Oragiaspor-dramas.gr

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2013 20:07

Τρίτη σερί νίκη για την Πετρούσα......νίκες για Πανσερραϊκό και Αγροτικό Αστέρα !!

Γράφτηκε από τον

Με την 10η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής και συγκεκριμένα στον 1ο όμιλο που συμμετέχει η Δόξα Πετρούσας και η ομάδα της Δράμας σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της απέναντι στον ΠΑΟ Κοσμίου με σκορ 3-0 αποτέλεσμα που της επέτρεψε να βγεί εκτός ζώνης υποβιβασμού και έτσι να ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον....

Στην έδρα της Πετρούσας βέβαια...εκεί όπου οι ''μαυραετοί΄΄ του Μπάμπη Καζεπίδη μοιάζουν απροσπέλαστοι αφού σε πέντε αγώνες το σχετικό ρεκόρ είναι 3 νίκες και 2 ισοπαλίες με σκορ 6-0...!!!!

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισαν οι νίκες του Πανσερραϊκού με σκορ 2-0 επί του Κοκκινχώματος και του Αγροτικού Αστέρα με σκορ 1-3 μέσα στο Λάκκωμα και έτσι οι δύο ομάδες ξέφυγαν στην κορυφή με  έξι και πέντε βαθμούς διαφορά αντίστοιχα απο τον τρίτο της βαθμολογίας.....

Η 10η αγωνιστική θα μπορούσε να χαρκτηριστεί ως ημέρα των γηπεδούχων αφού νίκησαν στους εφτά απο τους οχτώ αγώνες με μοναδικό δράστη των φιλοξενουμένων τον Αγροτικό Αστέρα !!!!

Σημαντικές νίκες πέτυχαν το Σουφλί (2-1 το Σιδηρόκαστρο) , η Ελευθερούπολη (4-1 τα Μουδανιά )  , οι Αμπελόκηποι (3-0 τον Μακεδονικό) το Αγιονέρι (2-1 την Χρυσούπολη) και ο Ακροπόταμος (2-1 τον Κιλκισιακό) .

Αναλυτικά τα αποτελέσματα , η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Γ΄εθνικής έχουν ως εξής :

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ      1ος ομιλος
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ  8  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ    ΩΡΑ  15:00

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ - ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ  3-0 50΄ΧΑΤΖΙΕΦ , 64΄ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ , 77΄ΠΑΥΛΙΔΗΣ
ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ - Π.Ο. ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ  4-1 45΄ΈΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ   ,51ΈΥΘΥΜΙΑΔΗΣ , 79΄ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ,83ΌΤΕΜΠΕΡΗΣ  -  3΄ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  3-0 26΄ΒΕΪΔΑΜΕΝΙΔΗΣ , 41΄ΧΑΨΑΣ , 87΄ΓΚΙΑΟΥΡΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ - ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ  2-1 19΄ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ , 71΄ΑΠΟΣΤΟΛΑΣ   -   55΄ΜΑΧΑΙΡΟΥΔΗΣ
ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ - ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ  2-1 20΄,58΄ΔΟΥΜΠΛΑΤΖΗΣ  -  38' ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ  2-0 54΄ΚΑΤΣΑΒΑΚΗΣ , 70΄ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ  1-3 31΄ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ  -   2΄,65΄ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ , 57΄ΒΕΛΛΙΝΗΣ
ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ  2-1 28',80' ΚΑΜΠΙΩΤΗΣ   -   90΄ΡΟΒΑΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (μετά την 10η αγωνιστικη)
16 ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ 2 0 2 8 4-26 -22   2 0 2 3 3-9 -6   0 0 0 5 1-17 -14

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ   (11η --  ΚΥΡΙΑΚΗ  22  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ   2013 ---ΩΡΑ 15:00 μ.μ.)

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ  3 – 0

Πραγματοποιώντας μία αρκετά καλή εμφάνιση κύρια στο 2ο ημίχρονο, οι «Μαυραετοί» της Πετρούσας επικράτησαν άνετα του ΠΑΟ Κοσμίου με σκορ 3-0, έχοντας στο πρώτο μέρος και αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν πιο νωρίς το προβάδισμα. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Στλερεφ, Μουρατίδης και Παυλίδης. Πλέον η προσοχή της Δόξας στέφεται στο τελευταίο παιχνίδι για το 2013 κόντρα στον Μακεδονικό στην Θεσσαλονίκη, μετά από δύο εβδομάδες.

Φάσεις και γκολ

50’ Σουτ του Χατζίεφ  απόκρουση τερματοφύλακα, Στέρεφ με πλασέ το 1-0.

