Oragiaspor-dramas.gr

Τρίτη, 26 Μαΐου 2015 14:06

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 2 – 1 ....post game.....photos and videos.....by Stelios Hartalis !!!!!

Γράφτηκε από τον

Ηττήθηκε αλλά δεν...έχασε!
Η 5η αγωνιστική έμελλε να αποτελέσει την...ταφόπλακα στα όνειρα ανόδου που δικαίως είχαν κάνει οι άνθρωποι της Προσοτσάνης στο μίνι αυτό πρωτάθλημα, καθώς το 2-1 από το Παραλίμνιο τους θέτει εκτός διεκδίκησης της προνομιούχου 1ης θέσης.
Σ' ένα ανοιχτό ματς παρουσία περίπου 300 φιλάθλων εκ των οποίων οι 80 ήταν φίλοι των δραμινών,

οι γηπεδούχοι του Παραλιμνίου αν και δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο κατάφεραν μόλις στο 10' να πάρουν κεφάλι στο σκορ (1-0 Τάκας). Η Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα βρήκε γρήγορα την απάντηση και με τον Πολυχρονίδη ισοφάρισε (1-1 στο 22'), έκτοτε όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και χάνοντας μέχρι το 40' 4-5 πολύ καλές ευκαιρίες, εν τέλει σημείωσαν το γκολ που έψαχναν από το σημείο του πέναλτι (40' Καρυπίδης).
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε δραματικά, η Προσοτσάνη ήθελε να φτάσει στην ισοφάριση πρωτίστως και μετά αν τα κατάφερνε και στην ανατροπή (σ.σ. το Χ δε συνέφερε καμία από τις δύο ομάδες από τη στιγμή που ο Λαγκαδάς ισοπέδωνε στο άλλο ματς το Αγγελοχώρι), όμως παρότι είχε την μπάλα πιο πολλή ώρα στην κατοχή της, έλλειψε η καλή τελική πάσα προς τους επιθετικούς. Το Παραλίμνιο «χτυπούσε» στις αντεπιθέσεις βρίσκοντας πολλές φορές ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά πότε η αστοχία και πότε οι καίριες επεμβάσεις του Καρίπη και των αμυντικών του αποσόβησαν κάποιο 3ο γκολ.

