Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου 2016 09:19

Ξηροπόταμος-Προσοτσάνη 1-1 .....post game και ''ταμείο'' by Stelios Hartalis !

Γράφτηκε από τον

Της...ισοπαλίας!
3η σερί ισοπαλία σε 3ο στη σειρά ματς εκτός έδρας για την Προσοτσάνη με πανομοιότυπη εξέλιξη, καθώς σε όλα αυτά τα «Χ» οι «κυανόλευκοι» ήταν που πήραν προβάδισμα στο σκορ, στο φινάλε όμως έφυγαν από Προάστειο, Νευροκόπι και χθες από τον Ξηροπόταμο κατά σειρά με το ελάχιστο βαθμολογικό όφελος, που βάσει απόδοσης κι ευκαιριών δικαιούτο το «κάτι παραπάνω» σε όλα!

Σ' ένα σχετικά αδιάφορο παιχνίδι κάτω από συνεχές ψιλόβροχο και με την παρουσία σχεδόν 70 φιλάθλων, Ξηροπόταμος και Προσοτσάνη προσπάθησαν να παίξουν ελεύθερα και χωρίς σκοπιμότητες, με τους παίκτες του Μιχάλη Μαχαιρίδη να μπαίνουν πιο δυνατά στο 1ο 10λεπτο, σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λάλα βρήκαν τα «πατήματά» τους στον αγωνιστικό χώρο και με κύριο εκφραστή το Φερφέρη έφτασαν στις πρώτες τελικές, χωρίς βέβαια κάποια απ' αυτές να είναι κλασσική.

Ωστόσο, λίγο πριν το ημίχρονο η Προσοτσάνη θα μπορούσε να είχε πάει προηγούμενη στο σκορ, αλλά η κατάρα ή η ανικανότητα αν θέλετε από τα 11 μέτρα στις τρεις πιο πρόσφατες εκτελέσεις πέναλτι συνεχίστηκε και χθες κι έτσι το 0-0 στο 45άλεπτο σφράγισε τις προσπάθειες των 22 που ξεκίνησαν το ματς.

Ότι δεν κατάφερε πάντως η ομάδα του Γιώργου Λάλα στο φινάλε του α' μέρους, το πέτυχε στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, με τον κορυφαίο της χθες Βαλάντη Παπαδόπουλου (46' 0-1) κι ενώ ο α' βοηθός της στέρησε αδίκως ένα γρήγορο 2ο γκολ κόβοντας αναίτια τον Τσακμακίδη που έφυγε καλυπτόμενος απέναντι στον τερματοφύλακα, ήρθε το έτερο «7» να φέρει το ματς στα ίσια (57' 1-1 Παναγιώτου).

Έκτοτε οι παίκτες του Μιχάλη Μαχαιρίδη πίεσαν τους αντιπάλους τους για ένα περίπου τέταρτο χωρίς να μπουν απειλητικά στα καρέ του Καρίπη, αλλά σίγουρα η ομάδα που άξιζε τη νίκη ήταν η Προσοτσάνη: η παρ' ολίγο «χρυσή» αλλαγή Δημήτρης Λάμπρου στάθηκε άτυχος δις στην προβολή του στη δεξιά δοκού στο 84' και στον «κεραυνό» εκτός περιοχής ακριβώς στο 90' κι αφού στο μεσοδιάστημα ο Ρούσσος ανέκοψε αντικανονικά και σε εμφανή θέση για γκολ τον σκόρερ του Μέγα, φεύγοντας νωρίτερα για τα αποδυτήρια (86').

Λεπτό προς λεπτό:
12': μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου η μπάλα από την απόκρουση της άμυνας έφτασε στον Καλαϊτζή που επανέφερε στο β' δοκάρι, εκεί όπου ο Φερφέρης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντάς την παράλληλα άουτ από τα δοκάρια του Ξηροποτάμου.

18': αφού η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια παικτών Προσοτσάνης, ο κάπτεν της αποφάσισε με καλό οπτικό πεδίο να απειλήσει από μακριά με το αριστερό πόδι, αναγκάζοντας τον Uzuni να πέσει στη γωνία του και να μπλοκάρει σταθερά.

19': νέο μακρινό σουτ του Φερφέρη αυτή τη φορά με το καλό του πόδι η μπάλα φεύγει δίπλα στα δοκάρια.
42': πολύ αργότερα και στο 2ο κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Φερφέρης ανατρέπεται από το Δερμεντζή, κοντά στη φάση ο κ. Παρχαρίδης δίνει το πέναλτι.

43': ο Ρούσσος αναλαμβάνει την εκτέλεσή του σουτάροντας με δύναμη στο κέντρο της εστίας και τον Uzuni πέφτοντας στη δεξιά του γωνία να τη βρίσκει με τα πόδια και να τη στέλνει κόρνερ.

