Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2017 13:08

Άνετα οι Αμαζόνες Δράμας .....0-3 στο Μεσολόγγι ! Αποτελέσματα - βαθμολογία Α'Εθνικής Ποδοσφαίρου Γυναικών ! VIDEO με τις καλυτερες φάσεις και τα γκολ !

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α'Εθνικής Γυναικών πέτυχαν οι Αμαζόνες Δράμας που επικράτησαν στο μακρινό Μεσολόγγι επί της τοπικής ομάδας με σκορ 0-3 .

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τα κορίτσια του Σπύρου Φιλίππου ...που δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην νίκη.

Με αυτό το τρίποντο η δραμινή ομάδα έφθασε τους 4 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση ενώ την ερχόμενη Κυριακή 12/11 (15:00 μ.μ. , γήπεδο Κοκκινογείων) θα υποδεχθεί στο ντέρμπι τον Άρη Θεσσαλονίκης .....

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του αγώνα :

30' 0-1!!!! έξω από την μεγάλη περιοχή ωραία ατομική προσπάθεια της Νεοφύτου και αφού πέρασε 2 αντιπάλους σημάδεψε με δυνατό σουτ το αριστερό "Γ" της αντίπαλης εστίας.

23335943 10215321836378579 1627529150 o

70' 0-2 !!!όμορφη συνδυαστική ενέργεια με την μπάλα να περνάει από πολλά πόδια και να καταλήγει στο αριστερό άκρο όπου η Μπιρτόγιου θα σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, όπου η επερχόμενη Βασιλείου θα σκοράρει με μονοκόμματο αριστερό βολέ.

76' 0-3 !!!από το ύψος της κεντρικής γραμμής του γηπέδου κάθετη πάσα της Καραπέτσα πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας και η Χατζηνικολάου με ωραία κίνηση και πλασέ προλαβαίνει και την έξοδο της τερματοφύλακας και στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία.

Η δραμινή ομάδα αγωνίστηκε με τις :

Χατζηχαριστού, Σωμάδη (66' Χατζηνικολάου), Φωτιάδου, Κατιρτσίδου, Κεραμυδά, Νεοφύτου, Μπιρτόγιου (82' Χριστοφυλλάκη), Μήτκου, Βασιλείου (89' Καρτάλοβα), Παπαδοπούλου, Κοσκερίδου (57' Καραπέτσα).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών !

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ (προπονητής Αμαζόνων Δράμας )

Μετά την εκτός έδρας νίκη με 0-3 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με το Μεσολόγγι, ο προπονητής της ομάδας μας Φιλίππου Σπύρος και οι αθλήτριες Νεοφύτου Χαρά και Βασιλείου Κυριακή δήλωσαν στην ''Ο'' :
 "Ήρθαμε στο Μεσολόγγι με μοναδικό στόχο τη νίκη, που θα συνοδευόταν και με μία θετική αγωνιστική παρουσία. Ξέραμε ό,τι παίζαμε με μία νεοφώτιστη ομάδα που θα είχε τον ενθουσιασμό της πρώτης αναμέτρησης της μπροστά στο κοινό της, για ο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής. Ζήτησα από τις παίκτριες μου να μπουν αποφασιστικά στον αγώνα και να επιβάλλουν τη ρυθμό τους. Παρόλου που τα καταφέραμε και είχαμε τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας η τελική μας επιλογή ήταν βεβιασμένη και η κίνηση μας είχε ένα αδικαιολόγητο άγχος, με συνέπεια να σπαταλήσουμε αρκετές ευκαιρίες. Η επίτευξη του 1ου τέρματος από την Νεοφύτου στο ημίωρο μας απελευθέρωσε. Στο 2ο ημίχρονο η υπέροχη μας ήταν καθολική. Είχαμε ορθόδοξη ανάπτυξη και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Καταφέραμε να πετύχουμε 2 τέρματα με συνδυαστικές ενέργειες και από τα άκρα (το 2ο γκολ, Βασιλείου) και από τον άξονα (το 3ο, Χατζηνικολάου). Είμαι ικανοποιημένος για το γεγονός ό,τι η αμυντική μας συμπεριφορά και η τακτική μας πειθαρχία ήταν η πρέπουσα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Σίγουρα χρειαζόμαστε βελτίωση στον συγχρονισμό των κινήσεων μας στις στατικές φάσεις. Στα θετικά της ημέρας η παρθενική συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής των τριών νεαρών ποδοσφαιριστριών μας Χατζηχαριστού, Χριστοφυλλάκη και Καρτάλοβα. Εύχομαι την εβδομάδα που ακολουθεί να ξεπεράσουμε τα προβλήματα τραυματισμών (Κισούδη, Γιαμαλή και Χατζηνικολάου) για να μπορέσουμε να ετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για το πολύ δύσκολο εντός έδρας ματς με τον Άρη.
Ευχάριστο για το γυναικείο πρωτάθλημα η πολύ καλή παρουσία της διαιτητικής τριάδας. Κλείνοντας θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα του Μεσολογγίου (διοίκηση και ποδοσφαιρικό τμήμα) για την νοοτροπία της και το πνεύμα που καλλιεργεί τόσο πριν όσο και μετά τη λήξη του αγώνα. Τους εύχομαι να πετύχουν στους στόχους που έχουν θέσει στο φετινό πρωτάθλημα."

Δηλώσεις Νεοφύτου (Αθλήτρια Αμαζόνων Δράμας) :

"Για μας σήμερα η νίκη ήταν μονόδρομος μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με τον Ατρόμητο. Μπήκαμε λίγο μουδιασμένες στην αρχή αλλά σιγά σιγά βρήκαμε τα πατήματά μας κάνοντας εάν μέτριο πρώτο ημίχρονο αλλά έχοντας την υπεροχή της κατοχής. Καταφέραμε να προηγηθούμε στο πρώτο ημίχρονο και αυτό μας βοήθησε στην συνέχεια αποβάλλοντας το άγχος του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο δυνατά, ήμασταν πιο αποτελεσματικές και τελειώσαμε το ματς. Ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερος αλλά η αντίπαλη τερματοφύλακας ήταν πολύ καλή και έκανε δύσκολες αποκρούσεις. Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενη για το γκολ που έβαλα και μ' αυτό προηγηθήκαμε, γιατί βοήθησε και την ομάδα αλλά και μένα μου δίνει ψυχολογία για την συνέχεια. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Μεσολόγγι και προπάντων να έχουμε όλοι μια χρονιά χωρίς τραυματισμούς."

Δηλώσεις Βασίλειου( Αθλήτρια Αμαζόνων Δράμας) :

"Μπήκαμε αποφασισμένες γιατί θέλαμε τους 3 βαθμούς της νίκης. Είχαμε πολλές κλασικές ευκαιρίες, ήρθε το πρώτο γκολ που μας έδωσε μια ανάσα και μετά την ανάπαυλα του δευτέρου ημιχρόνου μπήκαμε ακόμα πιο δυνατές. Πιστεύω ότι είχαμε την κυριαρχία ολόκληρου του παιχνιδιού και αυτό μας έδωσε την νίκη. Κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια."

Διαβάστηκε 240 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2017 14:20