11297809 1063789193648423 2044547110 n

Οι σερραίοι κράτησαν έτσι γι αυτούς την υπερπολύτιμη νίκη που τους δίνει το δικαίωμα με «διπλό» μέσα στο Λαγκαδά την προσεχή Κυριακή να βγουν 1οι στον όμιλο, ενώ η Προσοτσάνη έφυγε μεν ηττημένη ουχί όμως χαμένη από τη διαδικασία των μπαράζ ανόδου, μιας και η ομάδα του Γιώργου Λάλα ήταν άκρως ανταγωνιστική σε όλα τα ματς μέχρι στιγμής και βέβαια ο στόχος στο φινάλε παραμένει η νίκη στο Αγγελοχώρι που θα της χαρίσει την άκρως τιμητική 2η θέση στο τουρνουά.
Λεπτό προς λεπτό:
«Ένα-δύο» Τσακμακίδη και Πολυχρονίδη εκτός περιοχής στο 7' με τον 1ο σκόρερ της Προσοτσάνης να μπαίνει από πλάγια δεξιά και να σουτάρει μόλις άουτ από το δοκάρι του Καστανιώτη.
Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Καρίπη κι ενώ ούτε ο Παλτζίδη ούτε κι ο Καλαϊτζής μπορούν να διώξουν σωστά την μπάλα, αυτή φτάνει στον Τάκα που από τα όρια της περιοχής με αριστερό «κεραυνό» νικάει τον Καρίπαη κάνοντας το 1-0 στο 10ο λεπτό!
Άμεση η αντίδραση της Προσοτσάνης στο 22': 1ο κόρνερ από δεξιά με τον Κερασίδη να φέρνει την μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί Αστερίου και Πεχλιβανίδης διεκδικούν στον αέρα με τον Πολυχρονίδη να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και με κεφαλιά ψαράκι νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που εμφανώς μέσα από τη γραμμή τέρματος προσπάθησε να αποσοβήσει το 1-1!
Πλασέ του Δημητρανόπουλου στο 26' ήταν αδύναμο κι έτσι ο Καρίπης εύκολα μπλόκαρε και στο 29' ο Πεχλιβανίδης πήρε την κεφαλιά από τον Αστερίου με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Ίδιοι οι πρωταγωνιστές και στη φάση του 31ου λεπτού με τον υψηλόσωμο φορ των γηπεδούχων να φτάνει μόνος απέναντι στον πολύπειρο τερματοφύλακα της Προσοτσάνης και τον τελευταίο να σώζει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
Δοκάρι στο αμέσως επόμενο λεπτό για τον Απόλλων, όταν ο Τυχάλας από 25 μέτρα με σουτ τραντάζει το οριζόντιο της Προσοτσάνης και στην επαναφορά ο Μέρτικας με κεφαλιά σημαδεύει την αγκαλιά του...πεσμένου στο χόρτο Καρίπη.
Στο 39' ο Αγγελακάς κινείται ανάμεσα σε Αστερίου και Καρίπη, «τσιμπάει» την μπάλα την ύστατη στιγμή κι ο πορτιέρε της Προσοτσάνης τον ανατρέπει με το ρέφερι από την Κοζάνη να δίνει αμέσως το σημείο του πέναλτι (σ.σ. κάτι που δεν είχε κάνει ο συνάδελφός του στο αντίστοιχο ματς του α' γύρου στο «Γεώργιος Μακρής»).
Ένα λεπτό μετά ο Καρυπίδης ευστοχεί από τα 11 μέτρα ξεγελώντας τον Καρίπη και βάζει εκ νέου το Παραλίμνιο στη θέση του οδηγού...2-1!
Στο 44' και 45'+1' διαδοχικά σουτ εκτός περιοχής των Φερφέρη και Χατζησαββίδη πέρασαν μόλις άουτ από την εστία του Καστανιώτη στις τελευταίες καλές στιγμές ενός «γεμάτου» από κάθε άποψη α' μέρους.
Στο 8ο λεπτό της επανάληψης ο Δημητρανόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του ήταν κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ και στο 65' ο Τσουλχάς με φάουλ σημάδεψε στο 1ο δοκάρι τον Αγγελακά που πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.
Αντεπίθεση της Προσοτσάνης στο 67' με τον Τσακμακίδη να πασάρει στον Χατζησαββίδη, όμως το αριστερό του πλασέ ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Καστανιώτη που μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 71' σε φάση διαρκείας στα καρέ του Καρίπη ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων χάνει την μπάλα με το Δημητρανόπουλο να είναι έτοιμος να σκοράρει, ωστόσο την ύστατη στιγμή ο Παλτζίδης με αυτοθυσία έβαλε το σώμα του και απομάκρυνε από την περιοχή.
Μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο ο Παπαδόπουλος με ωραία σέντρα βρήκε στο β' δοκάρι τον αφύλακτο Αγγελακά, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον Αστερίου που έσωσε σχεδόν πάνω στη γραμμή.
Στο 84' ο Τάκας με μια ανόητη ενέργεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα πετώντας με τα δύο χέρια την μπάλα στο πρόσωπο του Τσακμακίδη.
Στις καθυστερήσεις του ματς και συγκεκριμένα στο 93' σουτ φάουλ του Δημητρανόπουλου στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και στη μεγαλύτερη στιγμή για την Προσοτσάνη στο 94' ο Χατζησαββίδης σεντράρει από δεξιά, ο Καρυπίδης με το κεφάλι διώχνει προς τα πίσω εκεί όπου ήταν ο Πολυχρονίδης που πλασάρει στην απέναντι γωνία και ο Καστανιώτης με υπερένταση παραχώρησε το κόρνερ κρατώντας για την ομάδα του το τρίποντο.
Διαιτητής: Ζούγρας Διονύσιος.
Α' Βοηθός: Τσιαμπάζης Χρήστος.
Β' Βοηθός: Ιωαννίδης Βασίλειος.
Όλοι της ΕΠΣ Κοζάνης.
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ (Δημήτρης Κεραμάρης): 1. Καστανιώτης, 2. Λάππας, 3. Τάκας, 4. Καρυπίδης, 5. Χατζάκος, 6. Τυχάλας (66' 14. Μπογιατζής), 7. Τσουλχάς, 8. Μέρτικας (83' 12. Σιδηρόπουλος), 9. Πεχλιβανίδης (λ.τρ. 49' 13. Παπαδόπουλος Γ.), 10. Αγγελακάς & 11. Δημητρανόπουλος.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Χατζησαββίδης, 3. Γεωργιάδης, 4. Παλτζίδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Καλαϊτζής, 8. Σαμαράς (80' 16. Μαναρίδης), 9. Τσακμακίδης (88' 13. Ρούσσος), 10. Κερασίδης (83' 14. Δικαιόπουλος) & 11. Πολυχρονίδης.

 Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1. Παραλίμνιο – Προσοτσάνη 2 – 1 (10' Τάκας, 40' πέν. Καρυπίδης / 22' Πολυχρονίδης)
2. Λαγκαδάς – Αγγελοχώρι 6 – 0 (26' & 59' Ξανθόπουλος, 41' πέν. Σακαλής, 56' Βεϊδαμενίδης, 69' Ραφαελίδης, 80' Πετρίδης)