Oragiaspor-dramas.gr

Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 11:03

Χάλκινοι στα μετάλλια....χρυσοί στις καρδιές των Δραμινών οι Έφηβοι της Δράμας 1986!

Γράφτηκε από τον

Ολοκληρώθηκε το 41ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ που διεξήχθη στην Δράμα το τριήμερο , με την ΑΕΚ να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ελλάδος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ενώ στο βάθρο των μεταλλίων ανέβηκαν ο Δούκας και η Δράμα 1986 ...

Ωστόσο για την ομάδα της πόλης μας ...η διάκριση αυτή αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση αφού παίζοντας το καλύτερο χάντμπολ κατα την διάρκεια της διοργάνωσης ....νικώντας και την τροπαιούχο τελικά ΑΕΚ στην πρεμιέρα...εμφανώς επηρεασμένη απο το βάρος του χρυσού που θα ερχόταν ακόμα και με ισοπαλία...τελικά κράτησε το κακό ματς (που δικαιούται να κάνει κάθε ομάδα) για το τέλος και απέναντι στον Δούκα απο τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 22-32 ...

Μια διαφορά που στάθηκε δυστυχώς ικανή να ρίξει την δραμινή ομάδα στην 3η θέση αφού ισοβάθμησαν στην τριπλή ισοβαθμία ΑΕΚ , Δούκας και Δράμα 1986....

Τελικά μπορεί να αρκούνται στο χάλκινο μετάλλιο (μιας και εξ αρχής ο στόχος ήταν το βάθρο) ωστόσο οι Έφηβοι έδωσαν υποσχέσεις για το μέλλον αφού πρόκειται για μια καλοδουλεμένη φουρνιά με προπονητή τον Σάκη Βαλαβάνη...

 

Αναλυτικά το πανόραμα της διοργάνωσης :

 

41ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Εφήβων
Α' όμιλος: ΑΕΚ, ΧΑΝΘ, Δράμα '86, ΕΣΝ Βριλήσσια.
Β' όμιλος: ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΑΣΕ Δούκα, Φίλιππος Βέροιας
Το πρόγραμμα
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ 1η αγωνιστική (Παρασκευή 16 Ιουλίου)
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 09.30 ΑΕΚ – ΔΡΑΜΑ 1986 34-40
ΔΗΓΑ 09.30 ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-26
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 11.30 ΧΑΝΘ – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 36-30
ΔΗΓΑ 11.30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 40-23
 
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ 2η αγωνιστική (Παρασκευή 16 Ιουλίου)
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 19.00 ΠΑΟΚ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 46-33
ΔΗΓΑ 19.00 ΑΕΚ – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 34-30
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 21.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 23-39
ΔΗΓΑ 21.00 ΧΑΝΘ – ΔΡΑΜΑ 1986 25-33
 
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ 3η αγωνιστική (Σάββατο 17 Ιουλίου)
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 09.15 ΑΕΚ – ΧΑΝΘ 29-23
ΔΗΓΑ 10.00 ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 27-31
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 11.15 ΔΡΑΜΑ 1986 – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 30-37
ΔΗΓΑ 12.00 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 40-25

 

Η τελική βαθμολογία του 1ου ομίλου
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
Α1 ΔΡΑΜΑ 1986 4 103-96 +7
Α2 AEK 4 96-92 +4
Α3 ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 4 97-92 +5
Α4 XANΘ 2 84-92 -8
     
Η τελική βαθμολογία του 2ου ομίλου
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ
B1 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 6 105-73 +32
B2 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / ΞΥΝΗ 4 94-89 +5
B3 ΠΑΟΚ 2 98-90 +8
B4 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 0 81-126 -45

 

 

ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ 4η αγωνιστική (Σάββατο 17 Ιουλίου)
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 19.00 ΔΡΑΜΑ 1986 – OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 33-28
ΔΗΓΑ 21.00 ΑΕΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 35-22
 
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ 5η αγωνιστική (Κυριακή 18 Ιουλίου)
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 10.00 ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-24
ΚΡΑΧΤΙΔΗ 12.00 ΔΡΑΜΑ 1986 – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 22-32

 

Η βαθμολογία του τελικού ομίλου
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ Β ΓΚΟΛ ΔΙΑΦ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ
1 ΑΕΚ 4 97-86 +11 2β. +7
2 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 4 93-80 +13 2β. -3
3 ΔΡΑΜΑ 1986 4 95-94 +1 2β. -4
4 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / ΞΥΝΗ 0 75-100 -25    

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ
1 ΑΕΚ
2 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ
3 ΔΡΑΜΑ 1986
4 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / ΞΥΝΗ
5 ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ
6 ΠΑΟΚ
7 ΧΑΝΘ
8 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

 

 

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 11:21

Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με την χρήση των cookies. Πολιτική Cookies.