65΄Σουτ του Μαρουτίδη στο δοκάρι.

66’ Ατομική προσπάθεια Μουρατίδη, με σουτ το 2-0.

77’ Κόρνερ από την Πετρούσα, σύγχυση στην άμυνα του Κοσμίου, ο Παυλίδης με σουτ το 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Τζομαλάκης, Ζιγκερίδης και Κρυωνάς από τις Σέρρες.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Πιτσακτσής, Κότιος Γ. Μπακιρτζίδης, Πατένταλης, Κότιος Δ., Χατζίεφ (73’ Τσακουρίδης), Στέρεφ (80’ Γάϊδας), Παπαδόπουλος, Μουρατίδης, Μιχαλάκης, Σερέτης (46΄Παυλίδης).

ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ: Παπανικολάου, Σιδηρόπουλος, , Κουφιώτης, Ζούλης, Τσούμαρης, Παναγιωτόπουλος (69’ Κυπιρτόγλου), Μουστάκας, Αθανασίου (60’ Φωτιάδης), Πασχαλίδης (32’ λ.τ. Ζαχαράκης), Λυκούδης, Λαζίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ  2 -1

Ένα αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στο Ν. Αγιονέρι, όπου ο τοπικός Εθνικός επικράτηση με σκορ 2-1 του πολύ καλού Νέστου Χρυσούπολης, καθώς ήταν πιο εύστοχος στην εκτέλεση πέναλτι, σε αντίθεση με τους Καβαλιώτες που αστόχησαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Μαχαιρούδη και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0. Βέβαια ο έμπειρος παίκτης ισοφάρισε προσωρινά, αλλά ο Αποστολάς στο έδωσε τη νίκη στο Ν. Αγιονέρι, ενώ από το 82’ έπαιξε και με δέκα παίκτες.

19’ Παλιάτσος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ το 1-0.

30’ Ο Μαχαιρούδης κερδίζει πέναλτι, το εκτελεί ο ίδιος για να αποκρούσει ο Καλογεράκης.

55’ Ο Μαχαιρούδης με σουτ μέσα από την περιοχή το 1-1.

71’ Ανατροπή του Χαιρόπουλου από τον Παυλακάκη, το εκτελεί εύστοχα ο Αποστολάς, το 2-1.

82’ Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Χαιρόπουλος.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Παλιούρας, Λιάρης και Ταταρίδης από την Μακεδονία.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Καλογεράκης, Μιλκούδης, Κοντσίδης, Πανανός, Αποστολάς, Καρασίμος, Χαιρόπουλος, Γραικός, Παλιάτσος, Σπάσιτς (78’ Χαραλαμπίδης), Ζενέλ (39’ Πεχλιβάνης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ: Αμουτζάκης, Μπουντακίδης, Αϊβάζογλου, Μανούκος (75’ Εμμανουηλίδης), Παυλακάκης, Κατράνας, Τσομπανόπουλος (85’ Καμπουρίδης), Σαρηγιαννίδης, Μαχαιρούδης, Τσέκος, Τζοσκούν.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ – ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ  1 – 3

Μία απροσδόκητη για πολλούς ήττα υπέστη ο Διγενής Λακκώματος, με σκορ 1-3 από τον Αγροτικό Αστέρα, καθώς οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μόνο δύο φορές από τα καρέ τους στην επανάληψη και πέτυχαν δύο τέρματα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ακύρωση τέρματος του Παπαποστόλου στην αρχή του 2ου μέρους, αλλά και μία περίπτωση πέναλτι στον Μιχάλη στο 31’. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο αυτές ομάδες θα ξαναπαίξουν την Κυριακή στο ίδιο γήπεδο για το κύπελλο.

2’ Σέντρα από τους φιλοξενούμενους, αποκρούει ο Παπαβασιλείου, στο οριζόντιο δοκάρι και ο Παπαδόπουλος με σουτ το 0-1.

31’ Από πάσα του Παπαποστόλου, ο Γεωργιάδης με σουτ το 1-1.

35’ Ανατροπή του Μιχάλη δεν δίνεται πέναλτι.

47’ Πετυχαίνει τέρμα ο Παπαποστόλου αλλά ακυρώνεται ως οφ – σάιτ.

57’ Από γύρισμα των αμυντικών του Αστέρα ο Ταταρίδης στην γραμμή διώχνει.

60’ ο Βελλίνης με ψηλοκρεμαστό σουτ κάνει το 1-2.

