Τρίτη, 14 Νοεμβρίου 2017 14:18

Κρατάει μόνο την νίκη η Προσοτσάνη....65-63 τους Τιτάνες Δράμας !(video) Αποτελέσματα- βαθμολογία Α'ΕΚΑΣΑΜΑΘ !

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς που κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο σουτ, η ομάδα μας πήρε τη νίκη απέναντι στο νεανικό σύνολο των Τιτάνων Δράμας με 65-63, έχοντας και τη βοήθεια του κόσμου της! Έτσι με πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια (5-1) ,σκαρφάλωσε στη πέμπτη θέση με 9 βαθμούς (ο ΑΟΠ ξεκίνησε με -2 λόγω της μη συμμετοχής σε παιδικά πρωταθλήματα).
Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και από νωρίς θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της, προσπαθώντας να περάσε τη μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό με τον Πατένταλη να ξεκινάει αρκετά καλά και να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 8 πόντους στη πρώτη περίοδο με τους Δουλκέρογλου και Τσιακίρη να σφραγίζουν με δύο διαδοχικά τρίποντα το σκορ της πρώτης περιόδου στο 21-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Προσοτσάνη έχασε την συγκέντρωσή της στην άμυνα προς το τέλος της περιόδου, δίνοντας κάποια εύκολα καλάθια στους αντιπάλους της, ενώ παράλληλα και επιθετικά έδειξε να μην παίρνει σωστές αποφάσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνει αρκετά χαμηλά στο σκορ (μόλις 14 πόντους) και το ημίχρονο έκλεισε στο 35-31. Με τον ΑΟΠ να χάνει ουσιαστικά την ευκαιρία να χτίσει μια ασφαλή διαφορά.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 13 πόντων (51-38) με τον Αποστολίδη να βρίσκεται σε φοβερή μέρα και να τραβάει την ομάδα μας στο σκορ. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως πάλι οι Τιτάνες εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της ομάδας μας και κατάφεραν στο τέλος να μειώσουν σε 51-45.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω, με τους Τιτάνες να περνούν μπροστά στο σκορ και πέντε λεπτά πριν τελειώσει η αναμέτρηση να αποκτούν μια διαφορά 5 πόντων (54-59)! Σε εκείνο το σημείο και μετά από το τάιμ άουτ που προηγήθηκε ο ΑΟΠ πίεσε σε όλο το γήπεδο, έπαιξε ασφυκτική άμυνα και κατάφερε να κλέψει κάποιες μπάλες τελειώνοντας εύκολα στον αιφνιδιασμό τις φάσεις. Στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα μας μπήκε μπροστά με τον Αποστολίδη να πετυχαίνει 1 από τις 2 ελεύθερες βολές γράφοντας το 63-62. Ο ΑΟΠ κατάφερε και έκλεψε τη μπάλα στην επόμενη άμυνα με αποτέλεσμα να γίνει το 65-62 στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Γετερίδης μείωσε σε 65-63 με 28'' να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο ΑΟΠ έχασε την επίθεση και ευτυχώς η τελευταία προσπάθεια των Τιτάνων να κλέψουν το παιχνίδι με τρίποντο, βρήκε στο σίδερο!
Σημαντική νίκη, ειδικά με το τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι!
Στην αναμέτρηση ξεχώρισε στο σκοράρισμα ο Αποστολίδης με 30 πόντους και διψήφιο αριθμό ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Πατένταλης (16π., διψήφιο αριθμό ριμπάουντ) και Δουλκέρογλου (6π.). Τέλος αν και δεν σκόραραν αρκετά, πήραν επιτυχημένες προσπάθειες σε κρίσιμα σημεία και ενώ η ομάδα μας βρισκόταν πίσω στο σκορ οι Γελκόβανης και Τσιακίρης.
Φοβερή η συμπαράσταση του κόσμου προς την ομάδα μας! Ένα ευχαριστώ είναι λίγο!!
Την επόμενη εβδομάδα ο ΑΟΠ ταξιδεύει στις Σέρρες για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Α.Ο. Σερρών!

Πριν την έναρξη η ομάδα της Προσοτσάνης βράβευσε με τιμητική πλακέτα και ένα μπουκάλι κρασί τον προπονητή των Τιτάνων Δράμας κ. Χρήστο Καρατζά (φώτο) ο οποίος και αποτέλεσε πέρυσι τον πρώτο προπονητή απο την ίδρυση της ομάδος .....