Oragiaspor-dramas.gr

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Ώρα για σπόρ της Δράμας

Με την 3η αγωνιστική στην φάση των ομίλων συνεχίζεται το ερχόμενο σαββατοκύριακο το Κύπελλο Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας και η δραμινή λίγκα ανακοίνωσε το πρόγραμμα των αγώνων , με έξι αναμετρήσεις να διεξάγονται το Σάββατο και τέσσερις την Κυριακή!

Αναλυτικά το πρόγραμμα :

Ξεκινάει την Τετάρτη για την Δράμα 1986 η Handball Premier με ένα παιχνίδι την Τετάρτη 18:00 στην Θεσσαλονίκη με την Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας.

 

 

Οι Δραμινοί καλούνται με ωριμότητα να ξεχάσουν τον Ευρωπαϊκό θρίαμβο και για μια ακόμη φορά να δείξουν ψυχικά αποθέματα στην πρεμιέρα του Ελληνικού πρωταθλήματος.

 

 

Είναι πολύ δύσκολο να αγωνίζεσαι σε δύο διαφορετικά μέτωπα και είναι μια πολύ μεγάλη εμπειρία για τους παίκτες ειδικά τους νέους.

 

Η Πυλαία είναι μια πολύ καλή ομάδα με συμμετοχή σε Ευρωπαϊκούς αγώνες, και όλοι γνωρίζουν καλά ότι πρέπει να δείξουν πάθος και ποιότητα αντίστοιχα με το Ευρωπαϊκό παιχνίδι για να πάρουν την νίκη.


Εκτός από τον Τουνγκελίδη θα απουσιάζουν και ο Τοζακίδης ενώ αύριο θα αποφασιστεί τι θα γίνει με τον Αδάμ Παπαδόπουλο.

 

Παρ΄όλα τα προβλήματα η Δραμινή ομάδα έχει πολύ καλή ψυχολογία και όλοι οι παίκτες είναι αποφασισμένοι να παίξουν και για τους απόντες.

 

 

 

Ο Αρχηγός της ομάδας Γιάννης Κοτσαμαρίκογλου δήλωσε για το παιχνίδι:

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσει το πρωτάθλημα, είναι μία χαρούμενη στιγμή για εμάς γιατί πιστεύω όλες οι ομάδες ανυπομονούν να ξεκινήσουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις!

Ερχόμαστε απο μια πάρα πολύ σημαντική πρόκριση για εμάς και τον σύλλογο, την οποία όμως έχουμε ήδη αφήσει πίσω, καθώς πρέπει να έχουμε καθαρό μυαλό για τον αυριανό αγώνα με την Πυλαία!

Κανένας αγώνας δεν είναι εύκολος.

Η ομάδα της Πυλαίας είναι ένας αξιόλογος αντίπαλος, θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι 60', και θα δώσουμε το 100% του εαυτού μας, ώστε να μπορέσουμε να πάρουμε αυτό που θέλουμε! Καλή αρχή σε όλους χωρίς διακοπές και χωρίς τραυματισμούς...

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τρίτης (21/9) το Δ.Σ. της διοργανώτριας αρχής και σε αυτό αποφασίσθηκαν ο ο καταρτισμός των δύο ομίλων της Super League 2 2021-22...η κλήρωση αλλά και η σέντρα του πρωταθλήματος !

Ενός πρωταθλήματος που μέχρι στιγμής όλα δείχνουν ότι δεν θα συμμετάσχει -δυστυχώς- η Δόξα Δράμας η οποία δεν πήρε πιστοποιητικό συμμετοχής!

Οι ΠΑΕ της SL2 χωρίστηκαν σε δύο ομίλους, οι οποίοι είναι οι εξής:

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (21/9) στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, οι αγώνες της οποίας θα διεξαχθούν την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου με ώρα έναρξης 16:00...

Στην 3η φάση τώρα θα συμμετάσχουν οι ομάδες της Γ' Εθνικής που προκρίθηκαν από τη 2η φάση, καθώς και οι ομάδες της Super League 2 , χωρίς όμως την Δόξα Δράμας που δεν πήρε πιστοποιητικό συμμετοχής!!!!

Αναλυτικά η κλήρωση σε Βόρειο και Νότιο Όμιλο έχει ως εξής : 

Πρεμιέρα και στο τοπικό ποδόσφαιρο των Σερρών το σαββατοκύριακο , με την 1η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας όπου σημειώθηκαν 22 γκολ!

Τρία απο αυτά τα πέτυχαν δύο ''δικά'' μας παιδιά ...αν και Σερραίοι , που αγωνίστηκαν με την φανέλα της Δόξας Δράμας και μάλιστα αποτέλεσαν και αποτελούν ακόμα ''αγαπημένα'' παιδιά της εξέδρας!

