Oragiaspor-dramas.gr

Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2021 15:40

Προκριματικά Μουντιάλ 2022.....το πάρτυ ξεκινάει....όλοι οι όμιλοι της μάχης για το Κατάρ! Το πρόγραμμα της Τετάρτης 24/3...

Γράφτηκε από τον

Πρεμιέρα σήμερα στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου το οποίο για πρώτη φορά θα διεξαχθεί το 2022 στο ...Κατάρ....και μάλιστα για πρώτη φορά ....μέσα στο καταχείμωνο!

Η προκριματική φάση θα έχει δέκα ομίλους εκ των οποίων οι μισοί θα αποτελούνται από έξι ομάδες και οι υπόλοιποι από πέντε.

Στην τελική φάση του Μουντιάλ προκρίνονται απευθείας οι δέκα πρώτοι των αντίστοιχων ομίλων.

Οι δέκα δεύτεροι των δέκα ομίλων μαζί με δύο ομάδες που προέρχονται από το Nations League θα σχηματίσουν τα playoffs.

Αυτές οι 12 ομάδες θα διεκδικήσουν τρία εισιτήρια (10+3=13 εισιτήρια που βγάζει η UEFA σε Μουντιάλ).

Ποιες ομάδες είναι αυτές οι 2 του Nations League που θα προστεθούν στις 10 (δεύτερες των προκριματικών) για να φθάσουμε στις 12 που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου;

Θα είναι οι νικήτριες των ομίλων του Nations League με το υψηλότερο ranking αρκεί να μην έχουν κατακτήσει την πρώτη ή τη δεύτερη θέση του ομίλου των προκριματικών.

 

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο με τις Ισπανία, Σουηδία, Γεωργία και Κόσσοβο.

 

Τα προκριματικά θα ξεκινήσουν στις 24 Μαρτίου του 2021 και θα ολοκληρωθούν στις 16 Νοεμβρίου του 2021.

Τα playoffs θα λάβουν χώρα στις 24,25,28 και 29 Μαρτίου του 2022.

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

GROUP A

Πορτογαλία

Σερβία

Ιρλανδία

Λουξεμβούργο

Αζερμπαϊτζάν

 

 

 

GROUP B

Ισπανία

Σουηδία

Ελλάδα

Γεωργία

Κόσοβο

 

 

 

GROUP C

Ιταλία

Ελβετία

Βόρεια Ιρλανδία

Βουλγαρία

Λιθουανία

 

 

 

GROUP D

Γαλλία

Ουκρανία

Φινλανδία

Βοσνία

Καζακστάν

 

 

 

GROUP E

Βέλγιο

Ουαλία

Τσεχία

Λευκορωσία

Εσθονία

 

 

 

GROUP F

Δανία

Αυστρία

Σκωτία

Ισραήλ

Φερόε

Μολδαβία

 

 

 

GROUP G

Ολλανδία

Τουρκία

Νορβηγία

Μαυροβούνιο

Λετονία

Γιβραλτάρ

 

 

 

GROUP H

Κροατία

Σλοβακία

Ρωσία

Σλοβενία

Κύπρος

Μάλτα

 

 

 

GROUP Ι

Αγγλία

Πολωνία

Ουγγαρία

Αλβανία

Ανδόρα

Σαν Μαρίνο

 

 

 

GROUP J

Γερμανία

Ρουμανία

Ισλανδία

Βόρεια Μακεδονία

Αρμενία

Λίχτενσταϊν

 

 

 

Το πρόγραμμα σήμερα Τετάρτη 24/3 περιλαμβάνει τις εξής αναμετρήσεις :

Τουρκία-Ολλανδία 

Βέλγιο-Ουαλλία 

Γαλλία-Ουκρανία 

Γιβραλτάρ-Νορβηγία 

Εσθονία-Τσεχία

Κύπρος-Σλοβακία

Λετονία-Μαυροβούνιο

Μάλτα-Ρωσία

Πορτογαλία-Αζερμπαϊτζάν

Σερβία-Ιρλανδία 

Σλοβενία-Κροατία

Φινλανδία- Βοσνία/Ερζεγοβίνη

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2021 19:32

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.