65’ Ο Παπαδόπουλος μα σουτ από την περιοχή κάνει το τελικό 1-3.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Αναστασίου, Καρακώστας και Τσαπράζης από την Λάρισα.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: Παπαβασιλείου, Λαμπερνάκης, Σπανός, Τουλκερίδης, Σαραλιώτης (27’ λ.τ. Μανίκας), Γεωργιάδης, Βιτλής, Δραγανίδης (81’ Αντωνιάδης), Στασινόπουλος (70’ Κωστικίδης), Μιχάλης, Παπαποστόλου.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Τατταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης, Γεωργιάδης, Γκρμαν, Σαμουηλίδης (87’ Θεοδωρίδης), Χατζηηλιάδης, Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης (68’ Κουκουλέκης), Μπεκιάρης, Βελλίνης (85’ Κρυστάλλης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ  2- 0

Μπορεί υπό διαφορετικά δεδομένα η νίκη του Πανσερραϊκού επί του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος να ήταν ένα ασήμαντο αποτέλεσμα σε φιλικό παιχνίδι, ωστόσο στην πραγματικότητα το τελικό 2-0 ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για τα «λιοντάρια» που παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου και έθεσαν «νοκ-άουτ» μία ομάδα που μέχρι και πριν από τρεις αγωνιστικές ήταν στην 1η θέση και μπορεί να είχε και άλλες… ορέξεις. Στο Δημοτικό γήπεδο όμως, με την υποστήριξη των 1.000 περίπου φιλάθλων που δημιούργησαν και πάλι την δική τους ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, δύσκολα δεν θα λυγίσει κάποια ομάδα και έτσι οι Καβαλιώτες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου και γνώρισαν και την πρώτη τους ήττα εκτός έδρας.

Η ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη δεν είχε εύκολο έργο, κόντρα σε μία ομάδα που ήρθε για να κάνει το παιχνίδι της, ωστόσο έκανε όσα έπρεπε προκειμένου και να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του Λευτέρη Τοπαλίδη που για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι κράτησε το μηδέν.

Το άγχος, κυρίως των νεαρών παικτών, της ομάδας για να παραμείνει στην 1η θέση της βαθμολογίας μέχρι το τέλος, σίγουρα πολλές φορές δημιουργεί προβλήματα στο παιχνίδι της, ωστόσο όταν τα πόδια λυθούν με κάποιο γκολ, οι «κόκκινοι» αποκτούν διαφορετικό αέρα και αυτό φαίνεται.

Ο αγώνας

-10΄ Σέντρα του Κασσέρη από δεξιά, ο Κράββαρης δεν προλαβαίνει να μπει στην φάση και να πάρει την κεφαλιά.

-20΄ Σουτ του Δαγκούλη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

-27΄ Σέντρα του Κασσέρη που δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα του Βυζαντίου, ο Κράββαρης μαζεύει σε πρώτο χρόνο την μπάλα, σε δεύτερο χρόνο πλασάρει χωρίς δύναμη, διώχνει με τα πόδια ο Σουμουλίδης. Πρώτη καλή ευκαιρία.

-31΄ Μακρινό σουτ του Δαγκούλη, δυνατό, μπλοκάρει ο Σουμουλίδης.

-36΄ Ωραία κίνηση του Κασσέρη και πάλι, πάσα για τον Γιαννόπουλο και φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, άουτ.

-50΄ Μετά από φάση διαρκείας, σουτ του Γκάγκα από το ημικύκλιο της περιοχής, άουτ.

-54΄ Κόρνερ από τον Γιαννόπουλο, δεν απομακρύνεται η μπάλα και ο Κατσαβάκης μέσα από την περιοχή πλασάρει εύστοχα. Γκολ από τον αρχηγό!

-56΄ Ο Κράββαρης ευνοείται από τις κόντρες, μπαίνει στην περιοχή, το πλασέ του δεν είναι δυνατό, μπλοκάρει ο Σουμουλίδης.

-57΄ Σουτ του Σπυρίδη έξω από την περιοχή, άουτ.

-70΄ Ο Κωνσταντινίδης μπαίνει μόνος του στην περιοχή και πλασάρει εύστοχα!!! 9ο γκολ φέτος!

-76΄ Σουτ του Παντελίδη με καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, άουτ.

-78΄ Ατομική προσπάθεια του Κώστα Τσιμίκα και σουτ, μπλοκάρει ο Σουμουλίδης.

