Oragiaspor-dramas.gr

Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου 2016 20:40

Έβρος Σουφλίου και Νέστος Χρυσούπολης οι κυπελλούχοι Έβρου και Καβαλας !

Γράφτηκε από τον

Με τον Έβρο Σουφλίου  και τον Νέστο Χρυσούπολης να αναδεικνύονται οι κυπελλούχοι στους αντίστοιχους τελικούς του Έβρου και της Καβάλας  ολοκληρώθηκαν οι διοργανώσεις των κυπέλλων.....

Δείτε παρακάτω το ρεπορτάζ των τελικών ......

Κυπελλούχος ο Έβρος Σουφλίoυ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Φώτης Κοσμάς» που κρίθηκε στο τέλος και είχε γκολ και αρκετές φάσεις η ομάδα του Έβρου Σουφλίου στέφθηκε για έκτη φορά σε οχτώ χρόνια κυπελλούχος της ΕΠΣ Έβρου.

Ο Έβρος Σουφλίου μετά από ένα μέτριο δεκάλεπτο, είχε δοκάρι στο 10′ με τον δραστήριο Πασχάλη Δραγανίδη και ένα δίλεπτο αργότερα πήρε προβάδισμα με εκπληκτικό σουτ του ιδίου σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου αιφνιδιάζοντας τον Μπαμπλή. Στο πρώτο μέρος ο Έβρος πατούσε καλύτερα σε αντίθεση με την Ένωση που δεν απείλησε την εστία του Μπινόπουλου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πάλι με τον Έβρο να μπαίνει καλύτερα και να διπλασιάζει το σκορ στο 56′ με εκπληκτική προσπάθεια και σουτ του Εμρέ στην κλειστή γωνία του Μπαμπλή. Εκεί που όλοι περίμεναν η ομάδα του Μιχάλη Φλώρου να καταρρεύσει, αυτή αντέδρασε και μέσα σε ένα επτάλεπτο ισοφάρισε το σκορ σε 2-2. Αρχικά με καρφωτή κεφαλιά του Καλέτσιου στο 63′ και στην συνέχεια στο 70′ με προβολή του Τσαπάνη από οριακή θέση οφσαιντ.

Ενώ όλα έδειχναν πως θα πάμε παράταση η έμπειρη ομάδα του Σουφλίου αντέδρασε και στο 83'από κόρνερ του Δραγανίδη με κεφαλιά ο αρχισκόρερ της ομάδας Μπα΄μπης Ζιγκερίδης έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του σε 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον ο Έβρος Σουφλίου μετά και την κλήρωση στο κύπελλο ερασιτεχνών θα αντιμετωπίσει τον Οδυσσέας Αναγέννησης από την ΕΠΣ Σερρών εκτός έδρας

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Μπινόπουλος, Μπάμνιος, Πετκίδης, Λειβαδιώτης, Λίτσιος, Δραγανίδης, Εμρέ, Χιζανισβίλι, Μέρτικας, Εφραιμιδης, Ζιγκερίδης

ΕΝΩΣΗ ΑΝΘΕΙΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΝΟΥ: Μπαμπλης, Δουμπουλάκης, Καρασερίδης, Αρσενίου, Αποτας, Τσαπάνης, Δουρουγιδένης, Καλέτσιος, Σιβούδης, Μαλτέζος, Καβατζικιώτης

Ο τίτλος στο Νέστο Χρυσούπολης

Με από ένα ματς γκραν-γκινιόλ ο Νέστος κατέκτησε την «κούπα» στον τελικό της ΕΠΣ Καβάλας, που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (24/2) στο «Ανθή Καραγιάννη», με 3-2 στην παράταση (2-2), έχοντας αντίπαλο τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Ηρακλή Καβάλας.

Ο τελικός τα είχε όλα, πέντε τέρματα και 4 δοκάρια για το Νέστο αλλά και τρεις συνολικά κόκκινες (2 για το Νέστο, 1 για τον Ηρακλή).

Φάσεις και γκολ

**Στο 1ο λεπτό σέντρα του Μπουλγκούρα, πλασέ του Κούτεφ έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας, στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά του Μελισσόπουλου δοκάρι και άουτ.

**Στο 6 ο Γκατζολάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.

**Στο 31 σέντρα του Σολακίδη, κεφαλιά του Αγγελίδη για το 1-1.

**Στο 56 ο Προβατίδης βγήκε μόνος απέναντι από τον Χατζηνικολή, επιχείρησε να περάσει και αυτόν όμως έπεσαν μαζί στην περιοχή. Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες από τον Ηρακλή Καβάλας για πέναλτι, όμως αντ" αυτού ο Μάνταλος του έδειξε την 2η κίτρινη κάρτα και ο Ηρακλής έμεινε με 10.

**Στο 60 φάουλ του Μπουλγκούρα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

**Στο 85 ήταν η σειρά του Νέστου να μείνει με 10 καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, επίσης για θέατρο, ο Κ. Παπαδάτος.

**Στο 88 μπαλιά του Λαζαρίδη για τον Ζγκούρι, αυτός βρήκε τον Δεσύλλα στην περιοχή και αυτός με σουτ έκανε το 1-2.

**Στο 90+3 φάση διαρκείας στα καρέ του Νέστου, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Αγγελίδη που έκανε το 2-2 σε ξέφρενα πανηγύρια καθώς το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

**Στο 93 πάσα Δεσύλλα στον Γκατζολάρι που έκανε σουτ άουτ.

**Στο 102 προσπάθεια του Λαζαρίδη από πλάγια, έδιωξαν αμυντικοί, νέα προσπάθεια του Τσίτσι, νέο διώξιμο και ο Μπουλγκούρας με ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-3.

**Στο 113 ο Νέστος έμεινε με εννέα καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και ο Γκατζολάρι.

**Στο 115 μπαλιά του Τσίτσι για τον Ζγκούρι που είχε απέναντι κενή εστία, έκανε το πλασέ η μπάλα όμως πήγε στη ρίζα του δοκαριού και πρόλαβε να επιστρέψει ο Ευστρατίου.

**Στο 119 σουτ του Δεσύλλα στο δοκάρι και κόρνερ.

**Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μάνταλος, Κουρουνιώτης και Μανάλης. Τέταρτη ήταν η Μαρία Παυλίδου και παρατηρητής ο Μ. Κοντοστόλης. Γιατρός αγώνα ήταν ο Κώστας Παπαδόπουλος

Ηρακλής Καβάλας: Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σολακίδης, Γκέκα (90 Χρυσαλίδης), Προβατίδης Χ., Χατζηκυριάκου (46 Ντομί), Σιαματάς, Βαλαβανόπουλος (80 Άγγος), Αγγελίδης, Τσότρας.

Νέστος Χρυσούπολης: Χατζηνικολής, Παυλακάκης (72 Δεσύλλας), Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Παπαδάτος, Μκρτσιάν, Τσίτσι, Γκατζολάρι, Μελισσόπουλος (63 Λάσπατζης), Κούτεφ (46 Λαζαρίδης), Ζγκούρι.