Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Δυστυχώς εδώ και λίγες ώρες η δραμινή διαιτησία μετρά έναν αξιολογημένο διαιτητή λιγότερο ....αφού ο Κωσταντίνος Κοτσάνης υπέβαλε στην ΚΕΔ/ΕΠΟ , την παραίτηση του απο την ενεργό διαιτησία!

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Δραμινού διαιτητή :

Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2021 20:08

Η γωνιά των δραμινών ταλέντων!

Μια νέα στήλη κάνει ποδαρικό σήμερα στην ''Ο'' και σίγουρα έπρεπε να είχε γίνει προ καιρού....αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας!

Κάθε εβδομάδα λοιπόν θα βλέπουμε τις επιδόσεις των δραμινών παιδιών που αγωνίζονται σε μεγαλύτερες κατηγορίες αναπτυξιακών τμημάτων ή και εθνικών κατηγοριών!

Μια μικρή επιβράβευση και αναγνώριση ώστε να μπορούμε να μαθαίνουμε νέα τους!

15000talent

 

Ξεκινάμε;

Ένα ακόμα "σετ" φιλικών περιμένει τη Δόξα Δράμας την τρέχουσα εβδομάδα, όσο βαδίζουμε προς την τελική ευθεία και την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων, συνδυαστικά με την κορύφωση της προετοιμασίας.

Οι "Μαυραετοί" καταρχάς την Τρίτη αντιμετωπίζουν το Καλαμπάκι εκτός έδρας (ομάδα ΕΠΣ Δράμας), στις 17.00, στο ίδιο μοτίβο και "πνεύμα" των προηγούμενων τεστ με Προσοτσάνη και Βύρωνα Καβάλας: Να πάρουν λεπτά συμμετοχής και αρκετοί νεαροί, με λιγότερο χρόνο παρουσίας στις μέχρι τώρα αναμετρήσεις, αλλά και κάποιοι παίκτες από την Κ19.

Προκειμένου να εξαχθούν σφαιρικά συμπεράσματα από το τεχνικό επιτελείο για όλο το έμψυχο δυναμικό και να διατηρηθούν άπαντες σε εγρήγορση και ετοιμότητα, με ρυθμό και παιχνίδια στα πόδια τους.

Την Τετάρτη η Δόξα κάνει πρόβα πρωταθλήματος, στις 17.00 με τον Ηρακλή στη Μηχανιώνα, ένα παιχνίδι ασφαλώς πιο κατατοπιστικό και αντιπροσωπευτικό (ανάλογα χαρακτηριστικά με εκείνο κόντρα στη Βέροια) για τη δυναμική του αρχικά προοριζόμενου ως βασικού "κορμού" , τουλάχιστον σε πρώτη φάση και πάντα σε θεωρητική σφαίρα, εξυπηρετώντας τον Μάκη Κατσαβάκη για το τελικό μοντάρισμα.

Αμφίβολος για αυτό το παιχνίδι είναι ο Σάββας Μουδούρογλου, που την Τρίτη αφαιρεί το νάρθηκα από το χέρι και περιμένει την ιατρική εισήγηση για το αν μπορεί να αγωνιστεί (ίσως προφυλαχθεί).

Πρεμιέρα στις τοπικές διοργανώσεις (εκτός της ΕΠΣ Δράμας) και για την γειτονική ΕΠΣ Καβάλας , με την φάση των ομίλων όπου στην 1η αγωνιστική σημειώθηκαν συνολικά 59 γκολ σε δεκαεπτά (17) αναμετρήσεις !

Άνετες νίκες για Βύρωνα (0-5 μέσα στον ΠΑΟΚ) , Ελευθερούπολη (0-5 μέσα στις Ελπίδες) ενώ με το...''δεξί'' ξεκίνησαν ο Βρασίδας Ν. Περάμου (0-3 μέσα στο Ακροβούνι) , η Αναγ.Λιμεναρίων (1-0 την Καλλιράχη) και ο Απόλλων Χρυσοχωρίου (1-0 τις Πηγές)!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα : 

Πρεμιέρα στις τοπικές διοργανώσεις της ΕΠΣ Δράμας με την 1η αγωνιστική των ομίλων στο Κύπελλο Ερασιτεχνών όπου σημειώθηκαν 30 γκολ σε δέκα αναμετρήσεις ενώ συνολικά σκόραραν 27 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές !

