Oragiaspor-dramas.gr

Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2015 14:15

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 1 – 1 .....Μοιρασιά στο ντέρμπι....Post game το ταμείο by Stelios Hartalis !

Γράφτηκε από τον

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της πρεμιέρας στην Α' ΕΠΣ Δράμας για τη σεζόν που μόλις ξεκίνησε, Προσοτσάνη και Καλαμπάκι τα μοιράστηκαν όλα κι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 παρουσία περίπου 200 φιλάθλων στο «Γεώργιος Μακρής».
Μισό περίπου χρόνο μετά το τελευταίο τους ραντεβού στο ίδιο γήπεδο οι «κυανόλευκοι» του Γιώργου Λάλα μπορεί να ευτύχησαν να πάνε προηγούμενοι στ' αποδυτήρια με το ίδιο σκορ (σ.σ. 1-0 43' Φερφέρης), ωστόσο στις αρχές της επανάληψης το...κρύο γκολ του Μαυροβασίλη (1-1 στο 53') έμελλε να έφερε εκ νέου την ισορροπία στο ματς κι εντέλει να μείνει μέχρι και το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, παρότι η ομάδα του Χρήστου Κιοσσέ έπαιξε από το 58' με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κλόγκιρι με 2η κίτρινη κάρτα.
Ματς που κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς στο α' 45άλεπτο, απόρροια της ανετοιμότητας των ομάδων στο ξεκίνημα της σεζόν, με την Προσοτσάνη πάντως ν' απειλεί πρώτη με τη συμπλήρωση 20 λεπτών και το Καλαμπάκι ν' απαντάει στο ημίωρο, πριν έρθει το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες λίγο πριν το 45'.
Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα και σ' αυτό συνετέλεσε η γρήγορη ισοφάριση εκ μέρους ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και τους φιλοξενούμενους ν' αντιστέκονται σθεναρά πέριξ του κορυφαίου όπως εξελίχθηκε το 90άλεπτο Σαραλιώτη. Ο πορτιέρε του Καλαμπακίου στη φάση του 82' πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του στο συρτό σουτ του μέχρι πρότινος συμπαίκτη του Κωταΐδη, ενώ κι όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός στις κατά κύματα επιθέσεις των «κυανόλευκων» που έψαξαν το 2-1 και το ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα.
Λεπτό προς λεπτό:
20': ένα-δύο εκτός περιοχής των Φερφέρη και Κωταΐδη, συρτό αριστερό σουτ του τελευταίου ξυστά άουτ από τα δοκάρια της εστίας του Καλαμπακίου.
31': δυνατό πλάγιο του Πέτρο και διώξιμο της άμυνας εκτός περιοχής ο Μαυροβασίλης επιχειρεί το αριστερό βολ πλανέ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρίπη.
43' 1-0: φάουλ στην προέκταση της περιοχής κι από αριστερά όπως έκανε επίθεση η Προσοτσάνη κερδίζει ο Παλτζίδης, την εκτέλεση του οποίου αναλαμβάνει ο Κωταΐδης που βγάζει σε θέση βολής στο β' δοκάρι το Φερφέρη κι ο κάπτεν των γηπεδούχων με κοντινό εναέριο πλασέ νικάει το Σαραλιώτη!
48': κλέψιμο του Τζιβανάκη στο κέντρο και γρήγορη μπαλιά στο Μαυροβασίλη που σουτάρει από τα 20 μέτρα δυνατά και χαμηλά με τον Καρίπη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και δύσκολα να παραχωρεί το κόρνερ.