-79΄ Μεγάλη ευκαιρία. Σέντρα του Μπονέρη από δεξιά, πλασέ του Κωνσταντινίδη από το ύψος του πέναλτι, μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

-90+1΄ Μεγάλη ευκαιρία από τον Μαυρομμάτη, πλασέ μέσα από την περιοχή, μόλις άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ.Συμεωνίδης, Λαφαντζής και Καραμπούλας από την Πιερία.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τοπαλίδης, Γαλακτερός, Τσαούσης, Γκάγκας, Κατσαβάκης, Τσιμίκας Σ, Δαγκούλης(46΄ Τσιμίκας Κ), Κασσέρης(46΄ Μπονέρης), Κράββαρης, Γιαννόπουλος(58΄ Ρούμπος), Κωνσταντινίδης

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: Σουμουλίδης, Μαυρομμάτης, Φωτόπουλος, Μπατάκογλου, Προβατίδης, Τσορμπατζής, Σπυρίδης, Τσίλογλου(74΄ Λόλης), Μπρατσιάνι, Πτηνόπουλος(74΄ Μιχαηλίδης), Καπνόπουλος(65΄ Παντελίδης).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ  2-1

Σ’ ένα παγωμένο αγωνιστικό χώρο, ο Έβρος Σουφλίου πρόσθεσε ακόμη ένα «τρίποντο» στο ενεργητικό του, επικρατώντας του Εθνικού Σιδηροκάστρου με σκορ 2-1 και πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με σκόρερ και των δύο τον Κουμπιώτη, με τους Σερραίους να μειώνουν στις καθυστερήσεις. Οι Εβρίτες με τη νίκη σκαρφάλωσαν στην 4η θέση ισοβαθμώντας με Λάκκωμα και Κοκκινόχωμα.

Τα γκολ

28’ Σέντρα του Βιόπουλου, 1η κεφαλιά πάσα του Δανίδης, με 2η κεφαλιά ο Καμπιώτης το 1-0.

80’ Πάσα Γιαννακιτσίδη, ο Καμπιώτης προλαβαίνει τον Γαβριηλίδη και με πλασέ το 2-0.

90+1’ Σέντρα του Παρούκα, ο Ρόβας με κοντινό πλασέ κάνει το τελικό 2-1.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Παπαγγέλης, Χατζής και Δημητριάδης από την Θράκη.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Σκόρτσεφ, Γιαννακιτσίδης, Κατρανίτσας, Λίτσιος, Τσαπάνης, Τρίχας, Καμπιώτης, Εφραιμίδης (59’ Λαζαρίδης), Δανιδης (84’ Παντελίδης), Βιόπουλος (70’ Θεοδωράκης), Αραμπατζής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Γαβριηλίδης, Τσιντσάρης, Μουτεσίδης, Αμπαδίνης (84’ Σαχπατζίδης), Καρυπίδης, Μαυρούδης, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Παπαστεργίου, Παρούκας, Διαμαντής (59’ Παπαδόπουλος, 70’ Τσατμάς).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 3 – 0

Καλύτερος ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, πήρε δίκαια με 3-0 επί του Μακεδονικού στο χθεσινό παιχνίδι, όπου μάλιστα είχε την ευκαιρία να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ. Στο 26΄, μετά από ωραία σέντρα του Γκιαούρη, πετάχτηκε ο Βεϊδαμενίδης στην καρδιά της άμυνας του Μακεδονικού και με διαγώνια κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 41΄, μετά από ωραία σέντρα του Αλεξόπουλου, πετάχτηκε ο Χαψάς στο 2ο δοκάρι και με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 2-0. Το τρίτο γκολ πέτυχε στο 87΄ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Γκιαούρης, με τους «κυανόλευκους», πάντως, να έχουν άλλες δύο ευκαιρίες με τους Βεϊδαμενίδη και Χαψά.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Δραγούσης, Δεμερτζής και Κεσίσογλου από την Πέλλα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ζιάκας, Αλεξόπουλος, Γκιαούρης, Τσιόλης, Σακαλής (39΄ λ.τ. Καρατζάογλου), Τσομπάνογλου (72΄ Ξανθόπουλος), Παπαϊωάννου, Νικολίτσας, Χαψάς, Ζγκούρι (80΄ Ζηρίδης), Βεϊδαμενίδης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Καρήμαλης, Αράπης, Καραγιάννης, Τσιαμπάζης, Γεωργούλας (62΄ Ματζίρης), Μαρίγκος, Γαρύφαλλος, Ζαγναφέρης, Τσατσάς (52΄ Λένος),  Λαγγίζος (67΄ Τζίντζης), Κρυστάλης.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ  2 –1

Ο Άρης Ακροποτάμου επέστρεψε στο «σπίτι» του για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ” Εθνικής και ξεκίνησε με το δεξί καθώς κέρδισε με 2-1 τον Κιλκισιακό. Στις κερκίδες βρέθηκαν αρκετοί φίλαθλοι που είχαν την ευκαιρία να δουν ένα καλό παιχνίδι, με αρκετές φάσεις. Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη ανέβηκε στη 3η θέση με 18 βαθμούς ενώ ο Κιλκισιακός έμεινε στους 12β.

