Oragiaspor-dramas.gr

Παρασκευή, 21 Αυγούστου 2020 21:19

....και στο τέλος το σηκώνει η Σεβίλλη ...3-2 την Ιντερ στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ !

Γράφτηκε από τον

Το Europa League τελικά...είναι μια διοργάνωση , στην οποία κάθε χρόνο συμμετέχουν 126...ομάδες και στο τέλος το κατακτά η Σεβίλλη!

Έτσι μετά από εκπληκτική ματσάρα στην Κολωνία η Σεβίλλη επικράτησε με 3-2 της Ίντερ στον τελικό του Europa και κατέκτησε για 6η φορά το τρόπαιο σε 15 μόλις χρόνια!

Η  Σεβίλλη  αν και βρέθηκε να χάνει από τα αποδυτήρια, για ακόμα μία φορά βρήκε τον τρόπο να πανηγυρίσει στο Europa League και πανηγύρισε ξανά την κατάκτησή του με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να βάζει δύο γκολ.

Ο Ρομέλου Λουκάκου μπορεί να άνοιξε τον δρόμο και να σκόραρε και στα 11 ματς στον θεσμό για την Ιντερ, όμως έμελλε να είναι ο μοιραίος καθώς ο ίδιος έχασε τετ-α-τετ για να της δώσει το προβάδισμα και στο φινάλε έβαλε το αυτογκόλ με το οποίο τής στέρησε τον τίτλο.

Να σημειώσουμε ότι είναι η έβδομη συνολικά κούπα  για τους Ανδαλουσιάνους, ενώ χωρίς τρόπαιο  από το 2010 έμειναν οι Μιλανέζοι!!!!

Λεπτό προς λεπτό

Σε έναν τελικό που οι περισσότεροι περίμεναν ότι θα είναι κλειστός, στο πρώτο μέρος συνέβη ακριβώς το αντίθετο.

Μόλις στο 3' ο Λουκάκου πήρε από τον Μπαρέλα και έφυγε στην κόντρα, ο Ντιέγκο Κάρλος τον ανέτρεψε καθαρά μέσα στην περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ο Βέλγος σκόραρε για την Ιντερ από τη βούλα.

Το 0-1 πάντως δεν έμεινε για πολύ καθώς στο 12' ο Χεσούς Νάβας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Λουκ Ντε Γιονγκ με κεφαλιά - ψαράκι ισοφάρισε (1-1).

Στο 17' ο Αντόνιο Κόντε... τρελάθηκε σε σημείο να πάρει κίτρινη κάρτα για το πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ της Ιντερ για χέρι του Ντιέγκο Κάρλος σε προσπάθεια του Μπαρέλα, για να ακολουθήσουν οι καλές στιγμές των Ντ' Αμπρόζιο (19') και Οκάμπος (22').

Στο 33' η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή.

Ο Μπανέγα εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ντε Γιονγκ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ με άπιαστη κεφαλιά δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Λοπετέγκι, η οποία όμως δεν κράτησε το προβάδισμα σχεδόν καθόλου.

Δύο λεπτά μετά, από φάουλ που δεν υπήρξε ποτέ, ο Μπρόζοβιτς βρήκε τον Γοδίν και εκείνος με κεφαλιά έφερε το ματς για ακόμα μια φορά στην ισοπαλία (2-2).
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πιο αργό σε θέμα τέμπου, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν ωστόσο στον αγωνιστικό χώρο. Στο 52' ο Ντ'Αμπρόζιο έβγαλε την σέντρα στον Λαουτάρο, εκείνος δεν κατάφερε να πλασάρει, στη συνέχεια ακολούθησε ο Γκαλιαρντίνι που σούταρε στα σώματα.

Στο 57' η Σεβίλλη απείλησε με τον Ρεγκιλόν. Ο Ισπανός ντρίμπλαρε, μπήκε στην περιοχή από τα αριστέρα, σούταρε δυνατά με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Χαντάνοβιτς.

Στο 66ο λεπτό η Ίντερ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Λουκάκου βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο, με τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης να αποκρούει.

Στο 76ο λεπτό οι Ανδαλουσιανοί πήραν ξανά το προβάδισμα στο αποτέλεσμα. Ο Ντιέγκο Κάρλος, που ήταν μοιραίος στο πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, έκανε το ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Λουκάκου και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ίντερ παραλίγο να ισοφαρίσει στο 82ο λεπτό. Ο Μόζες και ο Σάντσες δεν κατάφεραν να σουτάρουν όπως θα ήθελαν και ο Κουντέ σταμάτησε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι παίκτες της Σεβίλλης ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς.