Oragiaspor-dramas.gr

Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2013 17:00

Η 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄εθνικης με πλήρες ρεπορτάζ και αριθμούς !

Γράφτηκε από τον

Με την 4η αγωνιστικη συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στον 1ο όμιλο της Γ εθνικής κατηγορίας και η Δόξα Πετρούσας συνέχισε τις επιτυχημένες εμφανίσεις της αποσπώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 μέσα στην δύσκολη έδρα του Νέστου Χρυσούπολης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.....!!!!!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε πλούσιο ρεπορτάζ απο όλους τους αγώνες καθώς και την στατιστική πλευρά του πρωταθλήματος !!!!!!!!

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ  1 – 1

Ο Νέστος υποδέχθηκε σήμερα (20/10) για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ” Εθνικής τη Δόξα Πετρούσας προηγήθηκε στο σκορ από το 15ο λεπτό με τον Μαχαιρούδη και στο 36 έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δεσύλα με 2η κίτρινη κάρτα. Μοιραίος του Νέστου στο πρώτο ημίχρονο ο Μαχαιρούδης που ναι μεν σκόραρε αλλά έχασε και δύο-τρεις ακόμη καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή, πίεσαν και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 94ο λεπτό στο τελικό 1-1.

Φάσεις και γκολ

Στο 5ο λεπτό παράλληλη σέντρα του Τσέκου για τον Μαχαιρούδη που ήταν στο σημείο του πέναλτι αλλά βρήκε αέρα. Στο 7’ σουτ του Κατρανά άουτ. Στο 15’ ο Μαχαιρούδης από τα 35 μέτρα έκανε σουτ για το 1-0. Στο 26’ σουτ του Ουζούνογλου άουτ. Στο 32’ μπαλιά του Τσέκου, ο Μαχαιρούδης έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 35’ κόρνερ Στέρεφ, κεφαλιά Μουρατίδη έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή. Στο 36’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Δεσύλας. Στο 43’ τετ-α-τετ του Μαχαιρούδη πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 56’ σουτ του Δ. Κότιου άουτ. Στο 68’ κοντινή κεφαλιά του Σερέτη άουτ. Στο 77’ κεφαλιά του Σερέτη άουτ. Στο 86’ κεφαλιά του Πατένταλη άουτ. Στο 90+4’ με κεφαλιά του Χατζίεφ για το τελικό 1-1.

**Διαιτητές: Κετεσίδης, Σάββας, Κωτούλας (ΕΠΣ Σερρών).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ: Αμουτζάκης, Γαμβρέλης, Αϊβάζογλου, Ελευθεριάδης, Παυλακάκης, Μανούκος (72’ Τσάκωνας), Κατρανάς (61’ Τσομπανόπουλος), Τσέκος, Μαχαιρούδης, Δεσύλας, Τζοσκούν (84’ Πεχλιβανίδης).

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Αποστολίδης, Κότιος Γ., Γιαννίκης, Πατένταλης, Κότιος Δ., Χατζίεφ, Στέρεφ, Παπαδόπουλος, Μουρατίδης (68’ Μπακιρτζίδης), Ουζούνογλου (53’ Τσιαχουρίδης), Παυλίδης (64’ Σερέτης).

** Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τον διαιτητή Κετεσίδη, ο οποίος τους είχε αδικήσει όπως αναφέρουν και στον αγώνα μπαράζ με τον Ορφέα Ξάνθης.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ – ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ  8 – 2

Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τον Διγενή Λακκώματος να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, σε βάρος του Άρη Ακροπόταμου, επικρατώντας τελικά με σκορ 8-2 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Παπαποστόλου που πέτυχε πέντε τέρματα στην επιστροφή στην ενδεκάδα. Στο σημείο αυτό το σκορ ήταν 2-1 και με την λήξη του πρώτου μέρους έγινε 5-1. το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες, στο 2’ από φάουλ του Μιχάλη, κεφαλιά του Χότζα στο δεξί δοκάρι, ο Παπαποστόλου το 1-0, στο 28’ νέα προσπάθεια του Μιχάλη και πάσα ο Βιτλής κάνει το 2-0, στο 34’ ο Δούμπλατζης με προβολή το 2-1, στο 40’ Ο Στασινόπουλος το 3-1, στο 42’ σέντρα του Βιτλή ο Παπαποστόλου το 4-1, στο 45’ σέντρα Παπαποστόλου ο Βιτλής το 5-1, στο 53’ ο Παπαποστόλου με σουτ το 6-1, στο 60’ σέντρα – σουτ του Παπαποστόλου το 7-1, στο 78’ ο Τσέπα με πέναλτι μειώνει σε 7-2 και στο ο Παπαποστόλου με πλασέ το τελικό 8-2. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ζήτησαν σε δύο περιπτώσεις την εσχάτη των ποινών.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Θεολόγου, Κεσίσογλου και Κουπαράνη από την Πέλλα.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: Παπαβασιλείου, Λαμπερνάκης, Σπανός, Τουλκερίδης, Χότζα, Γεωργιάδης, Βιτλής (67’ Κωστικίδης, Δραγανίδης (61’ Σαρβανίδης), Στασινόπουλος, Μιχάλης (65’ Αντωνιάδης), Παπαποστόλου.

ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: Χατζηνικολής, Ρετσίνας (23’ Δούμπλατζης, Φίλων, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Κάπατζης (59’ Δρούζας), Καραγιαννίδης, Σακκόπουλος, Παπαδόπουλος, Αποστολίδης (46’ Σάσσος).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  1 – 2

Την πρώτη του φετινή ήττα γνώρισε ο Αγροτικός Αστέρας, που στις κλαθυστερήσεις και ενώ το σκορ ήταν 1-1, σκόραρε ο Εβρος Σουφλίου, που έφυγε με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς από τη Θεσσαλονίκη. Από την πλευρά τους, πάντως, οι «σταχυοφόροι» έχουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία, που τους αδίκησε, όπως υποστηρίζουν σε πολλές φάσεις, με σημαντικότερη αυτή του δεύτερου γκολ των φιλοξενούμενων, όπου αποσιωπήθηκε ‘καθαρό’ χέρι και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, το Σουφλί πίεσε περισσότερο και ο Αστέρας έκανε μέτρια εμφάνιση, ενώ στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά της ομάδας του Ευόσμου να πιέσει, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Στον αγωνιστικό τομέα, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 10΄ με μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, που όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ στο 39΄ οι Εβρίτες «έγραψαν» το 0-1 με τον Μεμέτ. Στο 48΄, οι παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη έχουν ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Μπεκιάρη, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ, ενώ στο 60΄ ο Λαζαρίδης, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στον Αθανασιάδη, ισοφάρισε για την ομάδα του (1-1). Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 93΄, ο Εβρος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του με τον Αραμπατζή, κάνοντας το 1-2.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Τρέβλας, Γιάντσης και Κελεσίδης από την Ημαθία.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Χουνουζίδης, Κώτσιας, Βαφέας (46΄ Κρυστάλλης), Γεωργιάδης, Αθανασιάδης (53΄ Λαζαρίδης), Σαμουηλίδης, Βελλίνης (46΄ Μπεκιάρης), Παπαδόπουλος, Κουκουλέκης.

ΕΒΡΟΣ Σ.: Σκόρτσεφ, Αντωνιάδης, Κατρανίτσας, Λίτσιος, Τσαπάνης, Τρίχας, Μεμέτ (75΄ Λαζαρίδης), Εφραιμίδης, Δανίδης (90΄ Μπάτζιος), Βιόπουλος, Αραμπατζής.

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ  3 – 1

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το Βυζάντιο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ” Εθνικής με αντίπαλο τον Εθνικό Αγιονερίου και πήρε τους τρεις βαθμούς, με 3-1. Η ομάδα του Κοκκινοχώματος εξακολουθεί να είναι αήττητη και βρίσκεται στην κορυφή με 10 βαθμούς.

Στο 3ο λεπτό σουτ του Τσίλογλου άουτ. Στο 10’ φάουλ του Προβατίδη έδιωξε τερματοφύλακας, κεφαλιά του Μπρατσιάνι έπιασε ο Γκόρτζης. Στο 14’ σουτ του Χασάνογλου, ασθενής απόκρουση του Σουμουλίδη, σύγχυση και έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 26’ σουτ του Προβατίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αγιονερίου. Στο 29’ φάουλ το Χασάνογλου εύκολα ο τερματοφύλακας. Στο 32’ σουτ του Τσίλογλου άουτ. Στο 35’ ατομική προσπάθεια και σουτ του Τσίλογλου και 1-0. Στο 37’ ανάποδο ψαλίδι του Λόλι έπιασε ο Γκόρτζης. Στο 38’ φάουλ του Προβατίδη, κεφαλιά του Μπρατσιάνι και γκολ αλλά ακυρώθηκε. Στο 43’ σουτ του Μήτσικας για το 1-1 σε διαμαρτυρίες για φάουλ. Στο 46’ κόρνερ Προβατίδη, κεφαλιά πάσα του Σαμαρά, άστοχη κεφαλιά του Παυλίδη.

Στο 49’ ο Πτηνόπουλος μπήκε στη περιοχή αλλά πρόλαβαν και έδιωξαν σε κόρνερ. Στο 56’ σουτ του Λόλη σε κόρνερ. Στο 65’ σουτ του Μπρατσιάνι έπιασε ο τερματοφύλακας. Στο 73’ φάουλ του Χασάνογλου απέκρουσε δύσκολα ο Σουμουλίδης. Στο 75’ κάθετη μπαλιά του Πτηνόπουλου, σουτ του Παντελίδη για το 2-1. Στο 77’ πάσα του Τσίλογλου, σουτ του Μπρατσιάνι έπιασε ο Γκόρτζης. Στο 83’ σουτ του Πτηνόπουλου δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 85’ σουτ του Κοντσίδη άουτ. Στο 90’ σουτ του Σπυρίδη μέσα από την περιοχή για το 3-1.

**Διαιτητές: Μηλιάδης Κ., Λιάρης, Ταταρίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: Σουμουλίδης, Μαυρομάτης (60’ Κωνσταντινίδης), Προβατίδης, Σαμαράς, Παυλίδης, Τσορμπαντζής, Λόλη (57’ Παντελίδης), Σπυρίδης, Μπρατσιάνι, Τσίλογλου (79’ Αϊβάζης), Πτηνόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Γκορτζής, Πολιανίδης, Γκέλινος, Μιλκούδης, Κοντσίδης, Πεχλιβάνης, Χαιρόπουλος (78’ Παλιάτσος), Χασάνογλου, Μακρής (73’ Γραικός), Καρασίμος (59’ Σπάσιτς), Μήτσικας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  5 –0

Έναν Πανσερραϊκό όπως ακριβώς τον φαντάζονται οι φίλαθλοι του… τουλάχιστον για το επίπεδο της Γ΄ Εθνικής στην οποία κατέληξε φέτος! Αυτό «έκρυβε» η αναμέτρηση των «λιονταριών» κόντρα στον ΠΑΟ Κοσμίου. Μπορεί η δυναμική του αντιπάλου να μην αφήνει πολλά περιθώρια σχολιασμού, ωστόσο αν αναλογιστεί κανείς τις διαφορές του Πανσερραϊκού με τις ομάδες που αντιμετωπίζει στον 1ο όμιλο το 5-0… είναι μία καλή ταρίφα!

Οι παίκτες του Σάκη Αναστασιάδη ήταν «Αγγλοι» στο ραντεβού με τα όσα τους ζήτησε ο προπονητής. Προσέφεραν γκολ και θέαμα στους 700 περίπου φίλους τους που πέρασαν το μεσημέρι τους στο Δημοτικό γήπεδο, πήραν απλόχερα το χειροκρότημα και πάνω απ” όλα έστειλαν την ψυχολογία τους σε σημείο ιδανικό για να συνεχίσουν την προσπάθεια, να κρατήσουν τον Πανσερραϊκό στην 1η θέση και να τον πάνε στην Football League. Αυτή τη νίκη… επιβεβαίωσης της αγωνιστικής ανόδου ήθελε ο προπονητής, αυτή του έδωσαν οι παίκτες και πλέον η ομάδα καλείται απλά να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο και πάνω απ” όλα να έχει διάρκεια και σταθερότητα.

Ήδη ο Έβρος Σουφλίου, ο επόμενος αντίπαλος του Πανσερραϊκού, έστειλε ένα μήνυμα μέσω της μεγάλης του νίκης στον Εύοσμο κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα(1-2) και αυτό ήρθε την κατάλληλη στιγμή, καθώς πλέον άπαντες θα είναι υποψιασμένοι, ωστόσο είναι δεδομένο πως η κόκκινη φανέλα δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, σε καμία έδρα, εφόσον φυσικά οι ποδοσφαιριστές είναι αντάξιοι των ικανοτήτων και της εμπειρίας τους.