Τα γκολ του αγώνα

**Στο 20ο λεπτό σουτ του Δούμπλατζη από τα 35 μέτρα για το 1-0.

**Στο 38’ ατομική προσπάθεια του Ηλιόπουλου, πέρασε δύο παίκτες και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

**Στο 46’ εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι.

**Στο 50’ κόρνερ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Καραγιαννίδη στο δοκάρι.

**Στο 58’ σέντρα του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Δούμπλατζη για το 2-1.

**Στο 65’ βαθιά μπαλιά του Τσέπα, πλασέ του Παπαδόπουλου στο δεξί κάθετο δοκάρι.

**Στο 84’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Καρυπίδης.

**Διαιτητές: Φωτιάς, Δεμερτζής, Κουπαράνη (ΕΠΣ Πέλλας).

Άρης Ακροποτάμου: Χατζηνικολής, Φίλων (90’ Στεπανιάν), Ρετσίνας, Τσέπα, Σεφερίδης, Δρούζας, Σάσσος (78’ Κωνσταντινίδης), Καραγιαννίδης, Δούμπλατζης, Παπαδόπουλος, Σαϊνίδης (64’ Σακκόπουλος).

Κιλκισιακός: Κυρίου, Καρατζιάς (82’ Μπολόσης), Τριανταφυλλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Μάντζιος, Καρυπίδης, Ηλιόπουλος, Ματεντζίδης, Αϊβαζίδης, Λογγινίδης, Τσεβελέκης (66’ Αμανατίδης).

**Μετά την λήξη του αγώνα η ομάδα του Άρη Ακροποτάμου βρέθηκε σε ταβέρνα για φαγητό, ως πριμ για τη νίκη της.

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ – Π. Ο. Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ  4 – 1

Πολύτιμη νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη, κατέκτησε σήμερα (8/12) στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης ο Ορφέας. Υποδέχθηκε για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ” Εθνικής τα Μουδανιά και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από το 3ο μόλις λεπτό κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για το τελικό 4-1.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Αποστόλου έκανε το 0-1 παγώνοντας τους φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο Ελευθερούπολης. Στο 20’ σουτ του Φιλιππίδη άουτ. Στο 22’ σουτ του Δουμάνη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 45’ εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Ελευθεριάδη και 1-1.

Στο 51’ με πλασέ του Ευθυμιάδη έγινε η ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 59’ μπαλιά του Χαραλαμπίδη, κεφαλιά Δουμάνης απέκρουσε ο τερματοφύλακας, σουτ του Σταματόπουλου πάνω σε αμυντικούς. Στο 67’ σουτ του Χριστοδουλίδη σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του σουτ του Σταματόπουλου άουτ. Στο 75’ αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Μουδανιών Ζηρίνογλου καθώς ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Χαραλαμπίδη και στη θέση του πήγε κάτω από την εστία ο Γεροθανάσης. Στο 79’ με πλασέ του Χαραλαμπίδη έγινε το 3-1. Στο 83’ πλασέ του Οτέμπερη για το τελικό 4-1.

**Διαιτητές: Κουρουλής, Κουλά Χουσεϊν, Συμεωνίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Ορφέας Ελευθερούπολης: Καραβελίδης, Κεχαγιάς, Φιλιππίδης, Σταματόπουλος, Ελευθεριάδης (85’ Σαββατιανός), Χριστοδουλίδης, Δουμάνης (82’ Σάσσος), Κωνσταντινίδης, Οτέμπερης, Ευθυμιάδης, Τζαπέγια (25’ Χαραλαμπίδης).

Μουδανιά: Ζηρίνογλου, Κώστας (56’ Πινέ), Μπερμπερίδης, Μπιμπισίδης, Ντινιώτης, Αποστόλου, Αμανατίδης (71’ Σερέτης), Ντόϊ (46’ Μισιρλή Οκάν.), Ταρασίδης, Παναγιωτόπουλος, Γεροθανάσης.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2013 20:07