Παρακάτω δείτε πως έχει διαμορφωθεί ο πίνακας των σκορερς ...δια χειρός Λάζαρου Παπαλαζάρου:

Ο Πανδραμαϊκός αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος με ψηλά το κεφάλι , χάνοντας με σκορ 2-0 στην Κοζάνη απο την τοπική ομάδα ...

Ο προπονητής της δραμινής ομάδος , εμφανώς στεναχωρημένος , δήλωσε στην ''Ο'' μετά την λήξη της αναμέτρησης : 

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Άτλαντας Προσοτσάνης που επέστρεψε απο το Παγκόσμιο Βαθμολογούμενο Πρωτάθλημα ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ της Πολωνίας (11-12 Σεπ) με μετάλλια και διακρίσεις !

Αναλυτικά : 

Συμμετέχοντας με εξαπλή αποστολή , ο δραμινός σύλλογος επιβεβαίωσε την υψηλή αγωνιστική κατάσταση (παρά την αδράνεια του χειμώνα λόγω καραντίνας..την ίδια ώρα που οι υπόλοιποι ευρωπαϊκοί σύλλογοι αγωνιζόταν κανονικά)  και επέστρεψε το βράδυ της Κυριακής στην Προσοτσάνη έχοντας στις αποσκεύες του  με τέσσερα συνολικά μετάλλια (δύο χρυσά και δύο χάλκινα)!!!!

 

Συγκεκριμένα μετάλλιο κατέκτησαν οι : 

 

ΜΠΑΡΚΩΦ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΡΥΣΟ


ΠΟΥΡΝΑΡΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΡΥΣΟ


ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ


ΚΑΤΙΦΟΥΔΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΧΑΛΚΙΝΟ

 

ενώ και οι Ελένη Παπάζογλου και Αραμπατζόγλου Καρυοφυλλιά είχαν σημαντικές διακρίσεις στους αγώνες!

 

Πλέον επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είνα το OPEN της Αλβανίας!

 

Συγχαρητήρια σε όλους!

Δυστυχώς το ταξίδι του Πανδραμαϊκού στο Κύπελλο Ελλάδος σταμάτησε στην Κοζάνη...και την 2η φάση του θεσμού , αφού η δραμινή ομάδα γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 στην μακεδονική πόλη.....

Αναλυτικά :

Με την 2η φάση συνεχίστηκε το σαββατοκύριακο   ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδος όπου συνολικά σημειώθηκαν 52 γκολ!

Δυστυχώς ο Πανδραμαϊκός δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε απο την συνέχεια της διοργάνωσης αφού ηττήθηκε με σκορ 2-0 στην Κοζάνη απο την τοπική ομάδα ...ενώ και οι υπόλοιπες δύο ομάδες της περιφέρειας μας αποχαιρέτησαν...η Αλεξανδρούπολη (3-4 στα πέναλτι - κ.α./παρ. 1-1...απο τον Αχέρων Καναλακίου στον Έβρο) και ο΄Αρης Αβάτου (ηττήθηκε 3-0 στην Έδεσσα)!!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης φάσης και οι ομάδες που προκρίθηκαν στην 3η φάση όπου θα αντιμετωπίσουν ομάδες απο την Σούπερ Λίγκ 2 :

 Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής , η 1η αγωνιστική στην φάση των ομίλων στο Κύπελλο Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας όπου σε δέκα αναμετρήσεις συνολικά σημειώθηκαν 30 γκολ!

 

Στα αποτελέσματα τώρα....ξεχώρισαν οι μεγάλες εκτός έδρας νίκες του Αγίου Αθανασίου (0-4 μέσα στο Νευροκόπι) και της Χωριστής (1-3 μέσα στην Νέα Αμισσό)!

 

Η Προσοτσάνη (3-2 το Μικροχώρι) και το Καλαμπάκι (1-2 μέσα στην Γραμμένη) έστω και δύσκολα πήραν το τρίποντο ....ενώ με το ''δεξί'' μπήκαν στον θεσμό η Αλιστράτη (0-3 μέσα στην Μικρόπολη) , ο Ξηροπόταμος (0-3 την Νέα Κρώμνη στο γήπ.Ξηροποτάμου) και η Καλή Βρύση (0-1 μέσα στην Αδριανή)!

 

Τέλος , χωρίς νικητή αναδείχθηκαν οι αναμετρήσεις Φωτολίβους-Προαστείου (1-1) και Καστρινού - Καλλιφύτου (1-1) ....