Το παιχνίδι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ήταν ένας διαρκής επιθετικός μονόλογος για τον Πανσερραϊκό και όταν ο αγώνας ξεκινά με γκολ από το 37ο δευτερόλεπτο, δεν μπορεί παρά να είναι και ανάλογη η συνέχεια. Οι «κόκκινοι» με τον Παναγιώτη Γιαννόπουλο να πετυχαίνει ένα από τα πιο γρήγορο, αν όχι το πιο γρήγορο, γκολ στην ιστορία της ομάδας έστειλαν μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει και στο 24΄ ο νεαρός χαφ με το 3ο του φετινό γκολ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους, ο ΠΑΟ Κοσμίου βγήκε ελάχιστες φορές επικίνδυνα στην επίθεση και στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραίκός μετέτρεπε σε γκολ κάθε μπάλα που πήγαινε στην περιοχή. Δύο ακόμη γκολ από το «Kill Bill» Βασίλη Κωνσταντινίδη στο 60΄ και στο 89΄(έφτασε τα 4) και ένα ενδιάμεσο πανέμορφο από τον ταλαντούχο 17χρονο Κώστα Τσιμίκα διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Θεοδωρόπουλος, δεμερτζής χρ., Δεμερτζής Ν. από την Πέλλα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Σ.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ): Toπαλίδης, Γαλακτερός, Τσαούσης, Κατσαβάκης(30΄ λ.τ Κασμερίδης), Γκάγκας, Κούτλας, Μπονέρης(62΄ Σιδηρόπουλος), Τσιμίκας Σ, Κωνσταντινίδης, Γιαννόπουλος, Ασλανίδης(73΄ Τσιμίκας Κ)

ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ(Σ.ΑΪΒΑΖΗΣ): Πουλακίδας, Παναγιώτου, Βαλσαμής, Σούλης, Γεμενετζής, Κυπιρτόγλου(34΄ Αθανασίου), Λαζίδης(64΄ Ζαράκης), Μουστάκας, Σταύρου, Λυκούδης, Φωτιάδης

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – Π.Ο. Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ  1 – 1

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον άλλοτε κραταιό Μακεδονικό και τον Π.Ο. Ν. Μουδανιών με σκορ 1-1, αλλά αυτό που ήταν άξιο λόγου ήταν η αντίδραση φιλάθλων των γηπεδούχων να πετάξουν κάδο σκουπιδιών στον Α βοηθό Γιαμούζη από την Πιερία, διαμαρτυρόμενοι για την αποβολή του Κατσαμακίδη από τον διαιτητή στο 86’ όταν έπιασε την μπάλα που κατευθυνόταν έξω. Το επεισόδιο αυτό ήταν αρκετό για να διακοπεί το παιχνίδι για πέντε και ενώ το σκορ ήταν 1-1. Το 0-1 έγινε στο 70’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταρασίδη που ήταν και ο παθών, για να γίνει το 1-1 στο 85’ από τον Δούμα με σουτ. Το παιχνίδι ήταν μέτριο κύρια στο πρώτο ημίχρονο και καλύτερο στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να καλύτεροι.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Παπαργυρίου, Γιαμούζης και Θεοδώρου από την Πιερία.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Καρήμαλης, Φοιτάς, καραγιάννης, Δούμας, Τσαμπάζης (77’ Λένος), Τσατσάς (62’ Λαγγίος), Κατσαμακίδης, Αράπης, Ζαγναφέρης, Γαρύφαλλος (46’ Γεωργιάδης), Κρυστάλλης.

Π.Ο. Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ: Ζυρίνογλου, Αλμανίδης, Ζαμπούρης, Καράγαλης, Ντινιώτης, Μπιμπισίδης, Μισιρλή Οκάν (58’ Ντόϊ), Στόϊκος (25’ Γεροθανάσης, 46’ Κώστας), Ταρασίδης, Παναγιωτόπουλος, Μισιρλή Γκιοκάν.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  0 – 0

