαθμό που μας δίνει κουράγιο και επιβραβεύει την προσπάθεια των παικτών.

Στην αρχή ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι στο παιχνίδι μας και πήραμε διαφορά τεσσάρων γκολ. Η ΧΑΝΘ ανέβασε την απόδοσή της, βγήκε στο γήπεδο και ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, μέχρι το 57ο λεπτό, όταν η ΧΑΝΘ πήρε διαφορά τριών γκολ. Εκεί οι παίκτες έδειξαν ψυχή, αντανακλαστικά, έδωσαν παραπάνω από το εκατό τοις εκατό, ισοφάρισαν και είχαν και την τελευταία επίθεση. Αυτός ο πολύτιμος βαθμός μάς γεμίζει με δύναμη και κουράγιο για τη συνέχεια».