Ο λόγος για τους Δημήτρη Γαϊδαρτζή που ''άνοιξε λογαριασμό'' και μάλιστα δις με το Αγιο Πνεύμα στην εντός έδρας ισοπαλία με την Ροδόπολη ...ενώ απο την άλλη πλευρά ο Μιχάλης Γαλακτερός αν και αμυντικός έδωσε την νίκη στην Σέρρες 1800 (1-2  μέσα στον Λιθότοπο) !

Αναλυτικά τα αποτελέσματα , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής :

1ηΑγωνιστική
ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΡΟΔΟΠΟΛΗ 2-2
ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ ΣΕΡΡΕΣ 1800 1-2
ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ 5-1
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ 1-1
ΠΡΩΤΗ ΔΡΑΒΙΣΚΟΣ 2-0
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ ΣΚΟΤΟΥΣΑ 1-0
ΧΡΥΣΟ ΝΕΟΧΩΡΙ 0-2
ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ 1-1

 

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
1 ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ 3 1 0 0 5-1 +4
2 ΑΡΗΣ ΠΡΩΤΗΣ 3 1 0 0 2-0 +2
3 ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 3 1 0 0 2-0 +2
4 ΣΕΡΡΕΣ 1800 3 1 0 0 2-1 +1
5 ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ 3 1 0 0 1-0 +1
6 ΠΑΕ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ 1 0 1 0 2-2 0
7 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 1 0 1 0 2-2 0
8 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 1 0 1 0 1-1 0
9 ΕΘΝΙΚΟΣ ΡΟΔΟΛΙΒΟΥΣ 1 0 1 0 1-1 0
10 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΩΝ 1 0 1 0 1-1 0
11 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ 1 0 1 0 1-1 0
12 ΑΡΗΣ ΣΚΟΤΟΥΣΣΑΣ 0 0 0 1 0-1 -1
13 ΔΟΞΑ ΛΙΘΟΤΟΠΟΥ 0 0 0 1 1-2 -1
14 Α.Ε. ΧΡΥΣΟΥ 0 0 0 1 0-2 -2
15 ΑΣΠΙΔΑ ΔΡΑΒΙΣΚΟΥ 0 0 0 1 0-2 -2
16 ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 0 0 0 1 1-5 -4

 

2ηΑγωνιστική
ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ  
ΡΟΔΟΠΟΛΗ ΑΜΜΟΥΔΙΑ  
ΣΕΡΡΕΣ 1800 ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ  
ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΠΡΩΤΗ  
ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ  
ΔΡΑΒΙΣΚΟΣ ΧΡΥΣΟ  
ΣΚΟΤΟΥΣΑ ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ  
ΝΕΟΧΩΡΙ ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ  

 

 

Με την 2η αγωνιστική συνεχίστηκε και στην γειτονική Καβάλα , το κύπελλο ερασιτεχνών όπου σε 17 αναμετρήσεις σημειώθηκαν 71 γκολ !

Στα αποτελέσματα τώρα...

Πρεμιέρα και στο γυναικείο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 Κατηγορίας το σαββατοκύριακο με την συμμετοχή της Προσοτσάνης  όπου ηττήθηκε στο Πανόραμα με σκορ 36-23.

Το ''μελανό'' σημείο της αγωνιστικής είναι η απόσυρση (;) του Μεγα Αλέξ. Γιαννιτσών απο το πρωτάθλημα , μιας ομάδας που τα προηγούμενα χρόνια είχε αξιόλογη συμμετοχή στο γυναικείο χάντμπολ...

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες και στους τρείς ομίλους έχουν ως εξής :

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Χάντμπολ με την μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Δράμας 1986 μέσα στην Πυλαία με σκορ 29-31 !!!!

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας σε Βορρά και Νότο , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής :

Πρεμιέρα στις τοπικές διοργανώσεις μπάσκετ με την 1η φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ '' Τάσος Χαραλαμπίδης'' που διεξήχθησαν το σαββατοκύριακο...

Όσον αφορά τις δραμινές ομάδες , Προσοτσάνη (00-20 α.α. την Κ20 των Ικάρων με την δραμινή ομάδα να μην πηγαίνει καν στις Σέρρες) και ΚΑΟΔ (20-00 α.α. τον Ορφέα Σκοπού που αποχώρησε ) προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και αναμετρούνται μεταξύ τους στο ''Γεώργιος Μακρής'' της Προσοτσάνης ....ενώ οι Τιτάνες δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν ..

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και στους δύο ομίλους καθώς και τα ζευγάρια της επόμενης φάσης έχουν ως εξής :

Με την 2η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της SUPERLEAGUE το σαββατοκύριακο όπου σημειώθηκαν 19 γκολ και συνολικά φθάσαμε τα 30 τέρματα...

Στην κορυφή ξεχωρίζουν - ευχάριστα- τα Γιάννενα (1-0 τον Παναθηναϊκό) και ο Βόλος (1-3 μέσα στην Ριζούπολη) που έκαναν το ''2/2'' ....

Πρώτη νίκη για φέτος και δύσκολα όμως για τον ΠΑΟΚ (1-0 μέσα στην Τρίπολη) και τον Ολυμπιακό (2-1 μέσα στην Λαμία) ενώ και ο Παναιτωλικός πέτυχε σημαντικό διπλό μέσα στο Περιστέρι (2-1 τον Ατρόμητο)....