Το γνωμικό φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, αντιστοιχεί στην εικόνα που παρουσίασαν Κιλκισιακός και Ηρακλής Αμπαλοκήπων στην χθεσινή τους αναμέτρηση. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να αδικεί περισσότερο τους γηπεδούχους που είχαν συνεχώς την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάποιες καλές χαμένες ευκαιρίες, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενες που έχοντας πολλές απουσίες περιορίστηκαν σε αμυντικούς προσανατολισμούς. Χαρακτηριστικά ο Κιλκισιακός ανέβασε την πίεση κύρια στην επανάληψη, αλλά πότε η αστοχία και πότε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, έφεραν την λευκή ισοπαλία, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν και δύο ομάδες στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σελεμίδης, Σίπκας από την Πέλλα και Παρασίου από την Ημαθία.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Μπαντής, Σερταρίδης, Τριανταφυλλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Μάντζιος, Καρυπίδης (82΄Τζεβελέκης), Ηλιόπουλος (66’ Μάναλης), Ματεντζίδης, Μπόλοσης (46’ Αϊβαζίδης), Καρανδρέας, Μπελίτσας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Σιάκκας, Αλεξόπουλος, Παπαϊωάννου, Τσιόλης, Πομάκης, Νικολίτσας, Ιορδανίδης (66’ Δάλλας), Καρατζάογλου (46’ Ξανθόπουλος), Ζυρίδης, Αθανασιάδης Σ. (46’ Ζγκούρι), Βεϊδαμενίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-1

Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Ορφέας Ελευθερούπολης στο γήπεδο του Σιδηροκάστρου στην κόντρα της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ” Εθνικής με τον τοπικό Εθνικό αλλά δεν κατάφερε να πάρει κανέναν βαθμό. Ήταν καλύτερος σε όλο το ματς, είχε τις ευκαιρίες αλλά βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Ρόβα από το 15ο λεπτό. Στο 50’ ο Οτέμπερης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 55 ο Ορφέας είχε δοκάρι. Στο 65’ ο Παπαστεργίου σκόραρε για το 2-1 και στο 78’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 από τον Μπουζούρα.

**Διαιτητές: Δραγάτης, Χριστάκογλου, Μαλανδρής (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Γαβριηλίδης, Τσιντσάρης, Ιωαννίδης, Πρόβατος, Καρυπίδης, Μαυρουδής (47’ Αμπαδίνης), Τσεμπερίδης (68’ Αϊβαζίδης), Μπουζούρας, Ρόβας, Μουτεσίδης, Παπαστεργίου (78’ Διαμαντής).

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ: Καραβελίδης, Χαραλαμπίδης (80’ Πασχαλίδης), Φιλιππίδης, Κωνσταντινίδης, Ελευθεριάδης Κ., Χριστοδουλίδης (88’ Εμινίδης), Ευθυμιάδης, Παπαδάτος, Οτέμπερης (75’ Σαββατιανός), Βλάχος, Δουμάνης.

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ      1ος ομιλος
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΥΡΙΑΚΗ  20  ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ    ΩΡΑ  16:30

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ  5-0 1΄,24΄ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ , 59΄,89΄ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ , 90'ΤΣΙΜΙΚΑΣ
ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 8-2 3',43΄,53΄,60',88'ΠΑΠΑΣΤΟΛΟΥ  , 28΄,45' ΒΙΤΛΗΣ ,40΄ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ - 34΄ΔΟΥΜΛΑΤΖΗΣ,78΄ΤΣΕΠΑ
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  1-2 65΄ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ - 39΄ΜΕΜΕΤ , 90΄ΆΡΑΜΠΑΤΖΗΣ
ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ  3-1 35΄ΤΣΙΛΟΓΛΟΥ ,75΄ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ ,90΄ΣΠΥΡΙΔΗΣ - 43'ΜΗΤΣΙΚΑΣ
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  0-0
ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ  1-1 15΄ΜΑΧΑΙΡΟΥΔΗΣ - 93΄ΧΑΤΖΙΕΦ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - Π.Ο. ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ  1-1 85΄ΔΟΥΜΑΣ - 73'ΤΑΡΑΣΙΔΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ  3-1 15΄ΡΟΒΑΣ ,65'ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ,78'ΜΠΟΥΖΟΥΡΑΣ - 50'ΟΤΕΜΠΕΡΗΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (μετά την 4η αγωνιστικη)
16 ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ 1 0 1 3 1-10 -9   1 0 1 1 2-3 -1   0 0 0 2 0-8 -8

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ   (5η --  ΚΥΡΙΑΚΗ    27   ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ 2013 ---ΩΡΑ 15:00 μ.μ.)