Τρίτη, 28 Νοεμβρίου 2017 23:18

Άνετα η Προσοτσάνη νίκησε το Παγγαίο (66-45) ...και ετοιμάζεται για το ιστορικό ραντεβού με τον ΚΑΟΔ !!!

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Κέρδισε το Παγγαίο με πειστική εμφάνιση!
Το απόγευμα της Κυριακής ο ΑΟΠ υποδέχθηκε το φιλόδοξο φέτος Παγγαίο σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε αρκετός κόσμος στο κλειστό της Προσοτσάνης και έδωσε την ώθηση στην ομάδα μας να πάρει ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΑΟΠ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο τη καλή του άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί από την αρχή του παιχνιδιού και να μη κοιτάξει ξανά πίσω σε όλη τη διάρκειά του.
Το 10-2 με το οποίο ξεκίνησε η ομάδα μας ήρθε ως αποτέλεσμα της μεγάλης πίεσης που άσκησε στους αντιπάλους της, με αποτέλεσμα να τους οδηγήσει σε αρκετά λάθη.

Ο κόσμος όπως είπαμε, μπήκε από νωρίς στο παιχνίδι και ώθησε τον ΑΟΠ να κλείσει τη πρώτη περίοδο μπροστά με 17-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Παγγαίο μπήκε πιο δυνατά και με μεαγαλύτερη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να μαζέψει την αρχική διαφορά και να μειώσει μέχρι και τους δύο πόντους (24-22), αλλά κάπου εκεί η Προσοτσάνη με πέντε αναπάντητους πόντους έκανε το 29-22 και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 29-24. Παιχνίδι χαμηλού ρυθμού με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Προσοτσάνη μπήκε τόσο δυνατά όσο και στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να αυξήσει και άλλο τη διαφορά και να τη μεταφέρει σε επίπεδα άνω των 10 πόντων και με το συνολικό επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 22-14, έκλεισε τη περίοδο με 51-38. Ο ΑΟΠ έδειξε ότι ήθελε αρκετά το παιχνίδι και κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο με αυτή τη διαφορά ασφαλείας που απέκτησε να πάρει την άνεση για πιο ασφαλείς επιλογές με λιγότερη πίεση.
Στη τέταρτη και πιο σημαντική περίοδο, ο ΑΟΠ δεν έδωσε δικαιώματα στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει κάτι, καθώς δέχθηκε μόλις 7 πόντους (!) πετυχαίνοντας 15.

Η ομάδα μας κατάφερε και διατήρησε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά και μάλιστα έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς αθλητές της με τον Στάικο μάλιστα να πετυχαίνει το τρίποντο με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 66-45.
Όλοι οι παίκτες του ΑΟΠ πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και βοήθησαν την ομάδα να φτάσει στη νίκη. Οι Αποστολίδης και Πατένταλης ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, ενώ ο Ρέντος με τρομερή άμυνα πάνω στον αντίπαλο play maker κατάφερε να βραχυκυκλώσει την ομάδα του Παγγαίου επιθετικά. Οι Παπαδόπουλος και Μαυρουδής με πόντους σε κρίσιμα σημεία του αγώνα βοήθησαν τον ΑΟΠ να ξεκολλήσει στο σκορ όποτε χρειάστηκε.
Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας, έχοντας μάλιστα και -2 λόγω μη συμμετοχής σε παιδικά πρωταθλήματα, πήγε στη τέταρτη θέση σε ισοβαθμία με το Ρούπελ και το Παγγαίο με 12 πόντους και ρεκόρ 6-2.
Επόμενο παιχνίδι, τη επόμενη Κυριακή 3/12, στις 19:00, απέναντι στον ιστορικό ΚΑΟΔ στο γήπεδο του Κραχτίδη στη Δράμα.