Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Προσοτσάνη (60-65 μέσα στο Δοξάτο) !

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε την ώθηση για τη νίκη!

Άλλη μια νίκη για τον Α.Ο. Προσοτσάνης, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Δοξάτου, σε ένα παιχνίδι που πραγματοποίηθηκε το Σάββατο το μεσημέρι στο ΔΗ.Γ.Α. Δράμας. Ο ΑΟΠ με το 60-65, κατάφερε να φτάσει έτσι τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα και βλέπει με αισιοδοξία το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την ομάδα των Τιτάνων Δράμας.

Το φοβερό ξεκίνημα στο παιχνίδι, έδειξε τις διαθέσεις της ομάδας μας καθώς με τη σκληρή άμυνα που έπαιξε, κατάφερε να ξεκινήσει κερδίζοντας 0-12 στο έκτο λεπτό και τελικά η περίοδος βρήκε τη Προσοτσάνη μπροστά με 5-18, με τους τρεις πόντους μάλιστα των γηπεδούχων να προέρχονται μετά από ένα buzzer beater τρίποντο με ταμπλό κάτω από τη πίεση δύο παικτών μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας χαλάρωσε αδικαιολόγητα την άμυνά της και έδωσε το δικαίωμα στο Δοξάτο να τρέξει ένα δικό του επιμέρους 16-9 και να μειώσει το σκορ με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 21-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να σκοράρει αλλά και να δέχεται αρκετούς πόντους, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί αυτή η διαφορά των 6 πόντων και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 43-49 με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 22-22.

Η ομάδα του Δοξάτου τα έδωσε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο για να κλέψει τη νίκη, πλησίασε και στους τρεις πόντους, αλλά το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί καθώς απέμενε μόλις 1'' στον φωτεινό πίνακα. Ο Παπαδόπουλος με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές, σε νεκρό ουσιαστικά χρόνο, έγραψε το τελικό 60-65.

Μια δίκαιη νίκη λοιπόν για τον Α.Ο. Προσοτσάνης που πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό του αγώνα και δεν έμεινε πίσω στο σκορ σε κανένα σημείο! Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Μαυρομάτης (σκόραρε 11 πόντους και κατέβασε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ) και Δουλκέρογλου (πήρε τη μπάλα στα κρίσιμα λεπτά στο τέλος και ευστόχησε σε σημαντικές ελεύθερες βολές).

Την επόμενη Κυριακή η ομάδα μας αντιμετωπίζει το νεανικό, στη πλειοψηφία του, σύνολο των Τιτάνων Δράμας σε ένα παιχνίδι κλειδί για τη συνέχεια! Η στήριξη του κόσμου εννοείται πως είναι απαραίτητη!