• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 126
Πέμπτη, 13 Απριλίου 2017 19:10

Σιταγροί - Κύργια 0-3.... 'Σπουδαίο διπλό παραμονής για τους φιλοξενούμενους'

Γράφτηκε από

Μια από τις πιο σημαντικές νίκες της χρονιάς σημείωσε χθες η Α.Ε. Κυργίων, με το τελικό 0-3 στην έδρα του βασικού ανταγωνιστή για την πα παραμονή. Στο αγωνιστικό μέρος, το τελικό σκορ και η μεγάλη έκταση που πήρε αδικεί την προσπάθεια των γηπεδούχων που είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, πληρώνοντας όμως στην κόντρα τα αμυντικά της λάθη. Με τα γκολ των Βέργου Γρηγοριάδη Σουβλέρη  οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-3 στο πρώτο μέρος και μετά απλά έκαναν διαχείριση στο αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ για τα Κύργια ,αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σίντος για εξύβριση .Από την Δόξα Σιταγρών ξεχώρισαν οι Κουντσούλια και Ευστιαθιάδης , ενώ από την Α.Ε Κυργίων ο Βέργος και ο Σουβλέρης ενώ άρεσαν οι Πριτσιου και Πεντεζίδης.

Φάσεις αγώνα:

1’ Φαουλ οι γηπεδούχοι με τον Ευσταθιάδη σουτ Φιλλιπίδη η μπάλα άουτ

3’ Κόρνερ από τα δεξιά για τους Σιταγρους σουτ του Κουντσούλια μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο πάνω από τα

δοκάρια του Καγγελίδη

18’ 0-1 Λάθος της άμυνας των γηπεδούχων θα κλέψει ο Βέργος και με πλασέ θα ανοίξει το σκορ

27’ Αντεπίθεση για τους Σιταγρούς ο Τρελόπουλος δεν θα καταφέρει να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

34’ 0-2 κακή συνεννόηση Σίντου και Καρακούση θα κλέψει ο Βεργος θα σουτάρει θα απόκρουσει προς στιγμήν ο

Καρακούσης και στην επαναφορά ο Σουβλέρης θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

38’ 0-3 Πάσα του Πριτσιού τετ α τετ ο Βεργος θα διαμορφώσει το τελικό σκορ.

59’ Σουτ του Ευσταθιάδη έξω από την περιοχή ο τερματοφύλακας θα διώξει με υπερένταση κόρνερ

68’ Φαουλ οι Σιταγροί με τον Ευσταθιάδη η μπάλα μακριά από την εστία του Καγγελιδη.

76’ Κόρνερ οι Γηπεδούχοι κεφαλιά του Δεληγιωρογλού η μπάλα κόρνερ

83’ πάσα του Σουβλέρη στον Βεργο ο τελευταίος δεν θα καταφέρει να νηκήσει τον Καρακούση

90+2’ Σουτ του Κουντσούλια μέσα από την περιοχή η μπάλα λίγο αουτ

Μετά το τέλος της αναμέτρησης αρκετά στενοχωρημένος ο Τάσος Λευκόπουλος δεν θέλησε να κάνει κάποια δήλωση  Αντίθετα με τον  Σωτήρη Σαρρίδη που δήλωσε στo oragiaspor-dramas.gr

-όπως είχα πει μετά το παιχνίδι με τον Βωλακα εμείς είχαμε να δώσουμε δέκα τελικούς ,ένας από αυτούς ήταν και ο σημερινός . Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι αλλά όχι το πιο κρίσιμο της χρόνιας. Γνωρίζαμε τις αδυναμίες του αντιπάλου μας , ξέραμε ότι έχει κάποιες ελλείψεις και προσπαθήσαμε να της εκμεταλλευτούμε . Δεν μπήκαμε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο στην συνέχεια ισορροπήσαμε και δήξαμε χαρακτήρα, θέλω να αφιερώσω αυτή την νίκη σε έναν ποδοσφαιριστή μας που λείπει λόγο μυϊκού τραυματισμού στον Αβραάμ Ζιγκερίδη.

Σε ερώτηση μας για το αν το κλειδί της χθεσινής νίκης ήταν η πίεση που άσκησαν στον αντίπαλο ψηλά μας απάντησε.

-Αυτό θέλαμε να κάνουμε από τα πρώτα λεπτά ,ήταν κάτι που δουλεύαμε τον τελευταίο καιρό και δώσαμε έμφαση στις προπονήσεις ,θεωρώ ότι αυτό ήταν το εργαλείο που μας έδωσε τα δύο γρήγορα γκολ

Δόξα Σιταγρών (Λευκόπουλος):Καρακούσης, Τσιχλακίδης, Σίντος, Τατσιος, Τρελλόπουλος, Ευσταθιάδης, Παναγιώτογλου, Δεληγιώρογλου, Κουντσούλια, Λυκίδης (50’Μυστρίδης,71’Τσαρσιταπίδης) ,Φιλιππίδης (56’Χατζηιωαννίδης)

Α.Ε Κυργίων (Σαρρίδης) : Καγγελίδης ,Αρβανιτίδης, Πρίτσιου, Πιστικός, Δερμεντζής, Δεληκωστίδης, Ζεκερίδης(75’Τουλκερίδης), Πεντεζίδης(84’Τσιαμούζας)Βέργος,Γρηγοριάδης(70’Καγγελίδης,Σουβλέρης