Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Τρίτη, 21 Μαΐου 2019 07:18

''Μεθυσμένη πολιτεία'' η Ελευθερούπολη....πανάξια άνοδος στην Α2 Εθνική Κατηγορία Μπάσκετ!

Γράφτηκε από τον

''Μεθυσμένη πολιτεία'' θυμίζει η Ελευθερούπολη εδώ και λίγα 24ωρα μετά την ιστορική άνοδο της ομάδος μπάσκετ του Γ.Σ.Ελευθερούπολης στην Α2 Εθνική Κατηγορία Μπάσκετ!!!!

Μάλιστα πρόκειται για τον τρίτο συνεχόμενο προβιβασμό αφού πριν απο τρία χρόνια ο Γ.Σ.Ε. αγωνιζόταν στο τοπικό πρωτάθλημα της Ανατ.Μακεδονίας και Θράκης ....

Πίσω απο την τεράστια επιτυχία βρίσκονται οι παλιές δόξες του ΚΑΟΔ...(που μαραζώνει στα τοπικά πρωταθλήματα και πληρώνει λάθη προηγούμενων ετών.....) ο πρόεδρος Βασίλης Μουλάκης και ο προπονητής Κυριάκος Παπαδόπουλος ενώ η ομάδα έχει αρκετούς παίκτες που διέπρεψαν στα δραμινά παρκέ όπως ο Φώτης Στυλίδης , ο Χαρισμίδης , ο Μπέσσας κ.α. 

Στο τελευταίο ματς της χρονιάς τώρα η καβαλιώτικη ομάδα ξεμπέρδεψε απο νωρίς στην Βέροια με τον Φίλιππο τον οποίο και νίκησε με σκορ 65-86 και περίμενε τα ευχάριστα νέα απο το Αγρίνιο....που ήρθαν με την εκπνοή !

 

 

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 65-86


Τα δεκάλεπτα : 22-19 38-38 55-64 65-86


Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας) :

Παπαδόπουλος 2, Κετσετζίδης 5 (1), Σισμάνης 5 (1), Πονόπουλος, Βάλλιος 7 (2), Τσιακλάγκανος 5 (1), Ποτάμοπουλος, Καβαργύρης, Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 14 (2), Σουτζόπουλος 8 (1), Καντάρκος


Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) :

Γκέλιος 15 (3), Κελεσίδης 20 (3) , Σταμπουλής 10 (2) , Μπέσσας, Ιωάννου 22 (4), Απαζίδης 1 , Λαζαρίδης, Καραγιώργος 9 (2), Χαρισμίδης 9, Μπουτσακσί, Κωνσταντάρας, Βοιβατόπουλος.

 

 

Τα αποτελέσματα :

Σάββατο 18 Μαϊου

Μαχητές Πειραματικό Πευκών-Χαλκηδόνα/Προποντίς 70-75

Κυριακή 19 Μαϊου

Γέφυρα-ΧΑΝΘ 70-60
Φίλιππος Βέροιας-Ελευθερούπολη 65-86
Αγρίνιο-Ανατόλια 69-70
Φάρσαλα-Ερμής Λαγκαδά 87-81
Νίκη Βόλου-Έσπερος Λαμίας 92-70
Μακεδονικός-Στρατώνι 64-79
Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών 20-0 (α.αγώνα)

 

 

 

 

Η βαθμολογία (σε 30 αγώνες – Τελική):

1. Ανατόλια (27-3) 57
2. Ελευθερούπολη (21-9) 51
————————————–
3. Αγρίνιο (20-10) 50
4. Φίλιππος Βέροιας (18-12) 48
5. Ερμής Λαγκαδά (16-14) 46
6. ΧΑΝΘ (16-14) 46
7. Χαλκηδόνα/Προποντίς (15-15) 45
8. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (15-15) 45
9. Έσπερος Λαμίας (14-16) 44
10. Γέφυρα (13-17) 43
11. Φάρσαλα (13-17) 43
12. Στρατώνι (13-17) 43
————————————–
13. Νίκη Βόλου (13-17) 43
14. Φαίακας Κέρκυρας (11-19) 41
15. Ίκαροι Σερρών (10-19-1 μηδ.) 39
16. Μακεδονικός (5-24) 34

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 21 Μαΐου 2019 07:18

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.