46' 0-1: ο Ρούσσος με ωραία πάσα στον κενό χώρο βρίσκει στην κίνηση τον Παπαδόπουλο που ξεπερνάει σαν σταματημένο τον Κιουμουρτζή και φτάνοντας απέναντι στον τερματοφύλακα του Μέγα με ψύχραιμο πλασέ κάτω από το σώμα του ανοίγει το σκορ.

53': ο Παναγιώτου μέσα από την περιοχή βρίσκει στην προέκταση του β' δοκαριού τον προωθημένο Δερμεντζή, όμως ο αρχηγός των γηπεδούχων πιάνει περισσότερο αέρα και χάνει την ευκαιρία.

57' 1-1: στο 1ο κόρνερ των γηπεδούχων από δεξιά ο Islami φέρνει την μπάλα στην «καρδιά» της άμυνα της Προσοτσάνης κι ο Παναγιώτου αφύλακτος με δυνατή καρφωτή κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Ξηροπόταμο.

84': ο Καλαϊτζής από αριστερά παίζει το «ένα-δύο» με τον Παλτζίδη, κάνει την παράλληλη χαμηλή σέντρα μπροστά από το σημείο του πέναλτι ο Λάμπρου προ του Ακριτίδη βρίσκει την μπάλα, αυτή ωστόσο σταματάει στη ρίζα της αριστερής δοκού και στη συνέχεια καταλήγει στα χέρια του Uzuni.

86': από λάθος πάσα του Αστερίου ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για χέρι φεύγει στην κόντρα ο Παναγιώτου και λίγο πριν μπει στην περιοχή τον ανατρέπει ο Ρούσσος, ο οποίος και σωστά αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

87': το φάουλ εκτελεί ο Τόντρι στέλνοντας την μπάλα πάνω από το πολυπρόσωπο τείχος αλλά και δύο μέτρα έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρίπη.

90': ο Λάμπρου μένει όρθιος από το μαρκάρισμα του Δερμεντζή στο ημικύκλιο της περιοχής και βγαίνοντας πιο μακριά με πλάτη στην εστία γυρίζει το σώμα του και σουτάρει δυνατά και ψηλοκρεμαστά, όμως η μπάλα για 2η φορά μέσα σε 6' δεν του κάνει το χατίρι, καθώς τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο 1ος βοηθός «καθαρίζει» τη φάση υποδεικνύοντας τον Τσακμακίδη σε θέση οφσάιντ που έσπευσε να πάρει το ριμπάουντ.

Διαιτητής: Παρχαρίδης Θεόδωρος.
Α' Βοηθός: Μαυρομελίδης Αντώνης.
Β' Βοηθός: Παστιάδης Μάνος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ (Μιχάλης Μαχαιρίδης):

1. Uzuni, 2. Κιουμουρτζής, 3. Δημίου Γ., 4. Μήτρου, 5. Ακριτίδης, 6. Δερμεντζής, 7. Παναγιώτου, 8. Δημίου, 9. Χαραλαμαπίδης (75' – 12. Μαγγανάρης), 10. Λουκάς (59' – 17. Τόντρι) & 11. Islami.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας):

1. Καρίπης, 2. Παπαμιχαήλ (71' – 12. Λάμπρου), 3. Αθανασιάδης Χ., 4. Αθανασιάδης Δ. (61' – 14. Παλτζίδης), 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος, 8. Γεωργιάδης, 9. Τσακμακίδης, 10. Ρούσσος & 11. Καλαϊτζής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1. Πανδραμαϊκός – Άγιος Αθανάσιος 3 – 1 (10' Παπακωνσταντίνου, 79' Περπερίδης, 90' Βάντσης / 82' Κουντσούλια)
2. Φωτολίβος – Καλαμπάκι 1 – 4 (75' Παυλίδης Γ. / 12' Σαλπιγκτίδης, 38' & 70' Αραμπατζής, 40' Τζιβανάκης)
3. Ξηροπόταμος – Προσοτσάνη 1 – 1 (57' Παναγιώτου / 46' Παπαδόπουλος)
4. Περιθώρι – Καλλίφυτος 2 – 2 (50' πέν. Polimerov, 70' Τσιμπλίδης / 45' Μίγας, 79' Παρουτσής)
5. Χωριστή – Δοξάτο 5 – 2 (25' Τσιάρας, 57' & 81' Σαββίδης, 63' Ουζούνης, 80' Βουτσινάς / 35' Νότας Κ., 75' Αποστολίδης)
6. Σιταγροί – Προάστειο 5 – 1 (30' Τσαρτσιταλίδης, 42',55' & 80' Γρηγοριάδης, 43' Παρασκευαΐδης / 86' Κωνσταντινίδης)
7. Κάτω Νευροκόπι – Κύργια 4 – 0 (27' πέν., 37' & 66' Χριστιανίδης, 82' πέν. Μουζενίτοβ)
8. Καλός Αγρός – Πετρούσα 1 – 4 (85' αυτ. Κότιος / 7' Παπαδόπουλος, 16' Κότιος, 82' Κύρτσης, 89' Ασλανίδης Αντ.)

Το προσεχές Σάββατο (27-02-2016 και ώρα 3:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια:

''το  ταμείο''

MAN OF THE MATCH: Σκόραρε για 2η φορά μέσα στο 2016, εντούτοις κι αυτό το γκολ όπως μέσα στο Καλαμπάκι δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ξεκίνησε στο αριστερό «φτερό» και στα μισά του ημιχρόνου άλλαξε κατόπιν εντολής του προπονητή του πλευρά, ταλαιπωρώντας τόσο τον Κιουμουρτζή όσο και το Γ. Δημίου.
Στις αρχές της επανάληψης ξεπέρασε σαν σταματημένο τον προσωπικό του αντίπαλο και με ιδανικό πλασέ τον τερματοφύλακα του Μέγα, ενώ όποτε πραγματοποιούσε ατομικές ενέργειες είτε έμπαινε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή των γηπεδούχων, είτε ανακόπτονταν με φάουλ (σ.σ. 5 στο σύνολο).
Φυσικά αναφερόμαστε στον πιο σταθερό ίσως παίκτη της Προσοτσάνης στον...καταστροφικό από πλευράς αποτελεσμάτων β' γύρο, το σερραίο της άσσο Βαλάντη Παπαδόπουλο, με τον ακραίο επιθετικό να σκοράρει για 6η φορά στο πρωτάθλημα, ενώ έχει ένα ακόμα γκολ μέσα στο Μοναστηράκι για το θεσμό του κυπέλλου.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Αγωνίστηκε ως αλλαγή στα τελευταία 19 λεπτά συν τις καθυστερήσεις και πρόλαβε να γίνει η...ασημένια (sic) αλλαγή. Δεν έγινε χρυσή, μιας και τα δοκάρια στάθηκαν ανίκητοι αντίπαλοί του και βέβαια σύμμαχοι του Uzuni. Ο Δημήτρης Λάμπρου αντικατέστησε στο 71' το συμπαίκτη του Θεοφάνη Παπαμιχαήλ παίρνοντας θέση πίσω από τον 100άρη πια Κώστα Τσακμακίδη και στις φάσεις του 84' αλλά και του 90ού λεπτού θα μπορούσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Ας όψονται όμως τα δοκάρια...

Η ΦΑΣΗ: Λίγα λεπτά μετά το 0-1 από τον Παπαδόπουλο, ο Φερφέρης βγάζει σε θέση έξω αριστερά τον Τσακμακίδη που ερχόταν από πίσω και καλυπτόμενος τουλάχιστον από 2 αντιπάλους πάνω από ένα μέτρο. Με τη μία «σπάει» την μπάλα στον αφύλακτο Ρούσσο που σκοράρει σε κενή εστία, ωστόσο το σημαιάκι του β' βοηθού ήταν σηκωμένο, υποδεικνύοντας τον 1ο σκόρερ της Προσοτσάνης – κακώς – σε θέση οφσάιντ. Εξέλιξη που επηρέασε το ρουν της ιστορίας του ματς, φαινόμενο σύνηθες και συνεχόμενο μέσα στο 2016 ειδκότερα για τους περσινούς πρωταθλητές.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Παρχαρίδης Θεόδωρος – Μαυρομελίδης Αντώνης – Παστιάδης Μάνος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΣΤΟ ATM: Ομάδες με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, συνέχισαν το...τροπάριό τους, βάζοντας από ένα βαθμό, που κυρίως για τους γηπεδούχους έχει σημασία στη βαθμοθηρία που κάνουν, ούτως ώστε να τελειώνουν μία ώρα αρχύτερα με την υπόθεση «παραμονή». Τα δύο «7» σκόραραν στο ματς σε διάστημα 11 λεπτών με το νεαρό Παναγιώτου να βρίσκει για 1η φορά δίχτυα στην Α' ΕΠΣ Δράμας. Πρόσωπο του ματς θα μπορούσε να γινόταν κι ο Λάμπρου της Προσοτσάνης, όμως η μπάλα του έπαιξε δις άσχημο παιχνίδι, ενώ σίγουρα το θέμα με τα τρία σερί χαμένα πέναλτι δεν περνάει απαρατήρητο στο στρατόπεδο των «κυανόλευκων».

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου 2016 09:19