Στην ματσάρα της ημέρας ....ΟΦΗ και ΑΕΚ ...μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς (3-3) και προσέφεραν πλούσιο θέαμα , με τους Κρητικούς να μην παρατάνε το ματς στο 78΄(0-3) ...και την ΑΕΚ να ''αυτοκτονεί'' !

Τέλος , στο ματς της Παρασκεύης ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη νίκη στην Κοκκινιά μετά απο 15 χρόνια ....νικώντας με σκορ 1-0 τον Αρη που δεν ξεκίνησε καλά...και ήδη άρχισαν οι μουρμούρες!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα , οι σκόρερς  , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική που ακολουθεί την ερχόμενη Τετάρτη 22/9 έχουν ως εξής : 

SUPERLEAGUE
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021
Σημειώθηκαν 19 τέρματα = συνολικά 30 γκολ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΠΑΟΚ 0-1 27΄ΒΙΕΡΙΝΙΑ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2 44΄ΣΤΡΟΥΓΓΗΣ – 72’ ΒΕΡΓΟΣ , 90΄ΓΚΕΣΤΕΝΤΕ
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0 6΄ΓΚΑΡΝΤΑΒΣΚΙ
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΡΗΣ 1-0 87’ ΑΟΣΜΑΝ
ΛΑΜΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 1-2 72’ ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ – 12’ ΣΙΣΕ , 32’ ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗΣ
ΟΦΗ ΑΕΚ 3-3

78΄,84΄ΝΕΪΡΑ , 92΄ΒΟΥΡΟΣ –

15’ΑΡΑΟΥΧΟ , 41΄ΤΣΟΥΜΠΕΡ , 64΄ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΒΟΛΟΣ 1-3 65΄ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ - 4΄ΦΕΡΝΑΝΤΕΣ , 49΄ΒΑΝ ΒΕΕΡΤ , 63΄ΜΠΑΡΤΟΛΟ
Η βαθμολογία της SUPERLEAGUE ( σε 2 αγωνιστικές )
  ΣΥΝΟΛΟ bet time   ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ   ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ under over   Β Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ   Β Ν Ι Η ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
1 Ν.Π.Σ. ΒΟΛΟΣ 6 2 0 0 5-2 +3   2   3 1 0 0 2-1 +1   3 1 0 0 3-1 +2
2 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 6 2 0 0 2-0 +2 2     3 1 0 0 1-0 +1   3 1 0 0 1-0 +1
3 ΑΕΚ 4 1 1 0 6-3 +3   2   3 1 0 0 3-0 +3   1 0 1 0 3-3 0
4 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 4 1 1 0 2-0 +2 1 1   1 0 1 0 0-0 0   3 1 0 0 2-0 +2
5 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4 1 1 0 2-1 +1 1 1   1 0 1 0 0-0 0   3 1 0 0 2-1 +1
6 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3 1 0 1 4-1 +3 1 1   3 1 0 0 4-0 +4   0 0 0 1 0-1 -1
7 Π.Α.Ο.Κ. 3 1 0 1 1-1 0 2     0 0 1 0 0-1 -1   3 1 0 0 1-0 +1
8 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 3 1 0 1 1-3 -2 1 1   3 1 0 0 1-0 +1   0 0 0 1 0-3 -3
9 Ο.Φ.Η. 2 0 2 0 3-3 0 1 1   1 0 1 0 3-3 0   1 0 1 0 0-0 0
10 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1 0 1 1 1-2 -1 1 1   0 0 0 1 1-2 -1   1 0 1 0 0-0 0
11 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1 0 1 1 0-1 -1 2     0 0 0 1 0-1 -1   1 0 1 0 0-0 0
12 ΛΑΜΙΑ 0 0 0 2 2-4 -2   2   0 0 0 1 1-2 -1   0 0 0 1 0-1 -1
13 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 0 0 0 2 1-7 -6   2   0 0 0 1 1-3 -2   0 0 0 1 0-4 -4
14 ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ -5 * 0 1 1 0-1 -1 2     1 0 1 0 0-0 0   0 0 0 1 0-1 -1
* Ο ΑΡΗΣ ΕΧΕΙ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΜΕ -6 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ .
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ (3η ----ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ    
ΟΦΗ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ    
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΠΑΟΚ    
ΑΕΚ ΛΑΜΙΑ    
ΑΡΗΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ    
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 23/9  
ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 23/9  
                          
ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 14
ΤΕΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ 30
ΤΕΡΜΑΤΑ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ 17
ΤΕΡΜΑΤΑ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ 13
ΝΙΚΕΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ 5
ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 4
ΝΙΚΕΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ 5
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ 6 ΑΕΚ
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΜΥΝΑ 0 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.
ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ 0 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ , ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΜΥΝΑ 7 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ +3 ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ , ΑΕΚ , ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ -6 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.