49': ένα-δύο Κωταΐδη και Παπαδόπουλου με το σερραίο ακραίο επιθετικό να πατάει περιοχή και να βρίσκει πάνω στην κίνηση τον Τσακμακίδη που πλασάρει στο σώμα του Σαραλιώτη κι εν συνεχεία η άμυνα της ΑΕΚ απομακρύνει.
52': συρτή εκτέλεση φάουλ του Κωταΐδη με το σκόρερ Φερφέρη να κάνει κίνηση στο 1ο δοκάρι, αλλά το συρτό αδύναμο πλασέ του να φτάνει εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα του Καλαμπακίου.
53' 1-1: ισοφάριση εκ μέρους ΑΕΚ. Φάουλ σε μέση απόσταση και πλησίον της γραμμής του πλαγίου με το Μαυροβασίλη με το αριστερό πόδι να φέρνει την μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Προσοτσάνης, εκεί όπου πολλοί αμυνόμενοι κι επιτιθέμενοι μπήκαν στην πορεία της χωρίς κανείς να τη βρει, εξέλιξη η οποία μπέρδεψε τον Καρίπη που την είδε να καταλήγει στη δεξιά του γωνία!
58': ο Κλόγκιρι που 7' νωρίτερα είχε «κιτρινιστεί» για φάουλ πάνω στον Αθανασιάδη, δέχεται για νέο φάουλ πάνω στον Τσακμακίδη που ήταν έτοιμος να μπει στην περιοχή νέα κίτρινη=κόκκινη και αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο ματς.
79': ξαφνικό αριστερό σουτ του Κωταΐδη δίπλα στα δοκάρια του Καλαμπακίου άουτ.
82': η φάση και συνάμα η απόκρουση του αγώνα, όταν ο Καλαϊτζής σεντράρει κι ο Παπαηλιάς διώχνει άτσαλα στον Κωταΐδη που χωρίς ν' αφήσει την μπάλα να πέσει κάτω σουτάρει λιγάκι πιο δεξιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Σαραλιώτης σωτήρια απλώνει το κορμί του και τα δυο του χέρια και κρατάει το 1-1.
87': υποδειγματική αντεπίθεση με τον Τζιβανάκη να σεντράρει παράλληλα κι ο νεοεισελθόντας Πούλιος σχεδόν ένα μέτρο προ της μικρής περιοχής να πιάνει περισσότερο αέρα και να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή.
89': «γλυκιά» σέντρα του Σαμαρά από δεξιά και καρφωτή κεφαλιά του Τσακμακίδη στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
92': επέλαση από δεξιά του Σαμαρά που βρίσκει στήριγμα στην περιοχή στο πρόσωπο του Τσακμακίδη με την μπάλα εν συνεχεία να φτάνει στο πόδι του Κωταΐδη που σουτάρει αλλά κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του ο Σαραλιώτης μπλοκάρει σταθερά.
Διαιτητής: Κοτσάνης Κωνσταντίνος.
Α' Βοηθός: Χατζηνάκος Γεώργιος.
Β' Βοηθός: Παρασκευούδης Αλέξανδρος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης, 3. Καλαϊτζής, 4. Παλτζίδης, 5. Παπαμιχαήλ (75' ~ 13. Μαναρίδης), 6. Γεωργιάδης, 7. Παπαδόπουλος (64' ~ 12. Σαμαράς), 8. Ρούσσος, 9. Τσακμακίδης, 10. Κωταΐδης & 11. Φερφέρης.
ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ (Χρήστος Κιοσσές): 1. Σαραλιώτης, 2. Πέτρο, 3. Ντόβας, 4. Κλόγκιρι, 5. Αραμπατζής, 6. Δημούδης, 7. Μαριάδης (85' ~ 12. Πούλιος), 8. Βασιλειάδης, 9. Χαραλαμπίδης (75' ~ 14. Παπαηλιάς), 10. Τζιβανάκης & 11. Μαυροβασίλης.

 Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ηςης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

1. Άγιος Αθανάσιος – Κάτω Νευροκόπι 0 – 2 (16' Χριστιανίδης & 66' Ηλιάδης)
2. Σιταγροί – Πετρούσα 1 – 1 (60' Γουνατίδης / 75' πέν. Μιχαλάκης)
3. Χωριστή – Καλός Αγρός 1 – 0 (46' Σαββίδης Κ. Σάββας)
4. Περιθώρι – Κύργια 2 – 1 (20' Ζιμπίδης & 61' Τσιμπλίδης / 33' Zoyfi)
5. Ξηροπόταμος – Προάστειο 2 – 1 (55' Δημίου Αν. & 73' Σίντος / 61' Τόντρι)
6. Φωτολίβος – Δοξάτο 4 – 1 (6',55'&60' Παυλίδης Δ. & 67' Παυλίδης Γ. / 40' Θεοφανίδης)
7. Πανδραμαϊκός – Καλλίφυτος 2 – 0 (31' Πατένταλης & 81' Ιωαννίδης)
8. Προσοτσάνη – Καλαμπάκι 1 – 1 (43' Φερφέρης / 53' Μαυροβασίλης)

 Το μεθεπόμενο Σάββατο 26-09-2015 και ώρα 4:30μ.μ. θα διεξαχθεί η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια:

1

MAN OF THE MATCH: Η μοίρα του επιθετικού είναι άρρηκτα συνυφασμένη μ' αυτήν του τερματοφύλακα πολλές φορές στο ποδόσφαιρο κι αυτό το βίωσε σήμερα ο Θόδωρος Κωταΐδης. Στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στη μέχρι προ 5αμήνου πρώην του ομάδα, είδε τον...πρώην του συμπαίκτη Παναγιώτη Σαραλιώτη να του «κλέβει» κυριολεκτικά τη μπουκιά από το στόμα σε δύο περιπτώσεις στο τελευταίο 10λεπτο. Αν σκόραρε σήμερα θα μιλούσαμε από διαφορετική σκοπιά και βέβαια τη θέση εδώ θα την κατείχε ο ίδιος. Όμως ο πορτιέρο της ΑΕΚ με την εν γένει του παρουσία κυρίως όμως με τις σωτήριες αποκρούσεις του δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του πιο πολύτιμου παίκτη στη συνάντηση που έγινε στο «Γεώργιος Μακρής».

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Σκόραρε πέρυσι στην πρεμιέρα (σ.σ. το 1-0 & 4-0 κόντρα στη Χωριστή), βρήκε δίχτυα και στο φετινό εναρκτήριο παιχνίδι της ομάδας του, όμως αυτή τη φορά η Προσοτσάνη δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Ο 34άχρονος Στέλιος Φερφέρης εκ των κορυφαίων box to box μέσος της κατηγορίας, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όμως αυτό το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα δεν ήταν αρκετό για το 1ο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν, ωστόσο με την απόδοσή του πέρασε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων.
Η ΦΑΣΗ: Αναμφίβολα η φάση που σημάδεψε το ματς ήταν του 82ου λεπτού όταν από τη σέντρα στο β' δοκάρι του Καλαϊτζή και το κακό διώξιμο με το κεφάλι του Παπαηλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Κωταΐδη, που δεν το πολυσκέφτηκε και σούταρε δυνατά πριν αυτή σκάσει στο χόρτο. Οι περισσότεροι φίλοι της Προσοτσάνης πετάχτηκαν από τις θέσεις τους για να πανηγυρίσουν, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τα εντυπωσιακά ρεφλέξ του Σαραλιώτη που κυριολεκτικά προσγειώθηκε στην αριστερή του γωνία και με υπερένταση κατάφερε να κρατήσει το 1-1 και το βαθμό για το Καλαμπάκι.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Κοτσάνης Κωνσταντίνος – Χατζηνάκος Γεώργιος – Παρασκευούδης Αλέξανδρος της ΕΠΣ Δράμας.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ PROSOTSANIFC.GR: Του πηγαίνουν φαίνεται του Καλαμπακίου οι ισοπαλίες με σκορ 1-1 στις πρεμιέρες, μιας και πέρυσι σε ένα άλλο γήπεδο του ενιαίου Δήμου Προσοτσάνης αποσπούσε το βαθμό (σ.σ. μέσα στο Φωτολίβος, με διαφορετική πάντως εξέλιξη καθώς είχε προηγηθεί νωρίς με το Τζιβανάκη πριν ισοφαρίσει στο τελευταίο τέταρτο ο Γκουζής). Φέτος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε γρήγορα στην επανάληψη να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα μέτρα του, ροκανίζοντας το χρονόμετρο ειδικά όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο και σταδιακά από δυνάμεις όσο περνούσε η ώρα. Η Προσοτσάνη μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού να κυριάρχησε, να κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, να μπήκε με αξιώσεις κυρίως στην επανάληψη στα καρέ του Σαραλιώτη, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας όπως και στο αντίστοιχο ματς του α' γύρου πέρυσι το Νοέμβριο κατέβασε τα ρολά. Από ένα βαθμό λοιπόν έβαλαν στο σακούλι τους οι δύο ομάδες, οι οποίες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα ματς κυπέλλου που ακολουθούν το προσεχές διάστημα, η μεν Προσοτσάνη υποδεχόμενη την Καλλίφυτο και το δε Καλαμπάκι στο γειτονικό ντέρμπι το Δοξάτο.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2015 21:00