 

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα , οι σκόρερς δια χειρός Λάζαρου Παπαλαζάρου , οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική σε όλους τους ομίλους έχει ως εξής :

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
1ος ομιλος
1η αγωνιστική
ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ 0-3 18΄Θεοδωράκης , 61΄Κοκοτσάκης Μ. , 64΄Θεοφανίδης
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ - ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ 1-1 70΄Χαντζίδης - 45΄Καρατζιάς
ΡΕΠΟ : ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ    
 
2η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ - ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ    
ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ    
ΡΕΠΟ : ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ    

 

1ος όμιλος
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ.
1 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ 3 1 1 0 0 3-0 3
2 ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ 1 1 0 1 0 1-1 0
3 ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 1 1 0 1 0 1-1 0
4 ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ 0 1 0 0 1 0-3 -3
5 ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0 0 0 0 0 0-0 0

 

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
2ος ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ 0-3 44΄, 78΄ΟΥΖΟΥΝΗΣ , 66΄ΝΟΥΣΔΙΛΛΗΣ
ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 1-3 80΄ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – 12΄ΚΟΥΜΠΡΟΓΛΟΥ , 22΄ΠΑΥΛΙΔΗΣ , 83΄ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ
ΡΕΠΟ : Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ    
 
2η αγωνιστική
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ - ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ    
ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ - ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ    
ΡΕΠΟ : ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ    

 

2ος όμιλος
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ.
1 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ 3 1 1 0 0 3-0 +3
2 ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 3 1 1 0 0 3-1 +2
3 ΠΑΟΠ ΝΕΑΣ ΑΜΙΣΣΟΥ 0 1 0 0 1 1-3 -2
4 ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ 0 1 0 0 1 0-3 -3
5 Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 0 0 0 0 0 0-0 0

 

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
3ος ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ - Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 0-3 68΄Λυκίδης , 75΄Τανούσι , 87΄Τοσούνογλου
Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ - ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 1-2 89΄Ελευθεριάδης – 85΄, 92΄Δημητρίου
ΡΕΠΟ : ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ    
 
2η αγωνιστική
Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ - Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ    
ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ    
ΡΕΠΟ : ΑΚΡΙΤΑΣ ΝΕΑΣ ΚΡΩΜΝΗΣ    

 

3ος όμιλος
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ.
1 ΜΕΓ.ΑΛΕΞ. ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 3 1 1 0 0 3-0 +3
2 Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 3 1 1 0 0 2-1 +1
3 ΜΕΓ.ΑΛΕΞ. ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ 0 1 0 0 1 1-2 -1
4 ΑΚΡΙΤΑΣ ΝΕΑΣ ΚΡΩΜΝΗΣ 0 1 0 0 1 0-3 -3
5 ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ 0 0 0 0 0 0-0 0

 

 

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
4ος ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 3-2

7΄ΡΟΥΣΣΟΣ , 17΄ΤΣΑΚΜΑΚΙΔΗΣ , 77΄ΑΣΤΕΡΙΟΥ –

23΄ΜΙΛΟ , 59΄ΜΠΟΥΜΠΕΚΙ

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ -

Μ.ΑΛΕΞ. ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

0-4 16΄ΤΟΥΜΑΝΤΖΙΔΗΣ , 18΄, 58΄Ν.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ , 54΄ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
ΡΕΠΟ : ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ    
 
2η αγωνιστική
ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ - ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ    
Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ    
ΡΕΠΟ : Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ    

 

4ος όμιλος
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ.
1 ΜΕΓ.ΑΛΕΞ. ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 3 1 1 0 0 4-0 +4
2 Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 3 1 1 0 0 3-2 +1
3 ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 0 1 0 0 1 2-3 -1
4 ΑΚΡΙΤΑΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 0 1 0 0 1 0-4 -4
5 ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 0 0 0 0 0 0-0 0

 

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ
5ος ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΔΡΙΑΝΗΣ - ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ 0-1 44’ Λάμπρου
ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ - ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 1-1 20΄Αλμανίδης – 87΄Χριστοφορίδης Δ.
ΡΕΠΟ : ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ    
 
2η αγωνιστική
ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ - ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ    
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ    
ΡΕΠΟ : ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΔΡΙΑΝΗΣ    

 

5ος όμιλος
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΑΓ Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ.
1 Α.Ε. ΚΑΛΗΣ ΒΡΥΣΗΣ 3 1 1 0 0 1-0 +1
2 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤ. ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 1 1 0 1 0 1-1 0
3 ΔΟΞΑ ΑΝΤ.ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ 1 1 0 1 0 1-1 0
4 ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΔΡΙΑΝΗΣ 0 1 0 0 1 0-1 -1
5 ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 0 0 0 0 0 0-0 0

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.